Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Boys & Girls 2011 District & Region Tournament Brackets


    • This topic is locked This topic is locked
    83 replies to this topic

    #21 Bigkid2

    Bigkid2

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 63 posts

    Posted 15 February 2011 - 09:32 PM

    Division II A East/ Central Regional Pairings

    Knox-Webb (1) vs Ezell Harding (5)
    FRA (2) vs USN (3)
    • 0

    #22 swipper

    swipper

      Competitor

    • Members
    • 302 posts

    Posted 15 February 2011 - 09:40 PM

    District 7-a Tournament
    At Livingston Academy

    Girls
    Thursday Feb. 17th
    6:00 #4 Pickett Co. vs #5 Monterey

    Friday Feb. 18th
    6:00 #1 Jackson Co. vs Pickett Co./Monterey winner
    7:30 #2 Clarkrange vs #3 Clay Co.

    Monday Feb. 21st
    6:00 Consolation Game
    7:30 Championship Game

    Boys
    Thursday Feb. 17th
    7:30 #4 Pickett Co. vs #5 Monterey

    Saturday Feb 19th
    6:00 #1 Clay Co. vs Pickett Co./Montery winner
    7:30 #2 Jackson Co. vs #3 Clarkrange

    Tuesday Feb. 22nd
    6:00 Consolation Game
    7:30 Championship Game

    Edited by swipper, 15 February 2011 - 09:42 PM.

    • 0

    #23 Gobey

    Gobey

      Trainer

    • Members
    • 112 posts

    Posted 15 February 2011 - 09:54 PM

    4A mens district tournament
    #1 seed jellico bye


    #4 seed onedia hosts #5 oakdale thursday night 2/17/11 at 7pm winner gets jellico on 2/19/11 at wartburg high school at 6:30pm

    #2 seed Wartburg Hosts #7 seed Oliver springs on 2/17/11 at 7pm

    #3 seed Coalfield hosts #6 seed Sunbright on 2/17/11 at 7pm
    these winners will play Saturday night 2/19/11 at 8pm at wartburg

    consolation game is 2-22-11 at 6:30pm
    championship game is 2-22-11 at 8pm
    • 0

    #24 ptguard12

    ptguard12

      Champion

    • CoachT+
    • 2,031 posts

    Posted 15 February 2011 - 11:26 PM

    District 12A
    All games played at Perry County High School; Squirrel Hollow Drive; Linden, TN

    Monday, February 14 (GIRLS)
    6:00 Perry Co. (4) vs. Summertown (5) - Perry County won 58 - 52
    7:30 Collinwood (3) vs. Clifton (6) - Collinwood won 58 - 19

    Tuesday, February 15 (BOYS)
    6:00 Collinwood (4) vs. Loretto (5) - Collinwood won 66 - 60
    7:30 Wayne Co. (3) vs. Clifton (6) - Wayne County won (unsure of final score)

    Thursday, February 17 (GIRLS)
    6:00 Wayne Co. (1) vs. Perry Co. (4)
    7:30 Loretto (2) vs. Collinwood (3)

    Friday, February 18 (BOYS)
    6:00 Perry Co. (1) vs. Collinwood (4)
    7:30 Summertown (2) vs. Wayne Co. (3)

    Monday, February 21 (GIRLS)
    6:00 Consolation
    7:30 Championship

    Tuesday, February 22 (BOYS)
    6:00 Consolation
    7:30 Championship
    • 0

    #25 ptguard12

    ptguard12

      Champion

    • CoachT+
    • 2,031 posts

    Posted 15 February 2011 - 11:32 PM

    District 15A Girls

    Wednesday February 16th

    #7 TCA @ #2 Middleton/Madison Academic
    #6 Riverside @ #3 Middleton/Madison Academic
    #5 Adamsville @ #4 S. Gibson County

    Friday February 18th @ Decatur County Riverside

    6:00 Winner of #2 & #7 vs #1 Scotts Hill
    7:30 Winner of #3 & #6 vs Winner of #4 & #5

    Monday February 21st @ Decatur County Riverside

    6:00 Consolation
    7:30 Championship
    • 0

    #26 ptguard12

    ptguard12

      Champion

    • CoachT+
    • 2,031 posts

    Posted 15 February 2011 - 11:38 PM

    District 14A Girls

    Monday, Feb. 14

    No. 8 Halls at No. 1 Lake County, 6:30 p.m. - Lake County won 55-33
    No. 5 Humboldt at No. 4 Bradford, 6:30 p.m. - Bradford won 49-48
    No. 7 Trenton Peabody at No. 2 Greenfield, 6:30 p.m. - Greenfield won 61-30
    No. 6 South Fulton at No. 3 Union City, 6:30 p.m. - Union City won 52-39

    Thursday, Feb. 17 at Peabody

    Lake Co. vs. Bradford, 6 p.m.
    Greenfield vs. Union City, 7:30 p.m.

    Saturday, Feb. 19

    Consolation, 6 p.m.
    Championship, 7:30 p.m.
    • 0

    #27 ptguard12

    ptguard12

      Champion

    • CoachT+
    • 2,031 posts

    Posted 15 February 2011 - 11:43 PM

    District 13A Girls


    Saturday, Feb. 12

    No. 8 Clarksburg vs. No. 9 Carroll Academy, 6 p.m. - Clarksburg won (unsure of score)

    Monday, Feb. 14

    Clarksburg at No. 1 Dresden, 6:30 p.m. - Dresden won 64-8
    No. 5 McKenzie at No. 4 Huntingdon, 6:30 p.m. - McKenzie won 39-36
    No. 7 Bruceton at No. 2 Gleason, 6:30 p.m. - Gleason won 64-30
    No. 6 Big Sandy at No. 3 West Carroll, 6:30 p.m. - Big Sandy won 67-56

    Thursday, Feb. 17 At West Carroll

    Dresden vs. McKenzie, 6 p.m.
    Gleason vs. Big Sandy, 7:30 p.m.

    Saturday, Feb. 19

    Consolation, 6 p.m.
    Championship, 7:30 p.m.
    • 0

    #28 ptguard12

    ptguard12

      Champion

    • CoachT+
    • 2,031 posts

    Posted 15 February 2011 - 11:48 PM

    District 10-A Girls

    January 14th
    #1 Houston Co. 53 vs #8 Jo Byrns 12
    #4 Nashville Chr. 40 vs #5 Clarksville Acad. 32
    #2 McEwen 71 vs # 7 Merrol Hyde 35
    #3 East Robertson 46 vs #6 White House-Heritage 18

    January 18th At McEwen

    Houston Co. girls vs. Nashville Chr., 4 p.m.
    McEwen girls vs. East Robertson, 7 p.m.

    January 19th At McEwen

    Girls consolation, 4 p.m.
    Girls championship, 7 p.m.
    • 0

    #29 ptguard12

    ptguard12

      Champion

    • CoachT+
    • 2,031 posts

    Posted 15 February 2011 - 11:59 PM

    District 12AA

    Monday: Girls
    #1 Lewis Co. 66 vs #8 Spring Hill 56
    #2 Page 40 vs #7 East Hickman 31
    #6 Fairview 44 vs #3 Giles Co. 36
    #5 Hickman Co. 54 vs #4 Marshall Co. 41

    Tuesday: Boys -- # 8 Hickman Co. at #1 Marshall Co., 7 p.m.; #5 Lewis Co. at #4 Page, 7 p.m.; #7 East Hickman at #2 Spring Hill, 7 p.m.; #6 Fairview at #3 Giles Co., 7 p.m.


    At Hickman Co

    Friday: Lewis Co. girls vs. Hickman Co., 4 p.m.; Hickman-Marshall boys winner vs. Lewis-Page winner, 5:30 p.m.; Page girls vs. Fairview, 7 p.m.; East Hickman-Spring Hill boys winner vs. Fairview-Giles winner, 8:30 p.m.

    Saturday: Girls consolation, 2 p.m.; boys consolation, 3:30 p.m.; girls championship, 5 p.m.; boys championship, 6:30 p.m.
    • 0

    #30 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 16 February 2011 - 05:15 AM

    Thanks everybody. I'm about to upload everything that's been emailed/posted through Monday night. I sincerely apologize for the delay this year, but I'm working 13 hour days at an Extreme Makeover: Home Edition build site all this week (and I'm LOVING it).

    Keep the info coming . . . I'll post it as quickly as I can.

    Thanks for your patience,

    Jim
    • 0




    Spirit Style Chooser: