Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Class AA Tournament Information


    • This topic is locked This topic is locked
    34 replies to this topic

    #1 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,941 posts

    Posted 17 February 2006 - 07:40 AM

    2007 District Tourneys are about to begin! This thread is for Class AA tournament pairings.

    The brackets will be posted at jim314.com
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #2 ukcrippler

    ukcrippler

      Competitor

    • CoachT+
    • 264 posts

    Posted 10 February 2007 - 02:34 PM

    District 10-AA
    at Higher seed sites
    GIRLS
    Tuesday, Feb. 13
    7 p.m. - Loretto at Spring Hill
    7 p.m. - Page at Giles Co.

    at Hohenwald - Lewis Co. High
    Friday, Feb. 16
    6 p.m. - Marshall Co. vs. Spring Hill/Loretto winner
    7:30 p.m. - Lewis Co. vs. Giles Co./Page winner

    Tuesday, Feb. 20
    6 p.m. - Consolation
    7:30 p.m. - Championship

    at Higher seed sites
    BOYS
    Monday, Feb. 12
    7 p.m. - Page at Marshall Co.
    7 p.m. - Loretto at Lewis Co.

    at Hohenwald - Lewis Co. High
    Thursday, Feb. 15
    6 p.m. - Giles Co. vs. Marshall Co./Page winner
    7:30 p.m. - Spring Hill vs. Lewis Co./Loretto winner

    Monday, Feb. 19
    6 p.m. - Consolation
    7:30 p.m. - Championship

    Edited by ukcrippler, 10 February 2007 - 02:35 PM.

    • 0
    Spread the credit when you win; take the blame when you lose - Red Auerbach

    #3 CycloneFan

    CycloneFan

      Challenger

    • Members
    • 682 posts

    Posted 11 February 2007 - 02:28 PM

    District 1AA:

    Quarterfinals played at home of higher seed:
    Thursday February 15: All games at 7 pm
    Sullivan North at South Greene
    Chuckey Doak at Happy Valley
    West Greene at Unicoi County
    Johnson County at Elizabethton

    Semifinals and Finals at David Crockett High School

    Semifinals: Saturday February 17:
    4 pm Eliz/JC winner vs WG/Unicoi winner
    7 pm So Greene/SN winner vs CD/HV winner

    Finals: Monday February 19
    6:30 Third place game
    8 pm Championship

    Seeding is as follows:
    Elizabethton and South Greene tied at 13-1, SG wins coin flip and is one seed; EHS is two; Unicoi three; HV four; CD five; WG six; JC seven and SN eight.

    Edited by CycloneFan, 11 February 2007 - 02:32 PM.

    • 0

    #4 NWhoopaholic

    NWhoopaholic

      Medalist

    • CoachT+
    • 1,087 posts

    Posted 11 February 2007 - 04:37 PM

    13AA Girls at Martin Westview

    1/12 #2 Westview vs. #7 Crockett Co. 6:30
    #3 Obion Co. vs. #6 Dyer Co. 8:00

    1/13 #4 Dyersburg vs. #5 Gibson Co. 6:30

    1/15 #1 Milan vs 4-5 winner 6:30
    2-7 winner vs 3-6 winner 8:00

    1/17 Consolation 6:30
    Championship 8:00

    13AA Boys

    1/13 #4 Dyersburg vs. #5 Gibson Co. 8:00

    1/14 #2 Crockett Co. vs. #7 Obion Co. 6:30
    #3 Westview vs. #6 Milan 8:00

    1/16 #1 Dyer Co. vs. 4-5 winner 6:30
    2-7 winner vs. 3-6 winner 8:00

    1/19 Consolation 6:30
    Championship 8:00

    Edited by NWhoopaholic, 11 February 2007 - 04:41 PM.

    • 0
    Vic DuRall
    WCMT Sports

    #5 DCfan74

    DCfan74

      Challenger

    • Members
    • 643 posts

    Posted 11 February 2007 - 06:22 PM

    13AA Girls at Martin Westview

    1/12 #2 Westview vs. #7 Crockett Co. 6:30
    #3 Obion Co. vs. #6 Dyer Co. 8:00

    1/13 #4 Dyersburg vs. #5 Gibson Co. 6:30

    1/15 #1 Milan vs 4-5 winner 6:30
    2-7 winner vs 3-6 winner 8:00

    1/17 Consolation 6:30
    Championship 8:00

    13AA Boys

    1/13 #4 Dyersburg vs. #5 Gibson Co. 8:00

    1/14 #2 Crockett Co. vs. #7 Obion Co. 6:30
    #3 Westview vs. #6 Milan 8:00

    1/16 #1 Dyer Co. vs. 4-5 winner 6:30
    2-7 winner vs. 3-6 winner 8:00

    1/19 Consolation 6:30
    Championship 8:00

    Aren't these the wrong dates, January has passed, u need to correct this.
    • 0

