Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Violet
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Maroon
  • Orange
  • Gold
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Welcome to the upgraded message boards!  Please note: if you have been using a username to sign in that is different than the handle (display name) displayed on the boards, you must now sign in with either your handle (display name) or the email address associated with your account.  If you don't know what this means, then it probably doesn't affect you!

Sign in to follow this  
CoachT

Boys & Girls 2016 District & Region Tournament Brackets

Recommended Posts

CoachT    43

(Edited and Updated for 2016)

(Note from CoachT: I am posting this message from jim314)

First, thanks so much to all of you that post scores, check data, and love the game enough to make this possible. You all are fantastic and are the only reason I'm able to put anything online.

The post-season tournament brackets are available again this year at brackets.jim314.com. In the meantime, you can revisit our brackets from 2006-2015.

Each & every year you can follow CoachT and receive all of the final scores, as soon as they are entered, by following twitter.com/coachtcom as well as twitter.com/CoachTScoresTN

 

No matter which game you are attending, text finals to 615-763-9150. Please include sport & location!

A few guidelines:
1. Check to see if the information you're about to post is already up at brackets.jim314.com

2. Don't post unless you know the data you are posting is correct

3. Contact the tournament directors in your area to see if you can get an electronic copy of the district tournaments and then forward to me at [email protected]

4. Please post the following information:
* final district regular season standings (not the wins/losses, just the final rankings--I use Excel spreadsheets to keep all of this straight and my brackets auto-populate based on the regular season district rankings)
* dates/times for district games
* corrections for any erroneous data on the brackets at brackets.jim314.com

Other notes:
Brackets should be able to be printed and viewed in all major browsers on brackets.jim314.com. If you have compatibility issues, please email me at [email protected]

Best of luck to all the teams,

jim

Share this post


Link to post
Share on other sites
swipper    2

District 8-AA Girls

 

1st Upperman

2nd Livingston Academy

3rd Smith Co.

4th York Institute

5th DeKalb Co.

6th Cannon Co.

7th Murfreesboro Central Magnet

8th Macon Co.

 

Tournament is at Tennessee Tech University Hooper Eblen Center in Cookeville, TN

 

February 16th

6:00 pm #7 Central Magnet vs #8 Macon Co.

 

February 18, 2016

6:00 pm #2 Livingston Academy vs Central Magnet/Macon Co. winner

 

February 19, 2016

4:00 pm #3 Smith Co. vs #6 Cannon Co.

7:00 pm #4 York Institute vs #5 DeKalb Co.

 

February 20, 2016

3:00 pm Livingston/Central Magnet/Macon Co. winner vs Smith Co./Cannon Co. winner

6:00 pm York/DeKalb Co. winner vs #1 Upperman

 

February 22, 2016

6:00 Consolation game

7:30 Championship game

 

Boys 8-AA

1st Upperman

2nd Smith Co.

3rd Macon Co.

4th Livingston Academy

5th York Institute

6th Central Magnet

7th Cannon Co.

8th DeKalb Co.

 

February 16, 2016

7:30 pm #7 Cannon Co. vs #8 DeKalb Co.

 

February 18, 2016

7:30 pm #2 Smith Co. vs Cannon Co/DeKalb Co. Winner

 

February 19, 2016

5:30 pm #3 Macon Co. vs #6 Central Magnet

8:30 pm #4 Livingston Academy vs #5 York Institute

 

February 20, 2016

4:30 pm Smith Co/Cannon Co./DeKalb Co. winner vs Macon Co./Central Magnet winner

7:30 pm Livingston/York winner vs #1 Upperman

 

February 23, 2016

6:00 pm Consolation game

7:30 pm Championship game

 

All of these games will be played at Tennessee Tech University Hooper Eblen Center in Cookeville, TN

Edited by swipper

Share this post


Link to post
Share on other sites
swipper    2

District 7-A

 

Girls

1st Pickett Co.

2nd Jackson Co.

3rd Clarkrange

4th Clay Co.

