Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Class AAA Tournament Information


    • This topic is locked This topic is locked
    40 replies to this topic

    #1 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 17 February 2006 - 07:40 AM

    2007 District Tourneys are about to begin! This thread is for Class AAA tournament pairings.

    The brackets will be posted at jim314.com
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #2 raiderray

    raiderray

      Challenger

    • CoachT+
    • 694 posts

    Posted 10 February 2007 - 09:42 AM

    District 2 AAA (GIRLS)


    Greeneville 1
    Morristown West 2
    Cherokee 3
    Morristown East 4
    Cocke County 5
    Jeff County 6

    Schedule of Games
    2/14 G1 6 PM - Cocke County (5) vs Morristown East (4)
    2/14 G2 7:30 PM - Jefferson County (6) vs Cherokee (3)
    2/16 G3 6 PM - Winner of G1 vs Greeneville (1)
    2/16 G4 7:30 PM - Winner of G2 vs Morristown West (2)
    2/19 G5 6 PM - Loser of G3 vs Loser of G4
    2/19 G6 7:30 PM - Winner of G3 vs Winner of G4

    All games at Cocke County

    Edited by jim314, 10 February 2007 - 10:22 AM.

    • 0

    #3 MJ AND BEYOND

    MJ AND BEYOND

      Challenger

    • Validating
    • 684 posts

    Posted 10 February 2007 - 10:24 AM

    9AAA Girl's Final District standings

    1. Mt. Juliet
    2. Wilson Central
    3. Smyrna
    4. Beech
    5. Gallatin
    6. LaVergne
    7. Hendersonville
    • 0

    #4 bucdaddio

    bucdaddio

      Contender

    • Members
    • 957 posts

    Posted 10 February 2007 - 11:46 AM

    District I-AAA Girls Tournament
    Monday, Feb. 12-Tuesday, Feb. 20
    at Viking Hall, Bristol

    Monday, Feb. 12

    Game 1 -- No. 7 Volunteer (4-12, 7-20) vs. No. 8 Sullivan East (4-12, 8-20), 6 p.m.

    Game 2 -- No. 6 Daniel Boone (7-9, 14-15) vs. No. 9 David Crockett (0-16, 6-24), 7:45 p.m.

    Wednesday, Feb. 14

    Game 3 -- No. 2 Science Hill (14-2, 23-7) vs. Volunteer-Sullivan East winner, 6 p.m.

    Game 4 -- No. 3 Dobyns-Bennett (11-5, 19-9) vs. Boone-Crockett winner, 7:45 p.m.

    Thursday, Feb. 15

    Game 5 -- No. 4 Sullivan Central (9-7, 17-12) vs. No. 5 Sullivan South (8-8, 15-13), 6 p.m.

    Saturday, Feb. 16
    Semifinals

    Game 6 -- No. 1 Tennessee High (15-1, 24-6) vs. Sullivan Central-Sullivan South winner, 6 p.m.

    Game 7 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7:45 p.m.

    Tuesday, Feb. 20
    Championship and Consolation Games

    Game 8 -- Loser Game 6 vs. Loser Game 7, 6 p.m.

    Game 9 -- Winner Game 6 vs. Winner Game 7, 7:45 p.m.
    • 0

    #5 bucdaddio

    bucdaddio

      Contender

    • Members
    • 957 posts

    Posted 10 February 2007 - 12:17 PM

    District I-AAA Boys Tournament
    Tuesday, Feb. 13-Wednesday, Feb. 21
    at Viking Hall, Bristol


    Tuesday, Feb. 13

    Game 1 -- No. 7 Daniel Boone (5-11, 9-19) vs. No. 8 Sullivan South (4-12, 9-19), 6 p.m.

    Game 2 -- No. 6 Sullivan East (5-11, 11-18) vs. No. 9 David Crockett (4-12, 11-18), 7:45 p.m.

    Thursday, Feb. 15

    Game 3 -- No. 4 Sullivan Central (9-7, 19-11) vs. No. 5 Volunteer (9-7, 19-10), 7:45 p.m.

    Friday, Feb. 16

    Game 4 -- No. 2 Science Hill (13-3, 28-6) vs. Boone-South winner, 6 p.m.

    Game 5 -- No. 3 Tennessee High (10-6, 21-9) vs. Sullivan East-Crockett winner, 7:45 p.m.

    Monday, Feb. 19
    Semifinals


    Game 6 -- No. 1 Dobyns-Bennett (13-3, 20-7) vs. Central-Volunteer Winner, 6 p.m.

    Game 7 -- Game 4 Winner vs. Game 5 Winner, 7:45 p.m.

