2020 Commercial Appeal All-Metro boys wrestling team
The first eight members of The Commercial Appeal All-Metro boys wrestling team are nominees for the boys wrestler of the year.
First team
Evan Anthony
Christian Brothers, Jr.
Weight class: 145
Why chosen: Anthony won the Division II state title and had a 37-6 record.
Aidan Bowers
Christian Brothers, So.
Weight class: 132
Why chosen: Bowers finished second in the Division II state tournament and had a record of 54-12.
Garrett Bowers
Christian Brothers, Sr.
Weight class: 152
Why chosen: Bowers won the Division II state title and had a 59-3 record.
Dayne Dalrymple
Christian Brothers, Jr.
Weight class: 120
Why chosen: Dalrymple won the Division II state title and had a 53-7 record.
Jared Dawson
Collierville, Sr.
Weight class: 285
Why chosen: Dawson finished third in the Class AAA state tournament and posted a record of 44-4.
Kolin Koss
Bartlett, Sr.
Weight class: 113
Why chosen: Koss finished fifth in the Class AAA state tournament and was 48-3.
Antonio Washington Jr.
Bolton, Sr.
Weight class: 160
Why chosen: Washington finished third in the Class A/AA state tournament and had a record of 49-6
Al Wooten
Christian Brothers, Sr.
Weight class: 220
Why chosen: Wooten won the Division II state title and had a 30-1 record.
Rest of team
Connor Billingsley
Christian Brothers, Jr.
Weight class: 195
Why chosen: Billingsley finished fourth at the Division II state tournament and had a record of 50-16.
Gervacio Gonzalez
Christian Brothers, So.
Weight class: 170
Why chosen: Gonzalez finished fourth in the Division II state tournament and had a record of 16-6
Nathan Kinnear
Houston, Sr.
Weight class: 138
Why chosen: Kinnear finished sixth in the Class AAA state tournament and had a 46-9 record.
Sam Lee
Christian Brothers, Jr.
Weight class: 126
Why chosen: Lee finished fifth in the DII state tournament and had a record of 35-16.
Keegan Shulz
Munford, Sr.
Weight class: 106
Why chosen: Shulz finished third in the Class A/AA state tournament and had a record of 39-4.
Cade Young
Houston, Sr.
Weight class: 182
Why chosen: Young finished fifth in the Class AAA state tournament and had a record of 19-3.
Second team
106: Wills Bronson, Christian Brothers, Fr.
113: Malik Wooten, Millington, Jr.
120: Andrew Artiles, Collierville, Sr.
126: Wemawamungu Moktani, Munford, So.
132: Ian McGehee, MUS, Fr.
138: Sebastian Bougeois, St. Benedict, Jr.
145: Dylan Cockman, Arlington, So.
152: Christian Howard, MUS, Jr.
160: Owen Zuckerman, Houston, Jr.
170: Wyatt Lankford, Collierville, Jr.
182: Theo Sewell, Christian Brothers, Jr.
195: Josh Taube, St. George's, Jr.
220: Deion Harris, Houston, Sr.
285: Jackson Smith, St. Benedict, Jr.
Coach of the year
Derek Harrison
Christian Brothers
Why chosen: Harrison led Christian Brothers to a runner-up finish at the Division II state tournament.