Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Violet
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Maroon
  • Orange
  • Gold
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Welcome to the upgraded message boards!  Please note: if you have been using a username to sign in that is different than the handle (display name) displayed on the boards, you must now sign in with either your handle (display name) or the email address associated with your account.  If you don't know what this means, then it probably doesn't affect you!

Sign in to follow this  
timbdp

15u NABF World Series

Recommended Posts

they are playing at white house ,beech, gallatin and jp2

open ceremonies will be on 7/21 at white house city park at the football stadium at 6:30pm

they are having a skills and running competion on friday night and on sat night they are having a hr derby both will be at white house

games will begin on friday morning with the championship game to be play on tuesday 7/25

Edited by timbdp

Share this post


Link to post
Share on other sites

NABF Tournament schedule

 

 

Teams

 

Pool A

 

Rotterdam (N.Y.) Rangers

 

Semo (Mo.) Cherokees

 

 

 

 

Southern Illinois Bullets

 

Weststar (Ohio) Nationals

 

Pool B

 

Baltimore (Md.) Buzz

 

Wyoming (Ohio) Bulldogs

 

Lids Indiana Bulls

 

Taconic (N.Y.) Rangers

 

Pool C

 

American National (Mo.) Eagles

 

Kentucky Kids

 

Bucs Baseball

 

Bloomington/Normal Gold (Ill.)

 

Pool D

 

Forest (Va.)

 

Capitol City (Ill.) Sluggers

 

Team Arkansas

 

Franklin Roughriders

 

Pool E

 

Kinect (Ohio) National

 

Brentwood Red Sox

 

Aboite (Ind.) Braves

 

Maryland Diamondbacks

 

Pool F

 

Paveco (N.Y.) Storm

 

Chesterfield (Mich.) Raptors

 

Howard County (Md.) Raiders

 

Kentucky Blazers

 

Pool G

 

Baltimore (Md.) Stars

 

Vet City (Ky.) Vipers, KY

 

Heritage (Va.)

 

Springfield (Ill.) Statesman

 

Pool H

 

Winchester Rebels

 

Hamilton (Ontario) Cobras

 

Rustburg (Va.)

 

Midland (Ohio) Tomahawks

 

Pool play

 

Today’s games

 

Games to be played at White House High School

 

8:30 a.m. Rotterdam Rangers vs. Weststar Nationals

 

11 a.m. Semo Cherokees vs. Southern Illinois Bullets

 

1:30 p.m. Baltimore Buzz vs. Taconic Rangers

 

4 p.m. Wyoming Bulldogs vs. Lids Indiana Bulls

 

Games to be played at Gallatin Municipal Park

 

8:30 a.m. American National Eagles vs. Bloomington/Normal Gold

 

11 a.m. Kentucky Kids vs. Bucs Baseball

 

1:30 p.m. Forest vs. Franklin Roughriders

 

4 p.m. Capitol City Sluggers vs. Team Arkansas

 

Games to be played at Beech High School

 

8:30 a.m. Kinect National vs. Maryland Diamondbacks

 

11 a.m. Brentwood Red Sox vs. Aboite Braves

 

1:30 p.m. Chesterfield Raptors vs. Howard County Raiders

 

4 p.m. Paveco Storm vs. Ky. Blazers

 

Games to be played at Pope John Paul II High School

 

8:30 a.m. Baltimore Stars vs. Springfield Statesmen

 

11 a.m. Vet City Vipers vs. Heritage

 

1:30 p.m. Winchester Rebels vs. Midland Tomahawks

 

4 p.m. Hamilton Cobras vs. Rustburg

 

Saturday’s games

 

Games to be played at White House High School

 

8:30 a.m. Howard County Raiders vs. Paveco Storm

 

11 a.m. Kentucky Blazers vs. Chesterfield Raptors

 

1:30 p.m. Aboite Braves vs. Kinect National

 

4 p.m. Maryland Diamondbacks vs. Brentwood Red Sox

 

Games to be played at Gallatin Municipal Park

 

8:30 a.m. Lids Indiana Bulls vs. Baltimore Buzz

 

11 a.m. Taconic Rangers vs. Wyoming Bulldogs

 

1:30 p.m. Southern Illinois Bullets vs. Rotterdam Rangers

 

4 p.m. Weststar Nationals vs. Semo Cherokees

 

Games to be played at Beech High School

 

8:30 a.m. Midland Tomahawks vs. Hamilton Cobras

 

11 a.m. Rustburg vs. Winchester Rebels

 

1:30 p.m. Heritage vs. Baltimore Stars

 

4 p.m. Springfield Statesmen vs. Vet City Vipers

 

Games to be played at Pope John Paul II High School

 

8:30 a.m. Team Arkansas vs. Forest

 

11 a.m. Franklin Roughriders vs. Capitol City Sluggers

 

1:30 p.m. Beech Bucs vs. American National Eagles

 

4 p.m. Bloomington/Normal Gold vs. Kentucky Kids

 

Sunday’s games

 

Games to be played at White House High School

 

8:30 a.m. Heritage vs. Springfield Statesmen

 

11 a.m. Rustburg vs. Midland Tomahawks

 