    Wednesday, Feb. 21
    Championship and Consolation Games


    Game 8 -- Game 6 Loser vs. Game 7 Loser, 6 p.m.

    Game 9 -- Game 6 Winner vs. Game 7 Winner, 7:45 p.m.
    • 0

    #6 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 11 February 2007 - 07:32 PM

    District 8AAA Girls- Higher Seed and then at Lincoln Co

    Thursday- Feb 15th- 7PM

    #7 Tullahoma at #2 Lincoln Co

    #6 Coffee Co at #3 Lawrence Co

    #5 Columbia at #4 Franklin Co

    Saturday- Feb 17

    4PM Shelbyville vs Frank/Col

    7PM Linc/Tull vs Law Coff

    Monday- Feb 19

    6:30 Girls Conso

    8PM Girls CShip

    -----------------

    District 8AAA Boys- Home sites and then at Lincoln Co

    Friday Feb 16- 7PM
    #7 Coffee Co at #2 Franklin Co

    #6 Lincoln Co at #3 Tullahoma

    #5 Columbia at #4 Lawrence Co.

    Saturday Feb 17
    5:30 #1 Shelbyville vs Law/Col

    8:30 Coff/Frank vs Linc/Tull

    Tuesday- Feb 20

    6:30 Boys Conso

    8PM Boys CShip
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #7 clevelandblueraiderfan

    clevelandblueraiderfan

      Most Valuable Player

    • Members
    • 5,930 posts

    Posted 12 February 2007 - 07:18 AM

    5-AAA final standings(women's)

    1.Cleveland(10-0)
    2.Walker Valley(7-3)
    3.Bradley(6-4)
    4.McMinn Co.(4-6)
    5.Cumberland Co.(4-6)
    6.Rhea Co.(0-10)


    I dont know the exact dates but the bracket looks like this:

    3. Bradley Central vs. 6. Rhea Co.
    4. McMinn Co. vs. 5. Cumberland Co.



    Bradley/Rhea vs. 2. Walker Valley
    McMinn/Cumberland vs. 1. Cleveland

    Edited by clevelandblueraiderfan, 12 February 2007 - 07:19 AM.

    • 0
    Cleveland Blue Raiders!!
    back-to-back-to-back State Duals Champions!!

    #8 cchsfan2006

    cchsfan2006

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 44 posts

    Posted 12 February 2007 - 08:05 AM

    District 2AAA boys

    Feb. 15 (4) Jefferson County vs. (5) Morristown East 6:00
    (3) Morristown West vs. (6) Cocke County 7:30

    Feb. 17 (1) Greeneville vs 4 and 5 winner 6:00
    (2)Cherokee vs 3 and 6 winner 7:30

    Feb. 20 consolation game 6:00
    Championship game 7:30

    Edited by cchsfan2006, 12 February 2007 - 08:09 AM.

    • 0

    #9 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 12 February 2007 - 10:49 AM

    District 8AAA Boys- Home sites and then at Lincoln Co

    Friday Feb 16- 7PM

    #7 Coffee Co at #2 Franklin Co

    #6 Lincoln Co at #3 Tullahoma

    #5 Columbia at #4 Lawrence Co.

    Saturday Feb 17

    5:30 #1 Shelbyville vs Law/Col

    8:30 Coff/Frank vs Linc/Tull

    Tuesday- Feb 20

    6:30 Boys Conso
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #10 marmaduke

    marmaduke

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 46 posts

    Posted 12 February 2007 - 02:11 PM

    Girls 7AAA

    Thursday Feb. 16, 6:30 at higher seed

    (1)Riverdale vs (8)Warren Co.
    (2)Cookeville vs (7) Balckman
    (3)Siegel vs (6)White Co.
    (4)Oakland vs (5)Lebanon

    Second Round at Riverdale beginning Sat. 17.

    Saturday Feb 17

    4PM Riv/War vs Oak/Leb
    7PM Cooke/BMan vs Sieg/White

    Monday Feb 19

    6PM Girls Conso
    8PM Girls CShip

    --------------------------------

    BOYS

    Friday Feb 16- Higher Seed- 7PM

    #8 Warren Co at #1 Oakland
    #5 Lebanon at #4 White Co.
    #7 Cookeville at #2 Blackman
    #6 Siegel at #3 Riverdale

    Saturday Feb 17- Riverdale

    5:30 War/Oak vs White/Leb
    8:30 Black/Cooke vs Riv/Sieg

    Tues Feb 20

    6PM Boys Conso
    7:30 Boys CShip
    • 0
    "Always do right. This will gratify some people and astonish the rest." -- Mark Twain




    Spirit Style Chooser: