Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Boys & Girls 2009 District Tournament Brackets


    • This topic is locked This topic is locked
    109 replies to this topic

    #11 fanonly

    fanonly

      Trainer

    • CoachT+
    • 109 posts

    Posted 12 February 2009 - 06:04 PM

    11A's dates were wrong on the brackets this morning. Thursday is the 19th and the championship is scheduled for Monday the 23rd

    Also the Moore Co/Columbia Academy game is scheduled for 6:00 p.m.
    • 0

    #12 NeWbLuE

    NeWbLuE

      Contender

    • Members
    • 961 posts

    Posted 13 February 2009 - 03:52 PM

    District 10A Girls

    1 McEwen
    2 White House Heritage
    3 East Robertson
    4 Houston Co.
    5 Nashville Christian
    6 Jo Byrns
    7 Clarksville Aca.

    Feb 16/17
    At higher seed

    Feb. 16
    McEwen VS BYE'

    4 Houston Co. VS 5 Nashville Christian 7:00 pm

    3 East Robertson VS 6 Jo Byrns 7:00 pm

    Feb. 17
    2 White House Heritage VS 7 Clarksville Academy 6:00 pm


    Friday. Feb. 20 At Houston Co.

    McEwen VS Winner 4/5. 4:00 pm

    Winner 2/7 VS Winner 3/6. 7:00 pm

    Sat. Feb. 21
    3rd place game 4:00 pm

    Championship game 7:00
    • 0
    "DON'T GIVE UP....DON'T EVER GIVE UP"........Coach Jimmy V .

    The "V" Foundation for the cure of Cancer.

    #13 BigDaddy50

    BigDaddy50

      Trainer

    • Members
    • 218 posts

    Posted 13 February 2009 - 08:30 PM

    District 8A Girls
    1) Gordonsville
    2) FCS
    3) Westmoreland
    4)Watertown
    5) Trousdale Co
    6) MJCA
    7) Merrol Hyde

    Monday 2-16-09 at Higher seeds
    #5 @ #4
    #7 @ #2
    #6 @ #3
    All games are 6:30pm

    Friday 2-20-09 @ Watertown
    4:30 pm Gordonsville vs winner of 4 vs 5
    7:30 pm Winner of 2 vs 7 plays winner 3 vs 6

    Monday 2-23-09 @ Watertown
    Consolation game 6:00 pm ( 2 losers of Friday's games)

    Tuesday 2-24-09 @ Watertown
    Championship game 6:00 pm (2 winners of Friday's games)

    Note: 4 teams advance to Watertown to play District 7A in Region 4
    • 0

    #14 BigDaddy50

    BigDaddy50

      Trainer

    • Members
    • 218 posts

    Posted 13 February 2009 - 08:36 PM

    District 8A Boys
    1) FCS
    2) Trousdale Co
    3) Westmoreland
    4) Gordonsville
    5) Watertown
    6) MJCA
    7) Merrol Hyde

    Play in games are at higher seeds
    Tuesday 2-17-09

    #5 @ #4
    #7 @ #2
    #6 @ #3

    Friday 2-20-09 @ Watertown
    FCS vs #4 and #5 winner 6:00 pm
    Winner of #2 vs #7 will play Winner #3 vs #6 9:00 pm

    Monday 2-23-09 @ Watertown
    Consolation game 7:30 pm
    Losers of Friday's games

    Tuesday 2-24-09 @ Watertown
    Championship game 7:30 pm
    Winners of Friday's games

    Note: 4 teams will advance to Region 4 to play District 8 @ Watertown.
    • 0

    #15 MidTennFootball

    MidTennFootball

      Most Valuable Player

    • CoachT+
    • 6,279 posts

    Posted 14 February 2009 - 12:08 AM

    District 10-AAA Tournament :

    Friday, February 20th - 7:00 pm
    #8 Kenwood @ #1 Northeast
    #7 Dickson County @ #2 Henry County
    #6 Springfield @ #3 Clarksville
    #5 Northwest @ #4 Rossview

    Saturday, February 21st @ Springfield
    Rossview/Northwest winner vs Northeast/Kenwood winner
    Clarksville/Springfield winner vs. Henry County/Dickson County winner



    Tuesday, February 24th @ Springfield
    Consolation
    Championship



    Here is the schedule for the 10-AAA tournament.
    • 0

    Tennessee High School Football

    Twitter: @tnprepfootball


    #16 PTSportsWriter

    PTSportsWriter

      Medalist

    • Members
    • 1,574 posts

    Posted 14 February 2009 - 09:30 AM

    District 2-AAA Tournament

    GIRLS

    Final Standings (After Tiebreakers)
    1) Morristown West
    2) Greeneville
    3) Cocke County
    4) Jefferson County
    5) Morristown East
    6) Cherokee