1:30 p.m. Baltimore Stars vs. Vet City Vipers

 

4 p.m. Winchester Rebels vs. Hamilton Cobras

 

Games to be played at Gallatin Municipal Park

 

8:30 a.m. Aboite Braves vs. Maryland Diamondbacks

 

11 a.m. Howard County Raiders vs. Kentucky Blazers

 

1:30 p.m. Kinect National vs. Brentwood Red Sox

 

4 p.m. Paveco Storm vs. Chesterfield Raptors

 

Games to be played at Beech High School

 

8:30 a.m. American National Eagles vs. Kentucky Kids

 

11 a.m. Team Arkansas vs. Franklin Roughriders

 

1:30 p.m. Forest vs. Capitol City Sluggers

 

4 p.m. Beech Bucs vs. Bloomington/Normal Gold

 

Games to be played at Pope John Paul II High School

 

8:30 a.m. Southern Illinois Bullets vs. Weststar Nationals

 

11 a.m. Lids Indiana Bulls vs. Taconic Rangers

 

1:30 p.m. Rotterdam Rangers vs. Semo Cherokees

 

4 p.m. Baltimore Buzz vs. Wyoming Bulldogs

 

Single-elimination tournament

 

Monday’s games

 

Games to be played at White House High School

 

10 a.m. Pool C winner vs. Pool D runner-up

 

12:30 p.m. Pool D winner vs. Pool C runner-up

 

5 p.m. Winner of 10 a.m. contest vs. Winner of 12:30 p.m. contest

 

Games to be played at Gallatin Municipal Park

 

10 a.m. Pool G winner vs. Pool H runner-up

 

12:30 p.m. Pool H winner vs. Pool G runner-up

 

5 p.m. Winner of 10 a.m. contest vs. Winner of 12:30 p.m. contest

 

Games to be played at Beech High School

 

10 a.m. Pool A winner vs. Pool B runner-up

 

12:30 p.m. Pool B winner vs. Pool A runner-up

 

5 p.m. Winner of 10 a.m. contest vs. Winner of 12:30 p.m. contest

 

Games to be played at Pope John Paul II

 

10 a.m. Pool E winner vs. Pool F runner-up

 

12:30 p.m. Pool F winner vs. Pool E runner-up

 

5 p.m. Winner of 10 a.m. contest vs. Winner of 12:30 p.m. contest

 

Tuesday’s games

 

Games to be played at White House High School

 

10 a.m. Winner of Beech site vs. winner of White House site

 

12:30 p.m. Winner of Gallatin site vs. winner of Pope John Paul II site

 

5 p.m. Championship game

Share this post


Link to post
Share on other sites

7/21 8:30 Kinect National 8 Maryland Diamondbacks 0

 

7/21 8:30 American National Eagles 6 Bloomington/Normal Gold 5

 

7/21 8:30 Baltimore Stars 6 Springfield Statesmen 5

 

7/21 8:30 Rotterdam Rangers 7 Weststar Nationals 4

 

7/21 11:00 Brentwood Red Sox 20 Aboite Braves 8

 

7/21 11:00 Kentucky Kids 11 Bucs Baseball 4

 

7/21 11:00 Vet City Vipers 7 Heritage 3

 

7/21 11:00 Semo Cherokees 6 Southern Illinois Bullets 9

 

7/21 1:30 Chesterfield Raptors 7 Howard County Raiders 12

 

7/21 1:30 Forest 5 Franklin Roughriders 9

 

7/21 1:30 Winchester Rebels 1 Midland Tomahawks 10

 

7/21 1:30 Baltimore Buzz 0 Taconic Rangers 9

 

7/21 4:00 Paveco Storm 11 Kentucky Blazers 0

 

7/21 4:00 Capitol City Sluggers 2 Team Arkansas 5

 

7/21 4:00 Hamilton Cobras 11 Rustburg 2

 

7/21 4:00 Wyoming Bulldogs 0 Lids Indiana Bulls 14

Share this post


Link to post
Share on other sites

7/22 8:30 Midland Tomahawks 11 Hamilton Cobras 1

 

7/22 8:30 Lids Indiana Bulls 8 Baltimore Buzz 0

 

7/22 8:30 Team Arkansas 3 Forest 2

 

7/22 8:30 Howard County Raiders 0 Paveco Storm 2

 

7/22 11:00 Rustburg 10 Winchester Rebels 4

 

7/22 11:00 Taconic Rangers 13 Wyoming Bulldogs 1

 

7/22 11:00 Franklin Roughriders 5 Capitol City Sluggers 1

 

7/22 11:00 Kentucky Blazers 5 Chesterfield Raptors 6

 

7/22 1:30 Heritage 5 Baltimore Stars 10

 

7/22 1:30 Southern Illinois Bullets 3 Rotterdam Rangers 5

 

7/22 1:30 Bucs Baseball 5 American National Eagles 1

 

7/22 1:30 Aboite Braves 5 Kinect National 10

 

7/22 4:00 Springfield Statesmen 9 Vet City Vipers 1

 

7/22 4:00 Weststar Nationals 0 Semo Cherokees 1

 

7/22 4:00 Bloomington/Normal Gold 10 Kentucky Kids 11

 

7/22 4:00 Maryland Diamondbacks 1 Brentwood Red Sox 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Current Standings

 

Pool Team Wins Losses

 

A Rotterdam Rangers 2 0

A Semo Cherokees 1 1

A Southern Illinois Bullets 1 1

A Weststar Nationals 0 2

 

B Lids Indiana Bulls 2 0

B Taconic Rangers 2 0

B Wyoming Bulldogs 0 2

B Baltimore Buzz 0 2

 

C Kentucky Kids 2 0

C American National Eagles 1 1

C Bucs Baseball 1 1

C Bloomington/Normal Gold 0 2

 

D Franklin Roughriders 2 0

D Team Arkansas 2 0

D Capitol City Sluggers 0 2

D Forest 0 2

 

E Brentwood Red Sox 2 0

E Kinect National 2 0

E Maryland Diamondbacks 0 2

E Aboite Braves 0 2

 

F Paveco Storm 2 0

F Chesterfield Raptors 1 1

F Howard County Raiders 1 1

F Kentucky Blazers 0 2

 

G Baltimore Stars 2 0

G Springfield Statesmen 1 1

G Vet City Vipers 1 1

G Heritage 0 2

 

H Midland Tomahawks 2 0

H Rustburg 1 1

H Hamilton Cobras 1 1

H Winchester Rebels 0 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

7/23 8:30 American National Eagles 8 Kentucky Kids 5

 

7/23 8:30 Aboite Braves 3 Maryland Diamondbacks 0

 

7/23 8:30 Southern Illinois Bullets 8 Weststar Nationals 5

 

7/23 8:30 Heritage 2 Springfield Statesmen 10

 

7/23 11:00 Team Arkansas 12 Franklin Roughriders 2

 

7/23 11:00 Howard County Raiders 7 Kentucky Blazers 2

 

7/23 11:00 Lids Indiana Bulls 1 Taconic Rangers 4

 

7/23 11:00 Rustburg 4 Midland Tomahawks 15

 

7/23 1:30 Forest 3 Capitol City Sluggers 9

 

7/23 1:30 Kinect National 8 Brentwood Red Sox 13

 

7/23 1:30 Rotterdam Rangers 1 Semo Cherokees 14

 

7/23 1:30 Baltimore Stars 12 Vet City Vipers 6

 

7/23 4:00 Bucs Baseball 3 Bloomington/Normal Gold 1

 

7/23 4:00 Paveco Storm W Chesterfield Raptors L

 

7/23 4:00 Baltimore Buzz 4 Wyoming Bulldogs 10

 

7/23 4:00 Winchester Rebels 3 Hamilton Cobras 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pool Team Wins Losses

 

A Rotterdam Rangers 2 1

A Semo Cherokees 2 1

A Southern Illinois Bullets 2 1

A Weststar Nationals 0 3

 

B Taconic Rangers 3 0

B Lids Indiana Bulls 2 1

B Wyoming Bulldogs 1 2

B Baltimore Buzz 0 3

 

C American National Eagles 2 1

C Bucs Baseball 2 1

C Kentucky Kids 2 1

C Bloomington/Normal Gold 0 3

 

D Team Arkansas 3 0

D Franklin Roughriders 2 1

D Capitol City Sluggers 1 2

D Forest 0 3

 

E Brentwood Red Sox 3 0

E Kinect National 2 1

E Aboite Braves 1 2

E Maryland Diamondbacks 0 3

 

F Paveco Storm 3 0

F Howard County Raiders 2 1

F Chesterfield Raptors 1 2

F Kentucky Blazers 0 3

 

G Baltimore Stars 3 0

G Springfield Statesmen 2 1

G Vet City Vipers 1 2

G Heritage 0 3

 

H Midland Tomahawks 3 0

H Hamilton Cobras 2 1

H Rustburg 1 2

H Winchester Rebels 0 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

7/24 10:00 Semo Cherokees 4 Lids Indiana Bulls 7

 

7/24 10:00 Baltimore Stars 12 Hamilton Cobras 7

 

7/24 10:00 Brentwood Red Sox 0 Howard County Raiders 4

 

7/24 10:00 Kentucky Kids 10 Franklin Roughriders 2

 

7/24 12:30 Taconic Rangers 9 Rotterdam Rangers 1

 

7/24 12:30 Midland Tomahawks 5 Springfield Statesmen 6

 

7/24 12:30 Paveco Storm 10 Kinect National 1

 

7/24 12:30 Team Arkansas 12 Bucs Baseball 1

 

7/24 5:00 Lids Indiana Bulls 4 Taconic Rangers 9

 

7/24 5:00 Baltimore Stars 7 Springfield Statesmen 5

 

7/24 5:00 Howard County Raiders 2 Paveco Storm 10

 

7/24 5:00 Kentucky Kids 10 Team Arkansas 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

7/25 10:00 Team Arkansas 15 Taconic Rangers 12

 

7/25 12:30 Baltimore Stars 2 Paveco Storm 4

 

7/25 5:00 Team Arkansas 6 Paveco Storm 4

Edited by timbdp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements



×