Meet the TSWA all-state high school boys and girls tennis teams for the 2022 season
The Tennessee Sports Writers Association has released its high school boys and girls all-state tennis teams.
Boys Tennis
Class 1A
Singles
Tobias Mandeville, Merrol Hyde, So., Ethan Porterfield, Chattanooga School for Arts & Sciences, So., Gus Davenport, Cannon County, Sr., Preston Johns, Gatlinburg-Pittman, So.
Doubles
Eric Popa, So.- Grant Koch, Sr. (Merrol Hyde). Drew Morris, Sr.-Nathan Morris, Sr. (Signal Mountain).
TSWA SOFTBALL:Meet the all-state high school softball team for the 2022 season
TSWA BASEBALL:Meet the TSWA all-state high school team for the 2022 season
Class 2A
Singles
Ranjay Arul, Collierville, Jr., Patrick Delves, Ravenwood, Sr., Daniel Haddadin, Science Hill, So. Jackson Penny, Hendersonville, So.
Doubles
Ajay Arul, Jr.-Tristan Kelly, Jr. (Collierville). Oliver Craddock, Fr.-Samuel Craddock, Fr. (Hume-Fogg)
DII-A
Singles
Danny Hamze, Lausanne Collegiate, Jr., Nate Witke, Lausanne Collegiate, So., Kai Lam, Silverdale Baptist, Jr., Henry Stack, University School of Nashville, Jr.
Doubles
Lee Harris, So.-Michael Vargas, Jr. (Lausanne Collegiate). Ryan Lopez, Sr.-Adam Svendsen, Sr. (Collegedale).
DII-AA
Singles
Hank Trondson, Ensworth School, Jr., Andreas Sillaste, McCallie School, Jr. ,Roberto Ferrer, Memphis University School, Jr., Ludvig Denker, Ensworth School, Sr.
Doubles
Colin Tuttle, Sr.-Will Leathers, Sr. (McCallie). Henry Imorde, Fr.-Charlie Griffin, Sr., (McCallie).
ALL-MID STATE TENNIS:Meet the top boys and girls tennis teams for 2022
Girls Tennis
Class 1A
Singles
Elli Reynoldson, Camden, Jr., Lily Mefford, Unicoi County, So., Grace Williams, Signal Mountain, Sr., Paris Taylor, Halls, Sr.
Doubles
Ella Konig, Sr.-Gracie Kelly Jr. (Summertown). Mitzi Castro, Jr.-Leigh Baldwin, Sr. (Madison Academic).
Class 2A
Singles
Riley Cassity, Farragut, So., Grace Stout, Ravenwood, Jr., Ella De Jesus, Collierville, Jr.,- Lexi Bryant, Science Hill, Jr.
Doubles
Lisa Messier, Sr.-Sofia Messier, So. (Franklin). Keona Fielitz, Sr.-Ellyson Kovacs, Sr. (Tennessee)
DII-A
Singles
Allie Faulkner, Christian Academy of Knoxville, Fr., Aleyla Wooten, St. George's Independent, Sr., Ayden Kujawa, Clarksville Academy, Sr., Kai Wince, Lausanne Collegiate, Sr.
Doubles
Blair Driver, Sr.-Brilee Davis, So. (University School of Jackson). Allison Smith, Jr.-Sienna Lightman, So. (St. George's).
DII-AA
Singles
Maeve Thornton, Knox Catholic, Jr., Riley Collins, Ensworth School, Sr., Ensley Collins, Baylor School, So., Avery Franklin, Ensworth School, 8th grade.
Doubles
Lillie Murphy, Fr.-Eleni Liakonis, So. (Knox Catholic). Helen Guerry, Fr.-Agda Laakso, Sr. (Baylor School).