5th Monterey

 

Tuesday February 16, 2016

6:00 pm #4 Clay Co. vs #5 Monterey

 

Thursday February 18, 2016

6:00 pm #1 Pickett Co. vs Clay Co./Monterey winner

7:30 pm #2 Jackson Co. vs #3 Clarkrange

 

Monday February 22, 2016

6:00 pm Consolation game

7:30 pm Championship game

 

Boys

 

1st Clay Co.

2nd Jackson Co.

3rd Clarkrange

4th Pickett Co.

5th Monterey

 

Tuesday February 16, 2016

7:30 pm #4 Pickett Co. vs #5 Monterey

 

Friday February 19, 2016

6:00 pm #1 Clay Co. vs Pickett Co./Monterey winner

7:30 pm #2 Jackson Co. vs #3 Clarkrange

 

Tuesday February 23, 2016

6:00 pm Consolation game

7:30 pm Championship game

 

 

All of these games will be played at Livingston Academy in Livingston, TN

Edited by swipper

Share this post


Link to post
Share on other sites
endofbcs    6

District 3 AAA Girls Tournament @ Anderson County High School

 

Standings

1-Oak Ridge

2-Campbell County

3-Powell

4-Halls

5-Anderson County

6-Gibbs

7-Karns

8-Clinton

9-Knox Central

 

2/16 3:00 PM 4) Halls vs 9) Knox Central

2/16 4:30 PM 5) Anderson County vs 8) Clinton

2/17 6:00 PM 6) Gibbs vs 7) Karns

2/18 6:00 PM 5/8 winner vs 4/9 winner

2/19 6:00 PM 6/7 winner vs 3) Powell

2/20 3:00 PM 2) Campbell County vs 6/7/3 winner

2/20 4:30 PM 1) Oak Ridge vs 4/5/8/9 winner

2/22 6:00 PM consolation game

2/23 6:00 PM championship game

 

District 3 AAA Boys tournament @ Anderson County High School

 

1-Oak Ridge

2-Knox Central

3-Karns

4-Powell

5-Gibbs

6-Campbell County

7-Clinton

8-Anderson County

9-Halls

 

2/16 6:00 PM 5) Gibbs vs 8) Anderson County

2/16 7:30 PM 4) Powell vs 9) Halls

2/17 7:30 PM 6) Campbell County vs 7) Clinton

2/18 7:30 PM 5/8 winner vs 4/9 winner

2/19 7:30 PM 6/7 winner vs 3) Karns

2/20 6:00 PM 2) Knox Central vs 6/7/3 winner

2/20 7:30 PM 1) Oak Ridge vs 4/5/8/9 winner

2/22 7:30 PM consolation game

2/23 7:30 PM championship game

Edited by endofbcs

Share this post


Link to post
Share on other sites

District 16-A

 

Boys

 

Play-In 

 

2-15

 

(B9) W.E.B Dubois v (B8) Memphis Business Academy

 

First Round @ Satellites

 

2-16

 

Dubois/MBA v (A1) Mitchell

 

(A5) Oakhaven v (B4) Memphis School of Excellence

 

(A7) Hillcrest v (B2) Carver

 

(B6) KIPP V (A3) Power Center

 

 

(A8) Soulsville v (B1) Booker T. Washington

 

(B5) GRAD v (A4) City University

 

(B7) Memphis Northside v (A2) MAHS

 

(A6) MASE v (B3) Middle College

 

Quarters @ Satellites

 

2-17

 

Dubois/MBA/Mitchell v Oakhaven/MSE

 

Hillcrest/Carver v KIPP/Power Center

 

Soulsville/BTW v GRAD/City University

 

Northside/MAHS v MASE/Middle College

 

2-18/19

 

Semifinals @ Memphis Northside

 

 

2-22

 

Consolation @ Memphis Northside

 

2-23

 

Championship @ Memphis Northside

Edited by bigshowchamp

Share this post


Link to post
Share on other sites

District 16-A 

 

Girls

 

First Round @ Satellites

 

2-16

 

(B8) MSE v (A1) Mitchell

 

(A5) Soulsville v (B4) KIPP

 

(A7) MAHS v (B2) Dubois

 

(B6) Memphis Northside v (A3) Power Center

 

 

(A8) Hillcrest v (B1) Booker T. Washington

 

(B5) GRAD v (A4) MASE

 

(B7) Middle College v (A2) Oakhaven

 

(A6) City University v (B3) MBA

 

2-17

 

Quarters @ Satellites

 

MSE/Mitchell v Soulsville/KIPP

 

MAHS/Dubois v Northside/Power Center

 

 

Hillcrest/BTW v GRAD/MASE

 

Middle College/Oakhaven v City University/MBA

 

2-18/19

 

Semifinals @ Memphis Northside

 

2-22

 

Consolation @ Memphis Northside

 

2-23

 

Championship @ Memphis Northside

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rebel82    2

District 1a

Tournament at Daniel Boone High School

 

GIRLS

 

1. South Greene

2. North Greene

3. Hampton

4. Cloudland

5. Unaka

6. University

 

1st Round Elimination

2/19 (Friday)

 

4:00

#5 Unaka vs #4 Cloudland

 

7:00

#3 Hampton vs #6 University

 

Semi-Finals

2/20 (Saturday)

 

4:00 #1 South Greene vs winner of Unaka/Cloudland

 

7:00 #2 North Greene vs winner of University/Hampton

 

Consolation

2/22 (Monday)

6:00

 

Championship

2/23 (Tuesday)

6:00

 

BOYS

 

1. Hampton

2. Cloudland

3. South Greene

4. North Greene

5. University

6. Unaka

 

1st Round Elimination

2/19 (Friday)

 

5:30

#4 North Greene vs #5 University

 

8:30

#3 South Greene vs #6 Unaka

 

Semi-Finals

2/20 (Saturday)

 

5:30

#1 Hampton vs winner of North Greene/University

 

8:30

#2 Cloudland vs winner of South Greene/Unaka

 

Consolation

2/22 (Monday)

7:30

 

Championship

2/23 (Tuesday)

7:30

Edited by Rebel82

Share this post


Link to post
Share on other sites

District 3A Girls

1. Meigs County

2. Grace Christian

3. Midway

4. Harriman

5. Tellico Plains

6. Rockwood

7. Greenback

8. Concord Christian

 

1st Round of Districts is hosted by the higher Seed on Thursday 2/18 at 7pm

 

Concord at Meigs County 2/18 7pm

Greenback at Grace Christian 2/18 7pm

Rockwood at Midway 2/18 7pm

Tellico Plains at Harriman 2/18 7pm

 

Semi-finals- 2/20 at Rockwood

 

Winner of Concord/Meigs vs winner of Tellico/Harriman at 6:30

Winner of Greenback/Grace vs winner of Midway/Rockwood at 8

 

Finals and Consolation- 2/23 at Rockwood

 

Consolation game- 6:30

Championship game- 8

Share this post


Link to post
Share on other sites
CoachJWoods    0

District 10-AAA Girls

1st Rossview 
2nd Henry County
3rd Kenwood
4th Clarksville
5th Northeast
6th Springfield
7th Northwest
8th West Creek

1st round is satellite. Semifinals and Finals at Clarksville High School
 

February 18, 2016
7:00 pm #8 West Creek at #1 Rossview

7:00 pm #7 Northwest at #2 Henry Co

7:00 pm #6 Springfield at #3 Kenwood

7:00 pm #5 Northeast at #4 Clarksville

February 20, 2016
4:00 pm Rossview/West Creek winner vs Clarksville/Northeast winner
7:00 pm Henry County/Northwest winner vs Kenwood/Springfield winner

February 22, 2016
6:00 Consolation game
7:30 Championship game

Share this post


Link to post
Share on other sites
jim314    1

Got it. Thanks all! (I'm working on getting the 16A districts up tonight--they are so big they broke my format, so I apologize for the delay on those). Everything else above this point should be up and correct. I'm putting in scores right now from last night's games and filling in missing information from various brackets.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  



×