Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Class AA Tournament Information


    • This topic is locked This topic is locked
    34 replies to this topic

    #21 linebacker_46

    linebacker_46

      Member

    • Members
    • PipPip
    • 11 posts

    Posted 15 February 2007 - 03:25 PM

    Boys 2-AA

    These are the matchups but i dont know the times for the games

    Friday Feb. 16
    #3 Gatlingburg-Pittman vs. #6 Rutledge
    #4 Cumberland Gap vs. #5 Union Co.

    Saturday Feb. 17
    GP/Rutledge vs. #2 Claiborne
    Cumberland Gap/Union Co. vs. #1 Pigeon Forge

    Tuesday Feb. 20
    Cons. Game
    Championship Game

    Edited by linebacker_46, 15 February 2007 - 03:25 PM.

    • 0

    #22 Sequatchie

    Sequatchie

      Most Valuable Player

    • CoachT+
    • 5,300 posts

    Posted 15 February 2007 - 11:42 PM

    Girls 6-AA Results

    Sequatchie Co. over Marion Co. 76-35
    Chattanooga Christian over Bledsoe Co. 41-28

    Sequatchie Co. will play Chattanooga Christian Saturday 2/17 at Hixson at 6:00pm.

    Grundy Co. over Notre Dame 74-27
    Howard over East Ridge 60-50

    Howard will play Grundy Co. at Hixson Saturday 2/17 at 3:00pm.

    Edited by Sequatchie, 15 February 2007 - 11:45 PM.

    • 0

    #23 Stone Age

    Stone Age

      Advanced Member

    • CoachT+
    • PipPipPip
    • 97 posts

    Posted 16 February 2007 - 11:48 AM

    Boys District 4AA Brackets

    Finish:


    1. - Loudon
    2. - Knox Catholic
    3. - Anderson County
    4. - Stone Memorial
    5. - Kingston
    6. - Scott County
    7. - CAK

    2/15

    Scott vs. CAK

    2/16

    Kingston vs. Stone Memorial
    Anderson Co. vs winner of Scott/CAK

    2/17

    6:00 Semi- Finals Loudon vs. Kinston/Stone winner
    9:00 Semi-Finals Knox Catholic vs. Anderson/Scott/CAK winner

    2/19

    Consolation 7:30

    2/20

    Championship 7:30
    • 0

    #24 Stone Age

    Stone Age

      Advanced Member

    • CoachT+
    • PipPipPip
    • 97 posts

    Posted 16 February 2007 - 11:53 AM

    1. Loudon (won on coin toss)
    1. Stone Memorial
    3. CAK
    4. Knox Catholic
    5. Scott
    6. Anderson Co.
    7. Kingston
    2/15 #7 Kingston vs. #6 Anderson Co.
    2/16 #4 Knox Catholic vs. #5 Scott
    2/16 #3 CAK vs. winner of 6/7
    2/17 #1 Loudon vs. 4/5
    2/17 #2 Stone Memorial vs. CAK/6/7 winner
    2/19 Consolation game
    2/20 Championship game

    Times for games
    2/16 - 4:30 Scott vs. Knox Catholic
    7:30 CAK vs. Anderson Co.
    2/17- 4:30 Loudon vs Scott/Knox Catholic winner
    7:30 Stone vs CAK/Anderson Co. winner
    2/19 Consolation 6:00
    2/20 Championship 6:00
    • 0

    #25 Hopi

    Hopi

      Competitor

    • Members
    • 384 posts

    Posted 19 February 2007 - 08:25 AM

    Got it.

    I still need:

    BOYS
    4AA semis & finals

    GIRLS
    2AA finals

    District 4 AA
    Consolation games are 2/19

    Anderson Co vs Catholic - Girls
    Catholic vs Stone Memorial - Boys
    Times ????

    Championships 2/20

    Loudon vs Stone Memorial - Girls
    Anderson Co vs Loudon - Boys
    Times ????
    • 0

    #26 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 20 February 2007 - 08:41 AM

    I'm missing something from the following districts:

    1AA Girls
    15AA Girls
    16AA Girls

    15AA Boys
    16AA Boys
    • 0

    #27 swipper

    swipper

      Competitor

    • Members
    • 302 posts

    Posted 20 February 2007 - 09:27 PM

    Hey jim314 here is how the 7aa boys tournament finished

    1st place Livingston Academy
    2nd place Smith County
    3rd place DeKalb County
    4th place Upperman

    Boys championship Livingston Academy 54 over Smith County 47
    Boys consolation DeKalb County 45 over Upperman 41
    • 0

    #28 Indian Chief

    Indian Chief

      Trainer

    • Members
    • 180 posts

    Posted 20 February 2007 - 09:37 PM

    Girls Region 3AA

    District 5AA Standings
    1. McMinn Central
    2. Tellico Plains
    3. Polk Co.
    4. Sweetwater

    District 6AA Standings
    1. Sequatchie Co.
    2. Grundy Co.
    3. Howard
    4. Chattanooga Christian

    On Friday 2/23

    Sequatchie Co. Host Sweetwater

    McMinn Central Host Chattanooga Christian

    Grundy Co. Host Polk Co.

    Tellico Plains Host Howard
    • 0

    #29 Indian Chief

    Indian Chief

      Trainer

    • Members
    • 180 posts

    Posted 20 February 2007 - 09:42 PM

    Boys Region 3AA

    District 5AA Standings
    1. Tyner
    2. Brainerd
    3. Boyd Buchannan
    4. Tellico Plains

    District 6AA Standings
    1. East Ridge
    2. Howard
    3. Hixson
    4. Chattanooga Christian

    On Friday 2/23

    Tyner Host Chattanooga Christian

    East Ridge Host Tellico Plains

    Brainerd Host Hixson

    Howard Host Boyd Buchannan
    • 0

    #30 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 21 February 2007 - 05:22 AM

    Got it.
    • 0




    Spirit Style Chooser: