Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Boys & Girls 2014 District & Region Tournament Brackets


    • This topic is locked This topic is locked
    44 replies to this topic

    #1 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 06 February 2014 - 09:01 AM

    (Edited and Updated for 2014)

    (Note from CoachT: I am posting this message from jim314)

    First, thanks so much to all of you that post scores, check data, and love the game enough to make this possible. You all are fantastic and are the only reason I'm able to put anything online.

    The post-season tournament brackets are available again this year at brackets.jim314.com. In the meantime, you can revisit our brackets from 2006-2013.

    Each & every year you can follow CoachT and receive all of the final scores, as soon as they are entered, by following twitter.com/coachtcom as well as twitter.com/CoachTScoresTN

     

    No matter which game you are attending, text finals to 615-763-9150. Please include sport & location!

    A few guidelines:
    1. Check to see if the information you're about to post is already up at brackets.jim314.com

    2. Don't post unless you know the data you are posting is correct

    3. Contact the tournament directors in your area to see if you can get an electronic copy of the district tournaments and then forward to me at jim314@yahoo.com

    4. Please post the following information:
    * final district regular season standings (not the wins/losses, just the final rankings--I use Excel spreadsheets to keep all of this straight and my brackets auto-populate based on the regular season district rankings)
    * dates/times for district games
    * corrections for any erroneous data on the brackets at brackets.jim314.com

    Other notes:
    Brackets should be able to be printed and viewed in all major browsers on brackets.jim314.com. If you have compatibility issues, please email me at jim314@yahoo.com.

    Best of luck to all the teams,

    jim


    • 1
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #2 PCsupporter4life

    PCsupporter4life

      Contender

    • Members
    • 909 posts

    Posted 06 February 2014 - 01:34 PM

    Girls District 12A Tournament at Wayne County 

     

    Monday Feb. 10

     

    6 p.m. #4 Perry County vs. #5 Wayne County 

     

    7:15 p.m.- #3 Collinwood vs. #6 Clifton

     

    Thursday Feb. 13

     

    6 p.m.- #1 Summertown vs. Perry County/ Wayne County Winner

     

    7:15 p.m.- #2 Loretto vs. Collinwood/ Clifton Winner

     

    Monday Feb. 17

     

    6 p.m.- Girls Consolation

     

    7:15 p.m.- Girls Championship

     

    Boys District 12A Tournament at Wayne County 

     

    Tuesday Feb. 11

     

    6 p.m.- #4 Summertown vs. #5 Perry County 

     

    7:15 p.m.- #3 Loretto vs. #6 Clifton

     

    Friday Feb. 14

     

    6 p.m.- #1 Collinwood vs. Summertown/ Perry County Winner

     

    7:15 p.m.- #2 Wayne County vs. Loretto/ Clifton Winner

     

    Tuesday Feb. 18

     

    6 p.m.- Boys Consolation

     

    7:15 p.m.- Boys Championship

     

    Girls Region 6A Tournament at Wayne County 

     

    Friday Feb. 21

     

    #1 and #2 from District 11 and District 12 hosts #3 and # 4 from opposite Districts. Both games at 7 p.m.

     

    Monday Feb. 24

     

    Semi-Finals- 6 p.m. and 7:15

     

    Wednesday Feb. 26

     

    Championship at 7

     

    Boys Region 6A Tournament at Wayne County 

     

    Saturday Feb. 22

     

    #1 and #2 from both District 11 and District 12 hosts the #3 and #4 from opposite Districts. both start at 7 p.m.

     

    Tuesday Feb. 25

     

    Semi-Finals- 6 p.m. and 7 p.m.

     

    Thursday Feb. 27

     

    Championship- 7 p.m.


    • 1

    Perry County Football

    2010 Region 6-1A Champions, 1A Semi-Finalist


    #3 swipper

    swipper

      Competitor

    • Members
    • 302 posts

    Posted 07 February 2014 - 04:11 PM

    Here is the District 8aa tournament.  It will be held a t White County High School in Sparta, TN

     

    Girls

    Tuesday Feb. 11

    #1 Cannon Co. vs #8 York at 6:00 p.m.

     

    Wednesday Feb 12

    #2 Livingston Academy vs #7 Macon Co. at 6:00 p.m.

     

    Thursday Feb. 13

    #3 Central Magnet vs #6 DeKalb Co. at 6:00 p.m.

     

    Friday Feb. 14

    #4 Smith Co. vs #5 Upperman at 6:00 p.m.

     

    Saturday Feb. 15 

    Girls Semi-finals at 4:00 p.m.

    Girls Semi-Finals at 7:00 p.m.

     

    Monday Feb. 17

    Girls Consolation Game – 6:00 p.m.
    Girls Championship Game – 7:30 p.m.

     

    Boys

    Tuesday Feb. 11

    #1 Livingston Academy vs #8 Central Magnet at 7:30 p.m.

     

    Wednesday Feb. 12 

    #2 Upperman vs #7 Smith Co. at 7:30 p,m.

     

    Thursday Feb. 13

    #3 Cannon Co. vs #6 DeKalb Co. at 7:30 p.m.

     

    Friday Feb. 14

    #4 Macon Co. vs #5 York at 7:30 p.m.

     

    Saturday Feb. 15

    Boys Semi-Finals at 5:30 pm

    Boys Semi-Finals at 8:30 pm

     

    Tuesday Feb. 18

    Boys Consolation Game – 6:00 p.m.
    Boys Championship Game – 7:30 p.m

     

    Again all games will be played at White County High School in Sparta, TN


    • 2

    #4 dmm88

    dmm88

      Competitor

    • Members
    • 460 posts

    Posted 07 February 2014 - 09:55 PM

    District 14-AA tournament at Chester Co.

     

    Tuesday 2/11

     

    Quarterfinals

    6:00: #4 Jackson South Side vs. #5 Bolivar Central

    7:15: #3 Chester Co. vs #6 Fayette-Ware

     

    Thursday 2/13

    Semifinals: #1 McNairy Central vs. South Side/Bolivar winner

                      #2 Lexington vs. Chester Co./Fayette-Ware winner

     

    Saturday 2/15

    Girls Consolation: 6:00

    Girls Championship: 7:15


    • 1

    #5 swipper

    swipper

      Competitor

    • Members
    • 302 posts

    Posted 08 February 2014 - 01:47 PM

    Here is the District 8aa tournament.  It will be held a t White County High School in Sparta, TN

     

    Girls

    Tuesday Feb. 11

    #1 Cannon Co. vs #8 York at 6:00 p.m.

     

    Wednesday Feb 12

    #2 Livingston Academy vs #7 Macon Co. at 6:00 p.m.

     

    Thursday Feb. 13

    #3 Central Magnet vs #6 DeKalb Co. at 6:00 p.m.

     

    Friday Feb. 14

    #4 Smith Co. vs #5 Upperman at 6:00 p.m.

     

    Saturday Feb. 15 

    Girls Semi-finals at 4:00 p.m.

    Girls Semi-Finals at 7:00 p.m.

     

    Monday Feb. 17

    Girls Consolation Game – 6:00 p.m.
    Girls Championship Game – 7:30 p.m.

     

    Boys

    Tuesday Feb. 11

    #1 Livingston Academy vs #8 Central Magnet at 7:30 p.m.

     

    Wednesday Feb. 12 

    #2 Upperman vs #7 Smith Co. at 7:30 p,m.

     

    Thursday Feb. 13

    #3 Cannon Co. vs #6 DeKalb Co. at 7:30 p.m.

     

    Friday Feb. 14

    #4 Macon Co. vs #5 York at 7:30 p.m.

     

    Saturday Feb. 15

    Boys Semi-Finals at 5:30 pm

    Boys Semi-Finals at 8:30 pm

     

    Tuesday Feb. 18

    Boys Consolation Game – 6:00 p.m.
    Boys Championship Game – 7:30 p.m

     

    Again all games will be played at White County High School in Sparta, TN

    The boys brackets are not up on jim314.com boys brackets. This is 8aa boys brackets 


    Edited by swipper, 08 February 2014 - 01:47 PM.

    • 0

    #6 Galilee

    Galilee

      Champion

    • Members
    • 2,064 posts

    Posted 08 February 2014 - 02:01 PM

    16A

    Monday, Feb 10th(Games are a 7:30)

    MSE @ BTW/Mitchell Loser

    MASE @ MAHS

    Northside @ Carver

    City University @ KIPP

    Middle College @ MBA (Game is a 6 PM)

    Power Center @ Soulsville

    Oakhaven @ Hillcrest

     

    Wednesday, Feb 12th(Games are at 7:30)

    Winner City University @ KIPP @ Winner Northside @ Carver

    Winner Middle College @ MBA @ Winner MASE @ MAHS

    Winner Power Center @ Soulsville @ Winner MSE @ BTW/Mitchell Loser

    Winner Oakhaven @ Hillcrest @ BTW/Mitchell Winner

     

     

     

    Games at Mitchell High School

    Thursday, Feb 13th – Semi-Finals

    Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

    Monday, Feb 17th – Consolation

    Tuesday, Feb 18th - Finals

     


    • 0

    "Children don't care how much you know, until they know how much you care"

    Mitchell Tigers 2014, 2015, and 2016 TSSAA 1A Basketball State Champions. 2005 and 2006 Girls AA State Track Champions. 1987, 2006, 2007, 2008, 2012 2A Boys Basketball Runner Ups, 1983 3A and 1990 2A Girls Basketball Runner Ups, 2002 2A and 2008 4A Football Runner Ups  


    #7 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,940 posts

    Posted 08 February 2014 - 04:57 PM

    16A

    Monday, Feb 10th(Games are a 7:30)

    MSE @ BTW/Mitchell Loser

    MASE @ MAHS

    Northside @ Carver

    City University @ KIPP

    Middle College @ MBA (Game is a 6 PM)

    Power Center @ Soulsville

    Oakhaven @ Hillcrest

     

    Wednesday, Feb 12th(Games are at 7:30)

    Winner City University @ KIPP @ Winner Northside @ Carver

    Winner Middle College @ MBA @ Winner MASE @ MAHS

    Winner Power Center @ Soulsville @ Winner MSE @ BTW/Mitchell Loser

    Winner Oakhaven @ Hillcrest @ BTW/Mitchell Winner

     

     

     

    Games at Mitchell High School

    Thursday, Feb 13th – Semi-Finals

    Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

    Monday, Feb 17th – Consolation

    Tuesday, Feb 18th - Finals

    Are these boys?


    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.


    #8 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 08 February 2014 - 09:43 PM

    Everything above this is up (and I'm waiting to see if the 16A is boys or girls)


    • 0

    #9 swipper

    swipper

      Competitor

    • Members
    • 302 posts

    Posted 09 February 2014 - 02:04 PM

    District 7-A tournament

     

    Girls

    Tuesday Feb.  11th

    #4 Clay Co. vs #5 Monterey at 6:00

     

    Thursday Feb. 13th

    #1 Clarkrange vs Clay Co/Monterey at 6:00

    #2 Jackson Co. vs #3 Pickett Co. at 7:30

     

    Monday Feb. 17th

    Girls Consolation game at 6:00 pm

    Girls Championship at 7:30 pm

     

     

    Boys

    Tuesday Feb. 11th

    #4 Clay Co. vs #5 Jackson Co. at 7:30 pm

     

    Friday Feb. 14th

    #1 Clarkrange vs Clay Co./Jackson Co. at 6:00 pm

    #2 Monterey vs #3 Pickett Co. at 7:30 pm

     

    Tuesday Feb. 18th

    Consolation game at 6:00 pm

    Championship game at 7:30 pm

     

    These games will be at Livingston Academy

     


    • 0

    #10 Hopi

    Hopi

      Competitor

    • Members
    • 384 posts

    Posted 09 February 2014 - 03:36 PM

    District 4A Tournament  ----   Girls Basketball

     

    Opening round  -   Satalite at higher seed

     

    Tuesday  2/11/14

     

    (1)Oneida  --   bye

     

    (5) Coalfield  at  (4) Wartburg       7:00

     

    (6) Sunbright  at  (3 ) Oakdale       7:00

     

    (7) Jellico  at  (2) Oliver Springs    7:00

             

     

    Semi-finals  @ Wartburg

    Friday 2/14/14

     

    Consolation and Championship 

    Monday 2/17/14

     

    Kazam37 does this look correct


    Edited by Hopi, 09 February 2014 - 03:41 PM.

    • 0




    Spirit Style Chooser: