Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Class A Tournament Information


    • This topic is locked This topic is locked
    18 replies to this topic

    #11 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 11 February 2007 - 05:59 PM

    District 8A- First round at higher seed, rest at Gordonsville

    Girls

    Tuesday Feb 13- 6:30

    Mt. Juliet Christian at Watertown
    Merrol Hyde at Gordonsville
    Trousdale at Friendship Christian

    Friday Feb 16- Gordonsville

    6:30 Westmoreland vs MJC/Watertown
    8:00 Gord/MHyde vs Trous/FCS

    Monday Feb 19- Gordonsville

    6:30 Girls Consolation
    8 Girls CShip

    ---------
    BOYS

    Thurs Feb 15- 6:30

    Mt. Juliet Christian at Trousdale
    Watertown at Gordonsville
    M. Hyde at Westmoreland

    Saturday Feb 17- Gordonsville

    6:30 FCS vs Trous/MJCS
    8:00 Gord/Water vs Westm/MHyde

    Tuesday- Feb 20

    6:30 Boys Consolation
    8 Boys CShip
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #12 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 11 February 2007 - 06:35 PM

    District 10A- First round at higher seed, rest at White House-Heritage

    Girls

    Monday Feb 12- 7PM

    Clarksville Academy at McEwen
    Nash Christian at Houston Co
    Jo Byrns at E. Robertson
    East Literature at White House-Heritage

    Friday- Feb 16
    4PM CA/McE vs E Lit/WHH
    7PM NCS/Hous vs JByrns/ERob

    Saturday- Feb 17
    4PM Girls Consolation
    7PM Girls CShip

    --------------------
    BOYS

    Tuesday- Feb 13- 7PM

    Clarksville Acad at WH-Heritage
    E. Robertson at Nashville Christian
    Jo Byrns at E. Lit
    McEwen at Houston Co

    Friday- Feb 16
    5:30 Cl AC/WHH vs McE/Hous
    8:30 ERpb/NCS vs JBryns/ELit

    Saturday- Feb 17
    5:30 Boys Conso
    8:30 Boys CShip
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #13 ukcrippler

    ukcrippler

      Competitor

    • CoachT+
    • 264 posts

    Posted 13 February 2007 - 05:14 PM

    District 11-A
    at Higher seed sites
    GIRLS
    Monday, Feb. 12
    Cornersville 54, Columbia Academy 39
    Moore Co. 64, Huntland 39
    Santa Fe 57, Culleoka 50

    at Cornersville
    Thursday, Feb. 15
    6 p.m. - Moore Co. vs. Santa Fe
    7:45 p.m. - Richland vs. Cornersville

    Monday, Feb. 19
    6 p.m. - Consolation
    7:45 p.m. - Championship

    at Higher seed sites
    BOYS
    Tuesday, Feb. 13
    6 p.m. - Huntland at Cornersville
    7 p.m. - Columbia Academy at Culleoka
    7 p.m. - Santa Fe at Richland

    at Cornersville
    Friday, Feb. 16
    6 p.m. - Moore Co. vs. Cornersville/Huntland winner
    7:45 p.m. - Culleoka/Columbia Academy winner vs. Richland/Santa Fe winner

    Tuesday, Feb. 20
    6 p.m. - Consolation
    7:45 p.m. - Championship
    • 0
    Spread the credit when you win; take the blame when you lose - Red Auerbach

    #14 PTSportsWriter

    PTSportsWriter

      Medalist

    • Members
    • 1,574 posts

    Posted 14 February 2007 - 10:52 PM

    District 3-A Girls
    Opening Round Games at Higher Seed
    Semifinals/Finals/Consolation at Harriman High School

    G1: 2/16 7 PM (4) Grace Christian vs (5) Harriman
    G2: 2/16 7 PM (3) Rockwood vs (6) Midway
    G3: 2/17 3:30 (1) Greenback vs Winner of G1
    G4: 2/17 5 PM (2) Cosby vs Winner of G2
    G5: 2/20 6:30 Loser of G3 vs Loser of G4 (Consolation)
    G6: 2/20 8 PM Winner of G3 vs Winner of G4 (Championship)

    District 3-A Boys
    Opening Round Games at Higher Seed
    Semifinals/Finals/Consolation @ Harriman

    G1: 2/16 7 PM (1) Cosby vs (8) Tennessee School for the Deaf
    G2: 2/16 7 PM (4) Harriman vs (5) Knox Christian
    G3: 2/16 7 PM (2) Grace Christian vs (7) Midway
    G4: 2/16 7 PM (3) Rockwood vs (6) Greenback

    G5: 2/17 6:30 PM Winner of G1 vs Winner of G2
    G6: 2/17 8 PM Winner of G3 vs Winner of G4

    G7: 2/21 6:30 PM Loser of G5 vs Loser of G6 (Consolation)
    G8: 2/21 8 PM Winner of G5 vs Winner of G6 (Championship)
    • 0

    #15 Natural_Gas

    Natural_Gas

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 31 posts

    Posted 15 February 2007 - 11:54 AM

    DISTRICT 6-A BOYS AND GIRLS ALL GAMES AT CSAS AND ALL TIMES EST
    BOYS:

    #6 Whitwell vs. #3 Richard Hardy at 5:30 2/16
    #5 Lookout Valley vs. #4 Sale Creek at 8:30 2/16
    SEMIFINALS:
    4/5 winner vs. CSAS 5:30 2/17
    3/6 winner vs. SP 8:30 2/17

    Consolation(SEMIFINAL LOSERS) 2/19 at 8:00
    Championship 2/20 at 8:00

    GIRLS:
    #6 Richard Hardy vs. #3 Whitwell 2/16 at 4:00
    #5 Lookout Valley vs. #4 Sale Creek 2/16 at 7:00
    SEMIFINALS:
    4/5 winner vs. CSAS 2/17 at 4:00
    3/6 winner vs. SP 2/17 at 7:00
    Consolation(SEMIFINAL LOSERS) 2/19 at 6:30
    Championship 2/20 at 6:30
    • 0

    #16 catback

    catback

      Medalist

    • Members
    • 1,411 posts

    Posted 18 February 2007 - 08:57 AM

    Dist 4-A Championship Games

    Girls: Oliver Springs vs. Oneida at Wartburg on Monday Feb 19 at 8:00pm.

    Boys: Oliver Springs vs. Wartburg at Wartburg on Tuesday Feb 20 at 8:00pm.
    • 0

    #17 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 20 February 2007 - 08:44 AM

    I'm missing something from the following districts:

    6A Girls

    6A Boys

    Edited by jim314, 20 February 2007 - 03:15 PM.

    • 0

    #18 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 20 February 2007 - 08:29 PM

    Region 3A Girls:

    Grace will play host to Sale Creek and Tennessee Temple will host Whitwell in Friday night's region 3-A quarterfinals
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #19 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 21 February 2007 - 05:23 AM

    Got it.
    • 0




    Spirit Style Chooser: