Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Violet
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Maroon
  • Orange
  • Gold
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Welcome to the upgraded message boards!  Please note: if you have been using a username to sign in that is different than the handle (display name) displayed on the boards, you must now sign in with either your handle (display name) or the email address associated with your account.  If you don't know what this means, then it probably doesn't affect you!

Sign in to follow this  
timbdp

15U NABF World Series

Recommended Posts

tournament sites

White House High School 508 Tyree Springs Road White House TN 37188

Volunteer State C. C. 1480 Nashville Pike Gallatin TN 37066

Station Camp High School 600 Lower Station Camp Creek Road Gallatin TN 37066

Pope John Paul High School 117 Caldwell Drive Hendersonville TN 37075

Share this post


Link to post
Share on other sites

NABF World Series pool divisions, tournament bracket

 

Pool Divisions

 

Pool A

 

Tennessee Storm

Central Indiana Travelers

Cincinnati Storm

Puttyhill (Md.) Panthers

 

Pool B

Cincy (Ohio) Flames

American National West (Mo.)

Bucs Baseball

Team Rustburg (Va.)

 

Pool C

Cincinnati Hurricanes

Anchor Bay (Mich.) Angels

Fort Wayne (Ind.) Mud Dogs

Nashville Knights

 

Pool D

Xtreme Yankees-White (Ohio)

Nashville Bulls

Capital Area (Ill.) Thunder

Carroll County (Md.) Rangers

 

Pool E

White House Devils

EWA Knights

Summit City (Ind.) Sluggers

Kentucky Mustangs

 

Pool F

Xtreme Yankees-Blue (Ohio)

Team Renegades (Va.)

Worth Bulldogs

Bloomington (Ind.) Normal Gold

 

Pool G

Churchville (Md.) Heat

Kansas City (Mo.) Vipers

Kinect Nationals (Ohio)

Donelson Cardinals

 

Tournament games

 

Thursday

Games to be played at White House High School

8 a.m. Tennessee Storm vs. Central Indians Travelers

10:30 a.m. Central Indiana Travelers vs. Cincinnati Storm

1 p.m. Cincinnati Storm vs. Puttyhill Panthers

3:30 p.m. Cincy Flames vs. American National West

6:00 Bucs vs. Team Rustburg

8:30 p.m. Team Rustburg vs. American National West

 

Games to be played at Volunteer State Community College

8 a.m. Xtreme Yankees-White vs. Nashville Bulls

10:30 a.m. Nashville Bulls vs. Capitol Area Thunder

1 p.m. Capitol Area Thunder vs. Carroll County Rangers

3:30 p.m. Cincinnati Hurricanes vs. Anchor Bay Angels

6 p.m. Anchor Bay Angels vs. Fort Wayne Mud Dogs

8:30 p.m. Fort Wayne Mud Dogs vs. Nashville Knights

 

Games to be played at Station Camp High School

8 a.m. Team Renegades vs. Worth Bulldogs

10:30 a.m. Xtreme Yankees-Blue vs. Team Renegades

1 p.m. Summit City Sluggers vs. Kentucky Mustangs

3:30 p.m. EWA Knights vs. Summit City Sluggers

6 p.m. White House Devils vs. EWA Knights

 

Games to be played at Pope John Paul II High School

Games to be played at Pope John Paul II High School

8 a.m. Churchville Heat vs. Kansas City Vipers

10:30 a.m. Kansas City Vipers vs. Kinect Nationals

1 p.m. Kinect Nationals vs. Donelson Cardinals

3:30 p.m. Worth Bulldogs vs. Bloomington Normal Gold

 

Friday

 

Games to be played at White House High School

8 a.m. Donelson Cardinals vs. Churchville Heat

10:30 a.m. Churchville Heat vs. Kinect Nationals

1 p.m. Kansas City Vipers vs. Donelson Cardinals

3:30 p.m. Bloomington Normal Gold vs. Xtreme Yankees-Blue

6 p.m. Xtreme Yankees-Blue vs. Worth Bulldogs

8:30 p.m. Team Renegades vs. Bloomington Normal Gold

 

Games to be played at Volunteer State Community College

8 a.m. EWA Knights vs. Kentucky Mustangs

10:30 a.m. White House Devils vs. Summit City Sluggers

1 p.m. Kentucky Mustangs vs. White House Devils

3:30 p.m. Puttyhill Panthers vs. Tennessee Storm

6 p.m. Tennessee Storm vs. Cincinnati Storm

8:30 p.m. Central Indiana Travelers vs. Puttyhill Panthers

 

Games to be played at Station Camp High School

8 a.m. Bucs vs. Cincy Flames

10:30 Cincy Flames vs. Rustburg

1 p.m. American National West vs. Bucs Baseball

3:30 p.m. Cincinnati Hurricanes vs. Fort Wayne Mud Dogs

6 p.m. Knights vs. Hurricanes

 

Games to be played at Pope John Paul II High

8 a.m. Anchor Bay Angels vs. Nashville Knights

10:30 a.m. Carroll County Rangers vs. Xtreme Yankees-White

1 p.m. Xtreme Yankees-White vs. Capitol Area Thunder

3:30 p.m. Nashville Bulls vs. Carroll County Rangers

 

Saturday

 

Games to be played at White House High

9 a.m. Winner of Pool C vs. Runner-Up of Pool D

11 a.m. Winner of Pool A vs. Runner-Up of Pool B

5 p.m. Quarterfinal (Winner of 9 a.m. contest vs. winner of 11 a.m.)

Games to be played at Volunteer State Community College

9 a.m. Winner of Pool B vs. Runner-Up of Pool A

11 a.m. Winner of Pool C vs. Runner-Up of Pool C

5 p.m. Quarterfinal (Winner of 9 a.m. contest vs. winner of 11 a.m. contest)

 

Games to be played at Station Camp High School

9 a.m. Winner of Pool E vs. Runner-Up of Pool F

11 a.m. Winner of Pool G vs. Wild card team

5 p.m. Quarterfinal (Winner of 9 a.m. contest vs. winner of 11 a.m. contest)

 

Games to be played at Pope John Paul II High

9 a.m. Wild card team vs. Runner-Up of Pool G

11 a.m. Winner of Pool F vs. Runner-Up of Pool E

5 p.m. Quarterfinal; (Winner of 9 a.m. contest vs. winner of 11 a.m. contest)

 

Sunday

Semifinal game to be played at White House High

9 a.m. Winner of White House High site vs. Winner of Station Camp High site

Semifinal game to be played at Volunteer State

9 a.m. Winner of Volunteer State site vs. Winner of Pope John Paul II High site

Game to be played at White House High

1:30 p.m. Championship game.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thursday results

Games to be played at White House High School

8 a.m. Tennessee Storm 14 vs. Central Indians Travelers 5

10:30 a.m. Central Indiana Travelers 14 vs. Cincinnati Storm 5

1 p.m. Cincinnati Storm 11 vs. Puttyhill Panthers 6

3:30 p.m. Cincy Flames 3 vs. American National West 9

6:00 Bucs 1 vs. Team Rustburg 11

8:30 p.m. Team Rustburg vs. American National West (game was not finshed)

 

Games to be played at Volunteer State Community College

8 a.m. Xtreme Yankees-White 4 vs. Nashville Bulls 0

10:30 a.m. Nashville Bulls 3 vs. Capitol Area Thunder 2

1 p.m. Capitol Area Thunder 3 vs. Carroll County Rangers 7

3:30 p.m. Cincinnati Hurricanes 7 vs. Anchor Bay Angels 4

6 p.m. Anchor Bay Angels 7 vs. Fort Wayne Mud Dogs 5

8:30 p.m. Fort Wayne Mud Dogs 4 vs. Nashville Knights 11

 

Games to be played at Station Camp High School

8 a.m. Team Renegades 11 vs. Worth Bulldogs 5

10:30 a.m. Xtreme Yankees-Blue 5 vs. Team Renegades 6

1 p.m. Summit City Sluggers 11 vs. Kentucky Mustangs 3

3:30 p.m. EWA Knights 6 vs. Summit City Sluggers 10

6 p.m. White House Devils 6 vs. EWA Knights 3

 

Games to be played at Pope John Paul II High School

8 a.m. Churchville Heat 10 vs. Kansas City Vipers 0

10:30 a.m. Kansas City Vipers 3 vs. Kinect Nationals 11

1 p.m. Kinect Nationals 4 vs. Donelson Cardinals 11

3:30 p.m. Worth Bulldogs 1 vs. Bloomington Normal Gold 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Championship Round

 

Saturday, July 21st

 

White House High School Volunteer State C. C.

Cincinnati Hurricanes vs. Nashville Bulls 9:00am Cincy Flames vs. Central Indiana Travelers 9:00am

Tennessee Storm vs. Rustburg VA 11:30 Yankees White vs. nashville Knights 11:30

Winner 9:00am vs. Winner 11:30 Winner 9:00am vs. Winner 11:30

Station Camp Pope John Paul

Summit City vs. Bloomington Gold 9:00 Cincinnati Storm vs. Churchville Heat 9:00

Donelson vs. Kinect 11:30 Renegades VA vs. Ky Mustangs 11:30

Winner 9:00 vs. Winner 11:30 Winner 9:00 vs. Winner 11:30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Championship Round results

 

Saturday, July 21st

 

White House High School Volunteer State C. C.

Cincinnati Hurricanes 12 vs. Nashville Bulls 4 Cincy Flames 10 vs. Central Indiana Travelers 0

Tennessee Storm 11 vs. Rustburg 1 Yankees White 0 vs. nashville Knights 7

Tn Storm 6 Hurricanes 1 Flames 9 Knights 0

Station Camp Pope John Paul

Summit City 7 vs. Bloomington Gold 6 Cincinnati Storm 1 vs. Churchville Heat 3

Donelson 2 vs. Kinect 8 Renegades VA 3 vs. Ky Mustangs 7

Summit City 11 Kinect 1 Churchville 8 Mustangs 4

 

 

 

 

Sunday, July 22nd

 

Finals

 

9:00 am @ White House - Tn Storm vs. Summit City

 

9:00 am @ Vol. State C. C. - Cincy flames vs. Churchville Heat

 

1:30 @ White House - Winner of White House vs. Winner of Vol St. (Championship game)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Friday results

 

Games to be played at White House High School

8 a.m. Donelson Cardinals 10 vs. Churchville Heat 3

10:30 a.m. Churchville Heat 3 vs. Kinect Nationals 2

1 p.m. Kansas City Vipers 7 vs. Donelson Cardinals 10

3:30 p.m. Bloomington Normal Gold 7 vs. Xtreme Yankees-Blue 4

6 p.m. Xtreme Yankees-Blue 12 vs. Worth Bulldogs 10

8:30 p.m. Team Renegades vs. Bloomington Normal Gold

 

Games to be played at Volunteer State Community College

8 a.m. EWA Knights 3 vs. Kentucky Mustangs 9

10:30 a.m. White House Devils 0 vs. Summit City Sluggers 22

1 p.m. Kentucky Mustangs 6 vs. White House Devils 4

3:30 p.m. Puttyhill Panthers 1 vs. Tennessee Storm 4

6 p.m. Tennessee Storm 2 vs. Cincinnati Storm 5

8:30 p.m. Central Indiana Travelers vs. Puttyhill Panthers

 

Games to be played at Station Camp High School

8 a.m. Bucs 0 vs. Cincy Flames 10

10:30 Cincy Flames 11 vs. Rustburg 1

1 p.m. American National West 8 vs. Bucs Baseball 5

3:30 p.m. Cincinnati Hurricanes 12 vs. Fort Wayne Mud Dogs 5

6 p.m. Knights 10 vs. Hurricanes 8

 

Games to be played at Pope John Paul II High

8 a.m. Anchor Bay Angels 5 vs. Nashville Knights 6

10:30 a.m. Carroll County Rangers 3 vs. Xtreme Yankees-White 7

1 p.m. Xtreme Yankees-White 5 vs. Capitol Area Thunder 4

3:30 p.m. Nashville Bulls 8 vs. Carroll County Rangers 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunday, July 22nd

 

Finals

 

9:00 am @ White House - Tn Storm vs. Summit City 14-6

 

9:00 am @ Vol. State C. C. - Cincy flames vs. Churchville Heat 9-3

 

1:30 @ White House - TN Storm vs. Cincy Flames 10-4

 

Cincy Flames are the 2007 NABF 15u National Classic Champions

 

Tournament Big Stick Award - Tyler Hutchinson

 

Tournament MVP - Adam Engel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements



×