    #6 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,941 posts

    Posted 11 February 2007 - 07:00 PM

    District 9AA- first round at higher seed, rest at David Lipscomb

    GIRLS

    Tuesday- Feb 13- 6:30

    CPA at Pearl Cohn
    MLK at Ezell-Harding
    Hume Fogg at FRA

    Friday- Feb 16- David Lipscomb

    4PM Ezell/MLK vs HF/FRA
    7PM David Lipscomb vs PC/CPA

    Monday- Feb 19

    6PM Girls Conso

    Tuesday- Feb 20

    6PM Girls CShip

    ------------

    BOYS

    Thursday- Feb 15- 6:30

    FRA at Pearl Cohn
    Ezell-Harding at D Lipscomb
    HFogg at CPA

    Friday- Feb 16 at David Lipscomb

    5:30 EH/DL vs HF/CPA
    8:30 MLK vs PC/FRA

    Monday- Feb 19

    7:30 Boys Conso

    Tuesday- Feb 20

    7:30 Boys CShip
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #7 LetMeHearYA

    LetMeHearYA

      Challenger

    • CoachT+
    • 625 posts

    Posted 11 February 2007 - 07:27 PM

    District 12AA AT McNairy Central

    2/13
    Girls 6:30 Game 1- 5 Camden vs 4 Lexington
    Boys 8:00 Game 1- 5 McNairy vs 4 Lexington

    2/14
    Girls 6:30 Game 2- 7 Bolivar vs 2 McNairy
    Girls 8:00 Game 3- 6 Chester Co vs 3 Jackson Southside

    2/15
    Boys 6:30 Game 2- 7 Camden vs 2 Bolivar
    Boys 8:00 Game 3- 6 Chester Co vs 3 Jackson Southside

    2/16
    Girls 6:30 Game 4- 1 Liberty vs Lexington/Camden
    Girls 8:00 Game 5- Bolivar/McNairy vs Chester Co/Jax SS

    2/17
    Boys 6:30 Game 4- 1 Liberty vs Lexington/McNairy
    Boys 8:00 Game 5- Camden/Bolivar vs Chester Co/Jax SS

    2/19
    Girls 6:30 Cons- Gm 4 Loser vs GM 5 Loser
    Girls 8:00 Champ- GM 4 Winner vs GM 5 Winner

    2/20
    Boys 6:30 Cons- Gm4 loser vs Gm5 loser
    Boys 8:00 Champ- Gm4 Winner vs Gm 5 winner
    • 0

    #8 52fan52

    52fan52

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 62 posts

    Posted 12 February 2007 - 12:01 PM

    District 1AA Boys

    1st round is played at higher seed on Friday
    February 16, 2007 at 7pm

    #8 Happy Valley vs #1 Unicoi County
    #5 Sullivan North vs #4 West Greene
    #7 Chuckey Doak vs #2 Johnson County
    #6 South Greene vs #3 Elizabethton


    Semifinals and Finals are at David Crockett High School
    Semifinals are on Saturday February 17, 2007 at 5:30 and 8:30

    @ 5:30 - cd/jc winner vs sg/ehs winner
    @ 8:30 - hv/uc winner vs sn/wg winner

    Finals are on Tuesday February 20, 2007 at 6:30 and 8:00

    @ 6:30 - semifinal losers (consolation)
    @ 8:00 - semifinal winners (championship)
    • 0
    the_wise_one

    #9 NWhoopaholic

    NWhoopaholic

      Medalist

    • CoachT+
    • 1,087 posts

    Posted 12 February 2007 - 04:23 PM

    Aren't these the wrong dates, January has passed, u need to correct this.


    Sorry, I was hitting 1's instead of 2's & didn't look at it. I'm sure they caught it. B)
    • 0
    Vic DuRall
    WCMT Sports

    #10 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,941 posts

    Posted 12 February 2007 - 05:50 PM

    District 8AA- at Goodpasture

    GIRLS

    Friday Feb 16

    4PM #3 Greenbrier vs #6 Goodpasture

    7PM #4 Donelson Christian vs #5 Portland

    Saturday Feb 17

    4PM #2 Station Camp vs Green/Good

    7PM #1 WHite House vs DCA/Port

    Tuesday Feb 20

    6PM Girls Conso
    7:30 Girls CShip

    ----------------

    BOYS

    Friday Feb 16

    5:30 #3 Goodpasture vs DCA

    8:30 #4 Greenbrier vs #5 Portland

    Saturday Feb 17

    5:30 #2 Station Camp vs Good/DCA

    8:30 #1 White House vs Green/Port

    Monday Feb 19

    6PM Boys Conso

    7:30 Boys CShip
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC




    Spirit Style Chooser: