All-PrepXtra girls and boys cross country teams for 2018
GIRLS
All members of the Knox News All-PrepXtra girls cross country team are nominees for the girls cross country of the year. The winner will be announced May 29 at the third annual Knox News Sports Awards presented by Farm Bureau Health Plans.
Elizabeth Babb
West, Sr.
Why chosen: Babb finished 15th with a time of 19.26.76 in the Large School state meet.
______________________________________________________________________
Lindsay Holliday
Webb, Sr.
Why chosen: The East Tennessee State signee finished third in the Division II-A state meet in 19:02.76.
______________________________________________________________________
Cathryn Jardet
Hardin Valley, So.
Why chosen: Jardet finished 16th with a time of 19.26.92 in the TSSAA Large School meet.
______________________________________________________________________
Andie-Marie Jones
Maryville, Fr.
Why chosen: Jones finished seventh with a time of 19:05.99 in the TSSAA Large School meet.
______________________________________________________________________
Maddie Moody
Anderson Co., Sr.
Why chosen: Moody finished 20th with a time of 19:43.58 in the TSSAA Large School meet.
______________________________________________________________________
Niki Narayani
Webb, Sr.
Why chosen: The Vanderbilt signee finished first the Division II-A state meet with a time of 18:20.43.
______________________________________________________________________
Marley Townsend
West, Fr.
Why chosen: Townsend finished ninth with a time of 19.08.63 in the TSSAA Large School meet.
______________________________________________________________________
Callie Tucker
Catholic, Jr.
Why chosen: Tucker finished 14th with a time of 19:22.76 in the TSSAA Large School meet.
______________________________________________________________________
Coach of the year
Bobby Holcombe
Webb
Why chosen: Holcombe led Webb to the DII-A championship for its 10th straight state title. It's Holcombe's seventh straight state title.
______________________________________________________________________
BOYS
All members of the Knox News All-PrepXtra boys cross country team are nominees for the boys cross country of the year. The winner will be announced May 29 at the third annual Knox News Sports Awards presented by Farm Bureau Health Plans.
Joshua Ebbert
Farragut, Jr.
Why chosen: Ebbert finished 24th in the Large School state meet with a time of 16:41.28.
______________________________________________________________________
Emerson Fulton
Gatlinburg-Pittman, Sr.
Why chosen: Fulton finished first in the Small School state meet with a time of 16:41.02.
______________________________________________________________________
Kaden Keller
Hardin Valley, Fr.
Why chosen: Keller finished 32nd in the Large School state meet with a time of 16:52.58.
______________________________________________________________________
Dalton Morgan
Oak Ridge, Sr.
Why chosen: Morgan finished 28th in the Large School state meet with a time of 16:49.62.
______________________________________________________________________
Jesus Pacheco
Morristown West, Sr.
Why chosen: Pacheco finished 34th in the Large School state meet with a time of 17:00.39.
______________________________________________________________________
Jake Renfree
Catholic, Sr.
Why chosen: The Notre Dame signee finished first in the Large School state meet in 15:25.58. He finished second in the Foot Locker Cross Country National Finals in 15:19.5.
______________________________________________________________________
Eli Sharp
Farragut, Sr.
Why chosen: Sharp finished 31st in the Large School state meet with a time of 16:52.40.
______________________________________________________________________
Jordan Thomas
West, Sr.
Why chosen: Thomas finished 15th in the Large School state meet with a time of 16:26.99.
______________________________________________________________________
Coach of the year
Bryan Brown
Hardin Valley
Why chosen: Brown led Hardin Valley to a fifth-place finish in the Large Class state meet with 209 points.