Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Boys & Girls 2009 District Tournament Brackets


    • This topic is locked This topic is locked
    109 replies to this topic

    #1 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 02 February 2008 - 08:17 AM

    Edited and Updated for 2009!!

    This is the board for providing post-season tournament information for 2009.
    The post-season tournament brackets are available again this year at jim314.com. A few guidelines for using this board:

    1. Check to see if the information you're about to post is already up at jim314.com

    2. Don't post unless you know the data you are posting is correct

    3. Contact the tournament directors in your area to see if you can get (and then forward to me at [email protected]) an electronic copy of the district tournaments

    4. Please post the following information
    * final regular season standings (not the win/losses, just the final rankings)
    * dates/times for district games
    * times for semi-final region games (region dates have already been set by the TSSAA, as have region quarterfinal and final times)
    * corrections for any erroneous data on the brackets at jim314.com

    Other notes:
    One new thing this year is that each bracket can be printed on one page with relative ease.

    I will be doing the bracketology contest for the Division I region tournaments, but won't start that until a few days prior to the region tournaments.

    Additionally, I have tested the site this year with Safar, Firefox, and Internet Explorer, and jim314.com works on those browsers for my laptop. If you have compatibility issues, please email me at [email protected].

    The TSSAA was very instructive this year in a document they posted on their website regarding the dates and times of the region and sectional games. Since they laid out the date and time of every region game, I thought I'd go ahead and post what the whole thing looks like--so I did.

    The TSSAA will hold a blind draw for state tournament matchups after the sectional games. I'll be posting the state tournament brackets after the sectional winners are slotted during the blind draws, but that will be after the sectionals themselves occur.

    Call the following voice mail number with your final scores: 931-766-1664
    • 0

    #2 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,943 posts

    Posted 08 February 2009 - 07:41 PM

    Bump
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #3 PTSportsWriter

    PTSportsWriter

      Medalist

    • Members
    • 1,574 posts

    Posted 09 February 2009 - 09:45 PM

    District 2-AAA BOYS

    Regular Season Standings
    1) Morristown East
    2) Cocke County
    3) Greeneville
    4) Cherokee
    5) Morristown West
    6) Jefferson County


    Tournament Dates (Times TBA Saturday)

    Thursday, February 19
    #3 Greeneville vs. #6 Jefferson County
    #4 Cherokee vs. #5 Morristown West

    Saturday, February 21
    #1 Morristown East vs. Cherokee/West winner
    #2 Cocke County vs. Greeneville/Jefferson County winner

    Tuesday, February 24
    Consolation and Championship
    • 0

    #4 coachc0428

    coachc0428

      Member

    • Members
    • PipPip
    • 21 posts

    Posted 11 February 2009 - 10:29 AM

    12A

    Boys

    1 Collinwood
    2 Summertown
    3 Wayne County
    4 Perry County
    5 Mt. Pleasant
    6 Frank Hughes
    7 Zion Christian
    8 Hampshire

    Girls

    1 Wayne County
    2 Perry County
    3 Collinwood
    4 Summertown
    5 Hampshire
    Zion Christian
    7 Frank Hughes
    Mt. Pleasant

    Satellite Games:

    Girls Feb. 16

    Mt. Pleasant/Frank Hughes at Wayne Co.
    Mt. Pleasant/Frank Hughes at Perry Co.
    Hampshire/Zion at Collinwood
    Hampshire/Zion at Summertown

    Boys Feb. 17

    Hampshire at Collinwood
    Zion at Summertown
    Frank Hughes at Wayne Co.
    Mt. Pleasant at Perry Co.
    • 0

    #5 crazy_cowboy89

    crazy_cowboy89

      Contender

    • Members
    • 864 posts

    Posted 11 February 2009 - 06:24 PM

    Boys District 15-A

    #1 Scotts Hill
    #2 JCS
    #3 Riverside
    #4 Adamsville
    #5 Madison
    #6 TCA

    2/17 #3 Riverside vs. #6 TCA #4 Adamsville vs. #5 Madison
    2/20 #1 Scotts Hill vs #4/#6, #2 JCS vs #3/#5
    2/21 Championship Games
    • 0

    #6 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,943 posts

    Posted 11 February 2009 - 07:03 PM

    District 8AAA Girls: (There is one game remaining, Lincoln Co vs Shelbyville. If Lincoln wins then they will tie with Franklin Co.)

    1 Shelbyville 11-0 100.00%
    2 Lawrence Co. 10-2 83.30%
    3 Franklin Co. 7-5 58.30%
    4 Lincoln Co. 6-5 54.50%
    5 Columbia 4-8 33.30%
    6 Coffee Co. 2-10 16.70%
    7 Tullahoma 1-11 8.30%

    Thursday, Feb 19 at Higher Seeds at 7PM:

    Tullahoma at Lawrence Co
    Coffee Co at Franklin Co
    Columbia at Lincoln Co

    Saturday, Feb 21 at Tullahoma:

    Shelbyville vs Lincoln/Columbia Winner
    Tullahoma/Lawrence Winner vs Coffee/Franklin Co Winner

    Monday, Feb 23 at Tullahoma:

    Girls Third Place
    Girls Championship
    ---------------------------------------------------------------------
    District 8AAA Boys

    1 Shelbyville 10-1 90.90%
    2 Columbia 10-2 83.30%
    3 Franklin Co. 7-5 58.30%
    4 Lawrence Co. 6-6 50.00%
    5 Coffee Co. 3-9 25.00%
    6 Tullahoma 3-9 25.00%
    7 Lincoln Co. 2-9 18.20%

    Friday, Feb 20 at higher seeds at 7PM:

    Lincoln Co at Columbia
    Tullahoma at Franklin Co.
    Coffee Co at Lawrence Co

    Saturday, Feb 21 at Tullahoma:

    Shelbyville vs Lawrence/Coffee Winner
    Columbia/Lincoln Winner vs Tullahoma/Franklin Co Winner

    Tuesday, Feb 24 at Tullahoma:

    Boys Third Place
    Boys Championship
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #7 TitansFan83

    TitansFan83

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 99 posts

    Posted 11 February 2009 - 07:26 PM

    10A Boys
    #1 Clarksville Academy
    #2 White House-Heritage
    #3 East Robertson
    #4 Houston Co.
    #5 McEwen
    #6 Nashville Christian
    #7 Jo Byrns

    February 17th, Opening Round
    #7 Jo Byrns @ #2 White House-Heritage
    #6 Nashville Christian @ #3 East Robertson
    #5 McEwen @ #4 Houston Co.

    February 20th, Semi-Finals
    Jo Byrns/White House-Heritage winner vs Nashville Christian/East Robertson winner
    Houston Co./McEwen winner vs Clarksville Academy.

    February 21st,
    Championship and Consolation
    • 0

    #8 ballbasher30

    ballbasher30

      Competitor

    • CoachT+
    • 497 posts

    Posted 12 February 2009 - 08:36 AM

    District 11 AA Boys

    Monday February 16 all games at 7pm

    #8 Cheatham County at #1 Creek Wood
    #5 Waverly at #4 Fairview
    #7 Montgomery Central at #2 Sycamore
    #6 Stewart County at #3 Harpeth

    Thursday February 18 at Creek Wood time to be announced

    Waverly/Fairview Winner vs. Cheatham/Creek Wood winner
    Mont. Cent./Sycamore winner vs. Stewart Co./Harpeth winner

    Monday February 23 at Creek Wood time to be announced

    3rd place game
    Championship game

    I might be wrong on the date of the 3rd place game and championship game.
    • 0

    #9 ukhoops

    ukhoops

      Competitor

    • CoachT+
    • 363 posts

    Posted 12 February 2009 - 09:23 AM

    District 7-AA

    Girls:

    1. Upperman
    2. Livingston Academy
    3. Smith County
    4. York
    4. Cannon County
    6. Macon County
    7. Dekalb County

    Tourney at Tennessee Tech:

    Thursday Feb. 19
    6 vs 7

    Friday Feb. 20
    3 vs 6/7
    4 vs 5

    Sat Feb. 21
    2 vs 3,6/7
    1 vs 4/5

    Mon Feb. 23
    Girls 3rd Place
    Girls Championship
    • 0
    The Harder You Work the Harder It Is To Lose!!!!!!!!

    #10 TheAnswer9

    TheAnswer9

      Champion

    • CoachT+
    • 2,576 posts

    Posted 12 February 2009 - 09:27 AM

    DISTRICT 4A

    **HIGHer seed will host throughout the tournament

    GIRLS

    1. Oliver Springs 9-0
    2. Coalfield 7-2
    3. Oneida 6-3
    4. Oakdale 4-5
    5. Wartburg 2-8
    6. Sunbright 0-10

    Tournament

    Tuesday, February 17

    6 Sunbright @ 3 Oneida
    5 Wartburg @ 4 Oakdale

    Friday, February 20

    Oneida / Sunbright winner @ 2 Coalfield
    Oakdale / Wartburg winner @ 1 Oliver Springs

    Monday, February 23

    Consolation & Championship games (site and time TBD)

    BOYS

    1. Oliver Springs 9-0
    2. Wartburg 8-2
    3. Oneida 6-3
    4. Sunbright 4-6
    5. Oakdale 1-8
    6. Coalfield 0-9

    **If Coalfield beats Oakdale on Friday night Coalfield moves to 5 via coin toss winner

    Tournament

    Thursday, Feb. 19

    6 Coalfield @ 3 Oneida
    5 Oakdale @ 4 Sunbright

    Saturday, Feb. 21

    Oneida / Coalfield winner @ 2 Wartburg
    Sunbright / Oakdale winner @ 1 Oliver Springs

    Tues, Feb. 24

    Consolation / C'Ship games (sites and time TBD)
    • 0
    It is a mystery why adults expect perfection from children. Few grownups can get through a whole day without making a mistake.




    Spirit Style Chooser: