Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Boys & Girls 2016 District & Region Tournament Brackets


    • This topic is locked This topic is locked
    11 replies to this topic

    #1 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,947 posts

    Posted 29 January 2016 - 05:57 PM

    (Edited and Updated for 2016)

    (Note from CoachT: I am posting this message from jim314)

    First, thanks so much to all of you that post scores, check data, and love the game enough to make this possible. You all are fantastic and are the only reason I'm able to put anything online.

    The post-season tournament brackets are available again this year at brackets.jim314.com. In the meantime, you can revisit our brackets from 2006-2015.

    Each & every year you can follow CoachT and receive all of the final scores, as soon as they are entered, by following twitter.com/coachtcom as well as twitter.com/CoachTScoresTN

     

    No matter which game you are attending, text finals to 615-763-9150. Please include sport & location!

    A few guidelines:
    1. Check to see if the information you're about to post is already up at brackets.jim314.com

    2. Don't post unless you know the data you are posting is correct

    3. Contact the tournament directors in your area to see if you can get an electronic copy of the district tournaments and then forward to me at [email protected]

    4. Please post the following information:
    * final district regular season standings (not the wins/losses, just the final rankings--I use Excel spreadsheets to keep all of this straight and my brackets auto-populate based on the regular season district rankings)
    * dates/times for district games
    * corrections for any erroneous data on the brackets at brackets.jim314.com

    Other notes:
    Brackets should be able to be printed and viewed in all major browsers on brackets.jim314.com. If you have compatibility issues, please email me at [email protected]

    Best of luck to all the teams,

    jim


    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #2 swipper

    swipper

      Competitor

    • Members
    • 303 posts

    Posted 12 February 2016 - 02:41 PM

    District 8-AA Girls

    1st Upperman
    2nd Livingston Academy
    3rd Smith Co.
    4th York Institute
    5th DeKalb Co.
    6th Cannon Co.
    7th Murfreesboro Central Magnet
    8th Macon Co.

    Tournament is at Tennessee Tech University Hooper Eblen Center in Cookeville, TN

    February 16th
    6:00 pm #7 Central Magnet vs #8 Macon Co.

    February 18, 2016
    6:00 pm #2 Livingston Academy vs Central Magnet/Macon Co. winner

    February 19, 2016
    4:00 pm #3 Smith Co. vs #6 Cannon Co.
    7:00 pm #4 York Institute vs #5 DeKalb Co.

    February 20, 2016
    3:00 pm Livingston/Central Magnet/Macon Co. winner vs Smith Co./Cannon Co. winner
    6:00 pm York/DeKalb Co. winner vs #1 Upperman

    February 22, 2016
    6:00 Consolation game
    7:30 Championship game

    Boys 8-AA
    1st Upperman
    2nd Smith Co.
    3rd Macon Co.
    4th Livingston Academy
    5th York Institute
    6th Central Magnet
    7th Cannon Co.
    8th DeKalb Co.

    February 16, 2016
    7:30 pm #7 Cannon Co. vs #8 DeKalb Co.

    February 18, 2016
    7:30 pm #2 Smith Co. vs Cannon Co/DeKalb Co. Winner

    February 19, 2016
    5:30 pm #3 Macon Co. vs #6 Central Magnet
    8:30 pm #4 Livingston Academy vs #5 York Institute

    February 20, 2016
    4:30 pm Smith Co/Cannon Co./DeKalb Co. winner vs Macon Co./Central Magnet winner
    7:30 pm Livingston/York winner vs #1 Upperman

    February 23, 2016
    6:00 pm Consolation game
    7:30 pm Championship game

    All of these games will be played at Tennessee Tech University Hooper Eblen Center in Cookeville, TN

    Edited by swipper, 12 February 2016 - 03:39 PM.

    • 0

    #3 swipper

    swipper

      Competitor

    • Members
    • 303 posts

    Posted 12 February 2016 - 03:37 PM

    District 7-A

    Girls
    1st Pickett Co.
    2nd Jackson Co.
    3rd Clarkrange
    4th Clay Co.
    5th Monterey

    Tuesday February 16, 2016
    6:00 pm #4 Clay Co. vs #5 Monterey

    Thursday February 18, 2016
    6:00 pm #1 Pickett Co. vs Clay Co./Monterey winner
    7:30 pm #2 Jackson Co. vs #3 Clarkrange

    Monday February 22, 2016
    6:00 pm Consolation game
    7:30 pm Championship game

    Boys

    1st Clay Co.
    2nd Jackson Co.
    3rd Clarkrange
    4th Pickett Co.
    5th Monterey

    Tuesday February 16, 2016
    7:30 pm #4 Pickett Co. vs #5 Monterey

    Friday February 19, 2016
    6:00 pm #1 Clay Co. vs Pickett Co./Monterey winner
    7:30 pm #2 Jackson Co. vs #3 Clarkrange

    Tuesday February 23, 2016
    6:00 pm Consolation game
    7:30 pm Championship game


    All of these games will be played at Livingston Academy in Livingston, TN

    Edited by swipper, 12 February 2016 - 03:38 PM.

    • 0

    #4 endofbcs

    endofbcs

      Trainer

    • Members
    • 182 posts

    Posted 15 February 2016 - 11:34 AM

    District 3 AAA Girls Tournament @ Anderson County High School

     

    Standings

    1-Oak Ridge

    2-Campbell County

    3-Powell

    4-Halls

    5-Anderson County

    6-Gibbs

    7-Karns

    8-Clinton

    9-Knox Central

     

    2/16 3:00 PM 4) Halls vs 9) Knox Central

    2/16 4:30 PM 5) Anderson County vs 8) Clinton

    2/17 6:00 PM 6) Gibbs vs 7) Karns

    2/18 6:00 PM 5/8 winner vs 4/9 winner

    2/19 6:00 PM 6/7 winner vs 3) Powell

    2/20 3:00 PM 2) Campbell County vs 6/7/3 winner

    2/20 4:30 PM 1) Oak Ridge vs 4/5/8/9 winner

    2/22 6:00 PM consolation game

    2/23 6:00 PM championship game

     

    District 3 AAA Boys tournament @ Anderson County High School

     

    1-Oak Ridge

    2-Knox Central

    3-Karns

    4-Powell

    5-Gibbs

    6-Campbell County

    7-Clinton

    8-Anderson County

    9-Halls

     

    2/16 6:00 PM 5) Gibbs vs 8) Anderson County

    2/16 7:30 PM 4) Powell vs 9) Halls

    2/17 7:30 PM 6) Campbell County vs 7) Clinton

    2/18 7:30 PM 5/8 winner vs 4/9 winner

    2/19 7:30 PM 6/7 winner vs 3) Karns

    2/20 6:00 PM 2) Knox Central vs 6/7/3 winner

    2/20 7:30 PM 1) Oak Ridge vs 4/5/8/9 winner

    2/22 7:30 PM consolation game

    2/23 7:30 PM championship game


    Edited by endofbcs, 15 February 2016 - 03:53 PM.

    • 0

    #5 bigshowchamp

    bigshowchamp

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 59 posts

    Posted 15 February 2016 - 05:38 PM

    District 16-A

     

    Boys

     

    Play-In 

     

    2-15

     

    (B9) W.E.B Dubois v (B8) Memphis Business Academy

     

    First Round @ Satellites

     

    2-16

     

    Dubois/MBA v (A1) Mitchell

     

    (A5) Oakhaven v (B4) Memphis School of Excellence

     

    (A7) Hillcrest v (B2) Carver

     

    (B6) KIPP V (A3) Power Center

     

     

    (A8) Soulsville v (B1) Booker T. Washington

     

    (B5) GRAD v (A4) City University

     

    (B7) Memphis Northside v (A2) MAHS

     

    (A6) MASE v (B3) Middle College

     

    Quarters @ Satellites

     

    2-17

     

    Dubois/MBA/Mitchell v Oakhaven/MSE

     

    Hillcrest/Carver v KIPP/Power Center

     

    Soulsville/BTW v GRAD/City University

     

    Northside/MAHS v MASE/Middle College

     

    2-18/19

     

    Semifinals @ Memphis Northside

     

     

    2-22

     

    Consolation @ Memphis Northside

     

    2-23

     

    Championship @ Memphis Northside


    Edited by bigshowchamp, 15 February 2016 - 05:40 PM.

    • 0

    #6 bigshowchamp

    bigshowchamp

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 59 posts

    Posted 15 February 2016 - 05:52 PM

    District 16-A 

     

    Girls

     

    First Round @ Satellites

     

    2-16

     

    (B8) MSE v (A1) Mitchell

     

    (A5) Soulsville v (B4) KIPP

     

    (A7) MAHS v (B2) Dubois

     

    (B6) Memphis Northside v (A3) Power Center

     

     

    (A8) Hillcrest v (B1) Booker T. Washington

     

    (B5) GRAD v (A4) MASE

     

    (B7) Middle College v (A2) Oakhaven

     

    (A6) City University v (B3) MBA

     

    2-17

     

    Quarters @ Satellites

     

    MSE/Mitchell v Soulsville/KIPP

     

    MAHS/Dubois v Northside/Power Center

     

     

    Hillcrest/BTW v GRAD/MASE

     

    Middle College/Oakhaven v City University/MBA

     

    2-18/19

     

    Semifinals @ Memphis Northside

     

    2-22

     

    Consolation @ Memphis Northside

     

    2-23

     

    Championship @ Memphis Northside


    • 0

    #7 Rebel82

    Rebel82

      Competitor

    • Members
    • 273 posts

    Posted 15 February 2016 - 09:23 PM

    District 1a
    Tournament at Daniel Boone High School

    GIRLS

    1. South Greene
    2. North Greene
    3. Hampton
    4. Cloudland
    5. Unaka
    6. University

    1st Round Elimination
    2/19 (Friday)

    4:00
    #5 Unaka vs #4 Cloudland

    7:00
    #3 Hampton vs #6 University

    Semi-Finals
    2/20 (Saturday)

    4:00 #1 South Greene vs winner of Unaka/Cloudland

    7:00 #2 North Greene vs winner of University/Hampton

    Consolation
    2/22 (Monday)
    6:00

    Championship
    2/23 (Tuesday)
    6:00

    BOYS

    1. Hampton
    2. Cloudland
    3. South Greene
    4. North Greene
    5. University
    6. Unaka

    1st Round Elimination
    2/19 (Friday)

    5:30
    #4 North Greene vs #5 University

    8:30
    #3 South Greene vs #6 Unaka

    Semi-Finals
    2/20 (Saturday)

    5:30
    #1 Hampton vs winner of North Greene/University

    8:30
    #2 Cloudland vs winner of South Greene/Unaka

    Consolation
    2/22 (Monday)
    7:30

    Championship
    2/23 (Tuesday)
    7:30

    Edited by Rebel82, 15 February 2016 - 09:25 PM.

    • 0

    #8 Ladyramshoop

    Ladyramshoop

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 86 posts

    Posted 17 February 2016 - 07:59 AM

    District 3A Girls
    1. Meigs County
    2. Grace Christian
    3. Midway
    4. Harriman
    5. Tellico Plains
    6. Rockwood
    7. Greenback
    8. Concord Christian

    1st Round of Districts is hosted by the higher Seed on Thursday 2/18 at 7pm

    Concord at Meigs County 2/18 7pm
    Greenback at Grace Christian 2/18 7pm
    Rockwood at Midway 2/18 7pm
    Tellico Plains at Harriman 2/18 7pm

    Semi-finals- 2/20 at Rockwood

    Winner of Concord/Meigs vs winner of Tellico/Harriman at 6:30
    Winner of Greenback/Grace vs winner of Midway/Rockwood at 8

    Finals and Consolation- 2/23 at Rockwood

    Consolation game- 6:30
    Championship game- 8
    • 0

    #9 CoachJWoods

    CoachJWoods

      Member

    • Members
    • PipPip
    • 18 posts

    Posted 17 February 2016 - 08:18 AM

    District 10-AAA Girls

    1st Rossview 
    2nd Henry County
    3rd Kenwood
    4th Clarksville
    5th Northeast
    6th Springfield
    7th Northwest
    8th West Creek

    1st round is satellite. Semifinals and Finals at Clarksville High School
     

    February 18, 2016
    7:00 pm #8 West Creek at #1 Rossview

    7:00 pm #7 Northwest at #2 Henry Co

    7:00 pm #6 Springfield at #3 Kenwood

    7:00 pm #5 Northeast at #4 Clarksville

    February 20, 2016
    4:00 pm Rossview/West Creek winner vs Clarksville/Northeast winner
    7:00 pm Henry County/Northwest winner vs Kenwood/Springfield winner

    February 22, 2016
    6:00 Consolation game
    7:30 Championship game


    • 0

    #10 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 18 February 2016 - 07:20 PM

    Got it. Thanks all! (I'm working on getting the 16A districts up tonight--they are so big they broke my format, so I apologize for the delay on those). Everything else above this point should be up and correct. I'm putting in scores right now from last night's games and filling in missing information from various brackets.


    • 0




    Spirit Style Chooser: