• Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Welcome to the upgraded message boards!  Please note: if you have been using a username to sign in that is different than the handle (display name) displayed on the boards, you must now sign in with either your handle (display name) or the email address associated with your account.  If you don't know what this means, then it probably doesn't affect you!

Welcome to CoachT.com Message Boards

Take part in our online community by signing up! Get in the game today! This message disappears when you sign in.

Sign in to follow this  
Followers 0
CoachT

Boys & Girls 2014 District & Region Tournament Brackets

45 posts in this topic

(Edited and Updated for 2014)

(Note from CoachT: I am posting this message from jim314)

First, thanks so much to all of you that post scores, check data, and love the game enough to make this possible. You all are fantastic and are the only reason I'm able to put anything online.

The post-season tournament brackets are available again this year at brackets.jim314.com. In the meantime, you can revisit our brackets from 2006-2013.

Each & every year you can follow CoachT and receive all of the final scores, as soon as they are entered, by following twitter.com/coachtcom as well as twitter.com/CoachTScoresTN

 

No matter which game you are attending, text finals to 615-763-9150. Please include sport & location!

A few guidelines:
1. Check to see if the information you're about to post is already up at brackets.jim314.com

2. Don't post unless you know the data you are posting is correct

3. Contact the tournament directors in your area to see if you can get an electronic copy of the district tournaments and then forward to me at jim314@yahoo.com

4. Please post the following information:
* final district regular season standings (not the wins/losses, just the final rankings--I use Excel spreadsheets to keep all of this straight and my brackets auto-populate based on the regular season district rankings)
* dates/times for district games
* corrections for any erroneous data on the brackets at brackets.jim314.com

Other notes:
Brackets should be able to be printed and viewed in all major browsers on brackets.jim314.com. If you have compatibility issues, please email me at jim314@yahoo.com.

Best of luck to all the teams,

jim

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Girls District 12A Tournament at Wayne County 

 

Monday Feb. 10

 

6 p.m. #4 Perry County vs. #5 Wayne County 

 

7:15 p.m.- #3 Collinwood vs. #6 Clifton

 

Thursday Feb. 13

 

6 p.m.- #1 Summertown vs. Perry County/ Wayne County Winner

 

7:15 p.m.- #2 Loretto vs. Collinwood/ Clifton Winner

 

Monday Feb. 17

 

6 p.m.- Girls Consolation

 

7:15 p.m.- Girls Championship

 

Boys District 12A Tournament at Wayne County 

 

Tuesday Feb. 11

 

6 p.m.- #4 Summertown vs. #5 Perry County 

 

7:15 p.m.- #3 Loretto vs. #6 Clifton

 

Friday Feb. 14

 

6 p.m.- #1 Collinwood vs. Summertown/ Perry County Winner

 

7:15 p.m.- #2 Wayne County vs. Loretto/ Clifton Winner

 

Tuesday Feb. 18

 

6 p.m.- Boys Consolation

 

7:15 p.m.- Boys Championship

 

Girls Region 6A Tournament at Wayne County 

 

Friday Feb. 21

 

#1 and #2 from District 11 and District 12 hosts #3 and # 4 from opposite Districts. Both games at 7 p.m.

 

Monday Feb. 24

 

Semi-Finals- 6 p.m. and 7:15

 

Wednesday Feb. 26

 

Championship at 7

 

Boys Region 6A Tournament at Wayne County 

 

Saturday Feb. 22

 

#1 and #2 from both District 11 and District 12 hosts the #3 and #4 from opposite Districts. both start at 7 p.m.

 

Tuesday Feb. 25

 

Semi-Finals- 6 p.m. and 7 p.m.

 

Thursday Feb. 27

 

Championship- 7 p.m.

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Here is the District 8aa tournament.  It will be held a t White County High School in Sparta, TN

 

Girls

Tuesday Feb. 11

#1 Cannon Co. vs #8 York at 6:00 p.m.

 

Wednesday Feb 12

#2 Livingston Academy vs #7 Macon Co. at 6:00 p.m.

 

Thursday Feb. 13

#3 Central Magnet vs #6 DeKalb Co. at 6:00 p.m.

 

Friday Feb. 14

#4 Smith Co. vs #5 Upperman at 6:00 p.m.

 

Saturday Feb. 15 

Girls Semi-finals at 4:00 p.m.

Girls Semi-Finals at 7:00 p.m.

 

Monday Feb. 17

Girls Consolation Game – 6:00 p.m.
Girls Championship Game – 7:30 p.m.

 

Boys

Tuesday Feb. 11

#1 Livingston Academy vs #8 Central Magnet at 7:30 p.m.

 

Wednesday Feb. 12 

#2 Upperman vs #7 Smith Co. at 7:30 p,m.

 

Thursday Feb. 13

#3 Cannon Co. vs #6 DeKalb Co. at 7:30 p.m.

 

Friday Feb. 14

#4 Macon Co. vs #5 York at 7:30 p.m.

 

Saturday Feb. 15

Boys Semi-Finals at 5:30 pm

Boys Semi-Finals at 8:30 pm

 

Tuesday Feb. 18

Boys Consolation Game – 6:00 p.m.
Boys Championship Game – 7:30 p.m

 

Again all games will be played at White County High School in Sparta, TN

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

District 14-AA tournament at Chester Co.

 

Tuesday 2/11

 

Quarterfinals

6:00: #4 Jackson South Side vs. #5 Bolivar Central

7:15: #3 Chester Co. vs #6 Fayette-Ware

 

Thursday 2/13

Semifinals: #1 McNairy Central vs. South Side/Bolivar winner

                  #2 Lexington vs. Chester Co./Fayette-Ware winner

 

Saturday 2/15

Girls Consolation: 6:00

Girls Championship: 7:15

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Here is the District 8aa tournament.  It will be held a t White County High School in Sparta, TN

 

Girls

Tuesday Feb. 11

#1 Cannon Co. vs #8 York at 6:00 p.m.

 

Wednesday Feb 12

#2 Livingston Academy vs #7 Macon Co. at 6:00 p.m.

 

Thursday Feb. 13

#3 Central Magnet vs #6 DeKalb Co. at 6:00 p.m.

 

Friday Feb. 14

#4 Smith Co. vs #5 Upperman at 6:00 p.m.

 

Saturday Feb. 15 

Girls Semi-finals at 4:00 p.m.

Girls Semi-Finals at 7:00 p.m.

 

Monday Feb. 17

Girls Consolation Game – 6:00 p.m.

Girls Championship Game – 7:30 p.m.

 

Boys

Tuesday Feb. 11

#1 Livingston Academy vs #8 Central Magnet at 7:30 p.m.

 

Wednesday Feb. 12 

#2 Upperman vs #7 Smith Co. at 7:30 p,m.

 

Thursday Feb. 13

#3 Cannon Co. vs #6 DeKalb Co. at 7:30 p.m.

 

Friday Feb. 14

#4 Macon Co. vs #5 York at 7:30 p.m.

 

Saturday Feb. 15

Boys Semi-Finals at 5:30 pm

Boys Semi-Finals at 8:30 pm

 

Tuesday Feb. 18

Boys Consolation Game – 6:00 p.m.

Boys Championship Game – 7:30 p.m

 

Again all games will be played at White County High School in Sparta, TN

The boys brackets are not up on jim314.com boys brackets. This is 8aa boys brackets 

Edited by swipper
0

Share this post


Link to post
Share on other sites

16A

Monday, Feb 10th(Games are a 7:30)

MSE @ BTW/Mitchell Loser

MASE @ MAHS

Northside @ Carver

City University @ KIPP

Middle College @ MBA (Game is a 6 PM)

Power Center @ Soulsville

Oakhaven @ Hillcrest

 

Wednesday, Feb 12th(Games are at 7:30)

Winner City University @ KIPP @ Winner Northside @ Carver

Winner Middle College @ MBA @ Winner MASE @ MAHS

Winner Power Center @ Soulsville @ Winner MSE @ BTW/Mitchell Loser

Winner Oakhaven @ Hillcrest @ BTW/Mitchell Winner

 

 

 

Games at Mitchell High School

Thursday, Feb 13th – Semi-Finals

Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

Monday, Feb 17th – Consolation

Tuesday, Feb 18th - Finals

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

16A

Monday, Feb 10th(Games are a 7:30)

MSE @ BTW/Mitchell Loser

MASE @ MAHS

Northside @ Carver

City University @ KIPP

Middle College @ MBA (Game is a 6 PM)

Power Center @ Soulsville

Oakhaven @ Hillcrest

 

Wednesday, Feb 12th(Games are at 7:30)

Winner City University @ KIPP @ Winner Northside @ Carver

Winner Middle College @ MBA @ Winner MASE @ MAHS

Winner Power Center @ Soulsville @ Winner MSE @ BTW/Mitchell Loser

Winner Oakhaven @ Hillcrest @ BTW/Mitchell Winner

 

 

 

Games at Mitchell High School

Thursday, Feb 13th – Semi-Finals

Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

Monday, Feb 17th – Consolation

Tuesday, Feb 18th - Finals

Are these boys?

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

District 7-A tournament

 

Girls

Tuesday Feb.  11th

#4 Clay Co. vs #5 Monterey at 6:00

 

Thursday Feb. 13th

#1 Clarkrange vs Clay Co/Monterey at 6:00

#2 Jackson Co. vs #3 Pickett Co. at 7:30

 

Monday Feb. 17th

Girls Consolation game at 6:00 pm

Girls Championship at 7:30 pm

 

 

Boys

Tuesday Feb. 11th

#4 Clay Co. vs #5 Jackson Co. at 7:30 pm

 

Friday Feb. 14th

#1 Clarkrange vs Clay Co./Jackson Co. at 6:00 pm

#2 Monterey vs #3 Pickett Co. at 7:30 pm

 

Tuesday Feb. 18th

Consolation game at 6:00 pm

Championship game at 7:30 pm

 

These games will be at Livingston Academy

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

District 4A Tournament  ----   Girls Basketball

 

Opening round  -   Satalite at higher seed

 

Tuesday  2/11/14

 

(1)Oneida  --   bye

 

(5) Coalfield  at  (4) Wartburg       7:00

 

(6) Sunbright  at  (3 ) Oakdale       7:00

 

(7) Jellico  at  (2) Oliver Springs    7:00

         

 

Semi-finals  @ Wartburg

Friday 2/14/14

 

Consolation and Championship 

Monday 2/17/14

 

Kazam37 does this look correct

Edited by Hopi
0

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0