    Wednesday Feb 18
    #4 Jefferson County vs. #5 Morristown East 6 PM
    #3 Cocke County vs. #6 Cherokee 7:30 PM

    Friday, Feb 20
    #2 Greeneville vs. Cocke County/Cherokee 6 PM
    #1 Morristown West vs. Jefferson County/Morristown East 7:30 PM

    Monday, Feb 23
    Consolation 6 PM
    Championship 7:30 PM


    BOYS

    Regular Season Standings (After Tiebreakers)
    1) Morristown East
    2) Cocke County
    3) Greeneville
    4) Cherokee
    5) Morristown West
    6) Jefferson County

    Thursday, February 19
    #4 Cherokee vs. #5 Morristown West 6 PM
    #3 Greeneville vs. #6 Jefferson County 7:30 PM

    Saturday, February 21
    #2 Cocke County vs. Greeneville/Jefferson County 6 PM
    #1 Morristown East vs. Cherokee/West 7:30 PM

    Tuesday, February 24
    Consolation 6 PM
    Championship 7:30 PM
    • 0

    #17 tricitiessportsfan

    tricitiessportsfan

      Medalist

    • Members
    • 1,103 posts

    Posted 14 February 2009 - 11:58 AM

    Boys ?? D1/AAA

    District 1-AAA Tournament to be held February 14-February 24 at Dobyns Bennett High School in Kingsport, TN.

    Final Big 9 Conference Standings
    #1 Science Hill, 15-1
    #2 Dobyns Bennett, 13-3
    #3 Tennessee High, 13-3
    #4 Sullivan East, 8-8
    #5 Sullivan South, 7-9
    #6 Sullivan Central, 7-9
    #7 Daniel Boone, 6-10
    #8 Volunteer, 3-13
    #9 David Crockett, 0-16


    District 1-AAA Tournament Schedule
    Saturday, February 14
    Play-In Game
    7:30 pm, #8 Volunteer vs. #9 David Crockett

    Wednesday, February 18
    Quarterfinals
    6:00 pm, #1 Science Hill vs. Volunteer/David Crockett Winner
    7:30 pm, #4 Sullivan East vs. #5 Sullivan South

    Thursday, February 19
    Quarterfinals
    6:00 pm, #2 Dobyns Bennett vs. #7 Daniel Boone
    7:30 pm, #3 Tennessee High vs. #6 Sullivan Central

    Saturday, February 21
    Semi-Finals
    6:00 pm, Science Hill/Volunteer/David Crockett Winner vs. Sullivan East/Sullivan South Winner
    7:30 pm, Dobyns Bennett/Daniel Boone Winner vs. Tennessee High/Sullivan Central Winner

    Tuesday, February 24
    Finals
    6:00 pm, Consolation: TBD
    7:30 pm, Championship: TBD


    Final Regular Season Standings
    Team, Conference Record (Overall Record)
    Science Hill, 15-1 (24-4)
    Dobyns Bennett, 13-3 (22-5)
    Tennessee High, 13-3 (20-9)
    Sullivan East, 8-8 (16-11)
    Sullivan South, 7-9 (15-14)
    Sullivan Central, 7-9 (16-12)
    Daniel Boone, 6-10 (12-15)
    Volunteer, 3-13 (8-20)
    David Crockett, 0-16 (4-22)

    Girls ?? D1/AAA

    District 1-AAA Tournament to be held February 14-February 24 at Dobyns Bennett High School in Kingsport, TN.

    Final Big 9 Conference Standings
    #1 Tennessee High, 15-1
    #2 Dobyns Bennett, 13-3
    #3 Sullivan Central, 10-6
    #4 Science Hill, 10-6
    #5 Volunteer, 6-10
    #6 David Crockett, 6-10
    #7 Sullivan South, 5-11
    #8 Sullivan East, 4-12
    #9 Daniel Boone, 3-13


    District 1-AAA Tournament Schedule
    Saturday, February 14
    Play-In Game
    6:00 pm, #8 Sullivan East vs. #9 Daniel Boone

    Monday, February 16
    Quarterfinals
    6:00 pm, #1 Tennessee High vs. Sullivan East/Daniel Boone Winner
    7:30 pm, #4 Science Hill vs. #5 Volunteer

    Tuesday, February 17
    Quarterfinals
    6:00 pm, #2 Dobyns Bennett vs. #7 Sullivan South
    7:30 pm, #3 Sullivan Central vs. #6 David Crockett

    Friday, February 20
    Semi-Finals
    6:00 pm, Tennessee High/Sullivan East/Daniel Boone Winner vs. Science Hill/Volunteer Winner
    7:30 pm, Dobyns Bennett/Sullivan South Winner vs. Sullivan Central/David Crockett Winner

    Monday, February 23
    Finals
    6:00 pm, Consolation: TBD
    7:30 pm, Championship: TBD


    Final Regular Season Standings
    Team, Conference Record (Overall Record)
    Tennessee High, 15-1 (23-2)
    Dobyns Bennett, 13-3 (20-7)
    Sullivan Central, 10-6 (20-8)
    Science Hill, 10-6 (14-13)
    Volunteer, 6-10 (12-16)
    David Crockett, 6-10 (11-15)
    Sullivan South, 5-11 (8-16)
    Sullivan East, 4-12 (7-19)
    Daniel Boone, 3-13 (6-22)
    • 0
    tricitiessportsfan
    tricitiessports.com

    #18 TopDawg83

    TopDawg83

      Competitor

    • Members
    • 400 posts

    Posted 14 February 2009 - 01:01 PM

    District 7A Girls

    Final standings

    1. Clarkrange (10-0)
    2. Jackson County (8-2)
    3. Clay County (7-3)
    4. Pickett County (4-6)
    5. Red Boiling Springs (2-8)
    6. Monterey (1-9)

    Tournament Schedule

    Game #1
    Mon. 2/16 - 6:00 - First Round
    CCHS vs MHS

    Game #2 - First Round
    Mon. 2/16 - 7:30
    PCHS vs RBSHS

    Game #3 - Semi Final
    Thur. 2/19 - 6:00
    CHS vs Game #2 Winner

    Game #4 - Semi Final
    Thur. 2/19 - 7:30
    JCHS vs Game #1 Winner

    Game #5 - Consolation
    Mon. 2/23 - 6:00
    Game #3 Loser vs Game #4 Loser

    Game #6 - Championship
    Mon. 2/23 - 7:30
    Game #3 Winner vs Game #4 Winner

    • 0

    #19 TopDawg83

    TopDawg83

      Competitor

    • Members
    • 400 posts

    Posted 14 February 2009 - 01:07 PM

    District 7A Boys

    Final standings

    1. Clay County (9-1)
    2. Clarkrange (7-3)
    3. Jackson County (7-3)
    4. Monterey (4-6)
    5. Red Boiling Springs (2-8)
    6. Pickett County (1-9)

    Tournament Schedule

    Game #1
    Tue. 2/17 - 6:00 - First Round
    JCHS vs PCHS

    Game #2 - First Round
    Tue. 2/17 - 7:30
    MHS vs RBSHS

    Game #3 - Semi Final
    Fri. 2/20 - 6:00
    CCHS vs Game #2 Winner

    Game #4 - Semi Final
    Fri. 2/20 - 7:30
    CHS vs Game #1 Winner

    Game #5 - Consolation
    Tue. 2/24 - 6:00
    Game #3 Loser vs Game #4 Loser

    Game #6 - Championship
    Tue. 2/24 - 7:30
    Game #3 Winner vs Game #4 Winner

    • 0

    #20 NWhoopaholic

    NWhoopaholic

      Medalist

    • CoachT+
    • 1,082 posts

    Posted 14 February 2009 - 03:51 PM

    13AA Girls @ Gibson Co.

    2/16 6:00 #2 Obion Co. v. #7 Dyer Co.
    7:30 #3 Westview v. #6 Crockett Co.

    2/17 6:00 #4 Milan v. #5 Dyersburg

    2/19 6:00 #1 Gibson Co. v. 4-5 winner
    7:30 2-7 winner v. 3-6 winner

    2/21 6:00 Consolation
    7:30 Championship


    13AA Boys

    2/17 7:30 #4 Milan v. #5 Gibson Co.

    2/18 6:00 #2 Westview v. #7 Crockett Co.
    7:30 #3 Obion Co. v. #6 Dyersburg

    2/20 6:00 #1 Dyer Co. v. 4-5 winner
    7:30 2-7 winner v. 3-6 winner

    2/23 6:00 Consolation
    7:30 Championship
    • 0
    Vic DuRall
    WCMT Sports




    Spirit Style Chooser: