2024 Football Capsules
Last updated: January 8, 2024 9:58 PM
These capsules are based on the CoachT.com Strength + Success ranking.
The ranking combines a team's opponent win percentage with the team's own win percentage.
Teams that perform better against opponents that perform better will rank higher.
These rankings are updated every morning and are based only on scores reported to CoachT.com.
1.
Schedule: 10th toughest
Overall: 15-0
Region: 5-0
Members of
Region 3.
Five meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 17th toughest
Overall: 13-1
Region: 7-0
Members of
Region 7.
Seven meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 4th toughest
Overall: 13-2
Region: 5-0
Members of
Region 6.
Three meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 26th toughest
Overall: 12-1
Region: 6-0
Members of
Region 5.
Four meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 33rd toughest
Overall: 11-2
Region: 7-0
Members of
Region 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 1st toughest
Overall: 10-4
Region: 6-1
Members of
Region 2.
Seven meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 6th toughest
Overall: 9-4
Region: 6-1
Members of
Region 7.
Seven meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 45th toughest
Overall: 9-2
Region: 5-0
Members of
Region 8.
Four meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 8th toughest
Overall: 8-5
Region: 3-0
Members of
Region 4.
Five meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 24th toughest
Overall: 7-4
Region: 4-2
Members of
Region 5.
Five meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Whitwell (8-4), Clay County (7-5), Eagleville (7-5), Sale Creek (7-4), South Fulton (6-5), Rockwood (6-6), Middle College (7-5), Lake County (5-6), Oakdale (6-4), Gleason (6-4), Jellico (7-4), Cornersville (6-5), Greenback (5-7), Cloudland (6-5), West Carroll (5-5).
1.
Schedule: 17th toughest
Overall: 13-1
Region: 5-0
Members of
Region 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 6th toughest
Overall: 13-2
Region: 6-1
Members of
Region 6.
Six meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 5th toughest
Overall: 11-2
Region: 7-0
Members of
Region 6.
Seven meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 25th toughest
Overall: 10-1
Region: 7-0
Members of
Region 5.
Six meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 12nd toughest
Overall: 13-2
Region: 4-1
Members of
Region 3.
Four meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 10-3
Region: 5-0
Members of
Region 3.
Seven meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 39th toughest
Overall: 11-1
Region: 4-0
Members of
Region 4.
Five meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 9th toughest
Overall: 9-3
Region: 4-1
Members of
Region 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 9-3
Region: 5-2
Members of
Region 6.
Five meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 42nd toughest
Overall: 9-2
Region: 6-1
Members of
Region 5.
Five meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Mt. Pleasant (8-3), Fairley (10-3), Hampton (10-3), Waverly (7-4), Oneida (8-4), Memphis Business (8-4), Mitchell (10-2), Fayetteville (6-6), South Greene (8-3), Happy Valley (7-4), Peabody (5-7), East Hickman (5-5), Westmoreland (5-6), Adamsville (6-4), Trousdale County (5-5).
1.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 13-1
Region: 4-0
Members of
Region 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 16th toughest
Overall: 13-1
Region: 7-0
Members of
Region 7.
Six meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 19th toughest
Overall: 12-1
Region: 5-0
Members of
Region 3.
Six meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 8th toughest
Overall: 10-3
Region: 4-0
Members of
Region 4.
Five meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 10th toughest
Overall: 10-3
Region: 6-1
Members of
Region 7.
Six meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 38th toughest
Overall: 11-2
Region: 5-0
Members of
Region 1.
Four meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 26th toughest
Overall: 12-3
Region: 4-0
Members of
Region 5.
Four meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 7th toughest
Overall: 8-4
Region: 3-1
Members of
Region 2.
Six meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 1st toughest
Overall: 7-5
Region: 3-1
Members of
Region 4.
Seven meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 5th toughest
Overall: 7-5
Region: 5-2
Members of
Region 7.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Liberty Creek (8-5), Johnson County (6-5), Sheffield (8-3), Unicoi County (7-4), McMinn Central (8-4), Ripley (7-5), Chuckey-Doak (6-5), Bolton (7-4), Bolivar Central (6-4), Fairview (8-4), Hamilton (6-5), Tyner Academy (4-7), Brainerd (4-7), Memphis East (5-6), Watertown (4-7).
1.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 14-1
Region: 6-0
Members of
Region 4.
Six meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 33rd toughest
Overall: 15-0
Region: 7-0
Members of
Region 5.
Six meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 21st toughest
Overall: 11-1
Region: 6-0
Members of
Region 1.
Six meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 29th toughest
Overall: 11-1
Region: 5-0
Members of
Region 6.
Six meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 7th toughest
Overall: 11-2
Region: 5-1
Members of
Region 4.
Six meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 27th toughest
Overall: 9-2
Region: 5-1
Members of
Region 1.
Five meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 10-3
Region: 6-1
Members of
Region 5.
Six meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 25th toughest
Overall: 11-3
Region: 4-0
Members of
Region 7.
Seven meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 28th toughest
Overall: 8-3
Region: 4-1
Members of
Region 6.
Five meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 1st toughest
Overall: 7-5
Region: 4-2
Members of
Region 4.
Five meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Anderson County (8-5), Melrose (8-4), Red Bank (8-4), Millington (9-3), Gibbs (9-3), Loudon (7-4), Northview Academy (7-4), Dyer County (7-6), Hixson (7-4), Carter (6-5), Sullivan East (6-5), White House (6-5), Obion County (6-5), Station Camp (6-6), Crockett County (6-5).
1.
Schedule: 1st toughest
Overall: 14-1
Region: 4-0
Members of
Region 2.
Nine meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 11st toughest
Overall: 13-2
Region: 5-0
Members of
Region 6.
Five meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 31st toughest
Overall: 13-1
Region: 5-0
Members of
Region 8.
Two meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 6th toughest
Overall: 10-3
Region: 4-1
Members of
Region 6.
Five meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 27th toughest
Overall: 10-2
Region: 5-0
Members of
Region 1.
Six meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 34th toughest
Overall: 11-2
Region: 5-0
Members of
Region 7.
Four meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 33rd toughest
Overall: 10-2
Region: 6-0
Members of
Region 5.
Three meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 4th toughest
Overall: 9-4
Region: 3-1
Members of
Region 2.
Eight meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 7th toughest
Overall: 8-3
Region: 4-1
Members of
Region 8.
Five meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 20th toughest
Overall: 9-3
Region: 4-0
Members of
Region 3.
Eight meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Walker Valley (11-3), Knoxville Halls (8-3), Hendersonville (8-4), Nolensville (8-3), Tennessee (7-4), Tullahoma (8-4), Beech (7-5), Columbia (7-4), Morristown West (6-6), McMinn County (6-5), East Hamilton (6-5), Clinton (6-7), Hillsboro (6-5), Lenoir City (7-5), Knox Central (5-6).
1.
Schedule: 14th toughest
Overall: 13-1
Region: 5-0
Members of
Region 2.
Eight meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 6th toughest
Overall: 13-2
Region: 6-1
Members of
Region 8.
Five meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 21st toughest
Overall: 12-1
Region: 7-0
Members of
Region 8.
Five meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 38th toughest
Overall: 13-1
Region: 5-0
Members of
Region 6.
Six meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 8th toughest
Overall: 12-3
Region: 4-1
Members of
Region 3.
Four meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 9-4
Region: 4-1
Members of
Region 2.
Nine meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 10-3
Region: 5-0
Members of
Region 3.
Five meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 35th toughest
Overall: 10-2
Region: 5-0
Members of
Region 1.
Five meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 4th toughest
Overall: 8-4
Region: 5-2
Members of
Region 8.
Six meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 11st toughest
Overall: 8-4
Region: 4-3
Members of
Region 8.
Six meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Ravenwood (9-4), Clarksville (10-1), Maryville (7-5), Gallatin (7-4), Mt. Juliet (9-3), Science Hill (7-4), Cleveland (6-5), Cookeville (8-4), Green Hill (7-4), Farragut (4-6), Smyrna (7-5), Independence (5-6), Stewarts Creek (7-4), Lebanon (5-5), Whitehaven (5-5).
1.
Schedule: 8th toughest
Overall: 12-1
Region: 4-0
Members of
East Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 5th toughest
Overall: 10-2
Region: 4-1
Members of
West Region.
Ten meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 11st toughest
Overall: 11-3
Region: 3-1
Members of
East Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 10th toughest
Overall: 8-3
Region: 5-0
Members of
West Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 8-4
Region: 5-0
Members of
Middle Region.
Ten meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 14th toughest
Overall: 9-3
Region: 3-2
Members of
West Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 7-5
Region: 3-2
Members of
Middle Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 16th toughest
Overall: 6-4
Region: 1-4
Members of
West Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 9th toughest
Overall: 5-5
Region: 3-2
Members of
Middle Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 4th toughest
Overall: 5-6
Region: 2-3
Members of
West Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Nashville Christian (6-7), Providence Christian (5-6), Ezell-Harding (4-7), Harding Academy (3-6), Mt. Juliet Christian (4-7), Clarksville Academy (1-9), The King's Academy (0-10).
1.
Schedule: 10th toughest
Overall: 13-1
Region: 6-0
Members of
Middle Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 15th toughest
Overall: 13-1
Region: 7-0
Members of
East Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 5th toughest
Overall: 9-2
Region: 5-0
Members of
West Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 20th toughest
Overall: 11-2
Region: 5-1
Members of
Middle Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 18th toughest
Overall: 10-2
Region: 6-1
Members of
East Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 17th toughest
Overall: 10-3
Region: 4-2
Members of
Middle Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 7th toughest
Overall: 8-4
Region: 4-1
Members of
West Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 7-5
Region: 3-2
Members of
West Region.
Ten meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 9th toughest
Overall: 6-5
Region: 4-3
Members of
East Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 19th toughest
Overall: 5-5
Region: 4-3
Members of
East Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: BGA (5-6), CAK (4-7), Silverdale Academy (4-7), Goodpasture (3-8), Pope John Paul II (3-8), Evangelical Christian (4-7), Grace Christian - Knoxville (3-7), St. George's (2-8), Notre Dame (2-8), St. Benedict (1-9), Webb School (0-10).
1.
Schedule: 9th toughest
Overall: 12-1
Region: 4-1
Members of
East Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 6th toughest
Overall: 9-2
Region: 4-0
Members of
West Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 5th toughest
Overall: 10-3
Region: 4-1
Members of
East Region.
Six meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 7th toughest
Overall: 8-3
Region: 3-1
Members of
West Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 7-6
Region: 1-4
Members of
East Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 1st toughest
Overall: 5-7
Region: 3-2
Members of
East Region.
Ten meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 8th toughest
Overall: 6-5
Region: 2-2
Members of
West Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 4th toughest
Overall: 4-6
Region: 3-2
Members of
East Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 11st toughest
Overall: 5-6
Region: 1-3
Members of
West Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 10th toughest
Overall: 4-7
Region: 0-4
Members of
West Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: Brentwood Academy (2-10).
1.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 1-9
Division:
Members of
Independent Division.
Six meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 1st toughest
Overall: 0-8
Division:
Members of
Independent Division.
No meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 3-0
Division:
Members of
Independent Division.
One meeting with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 3rd toughest
Overall: 1-0
Division:
Members of
Independent Division.
No meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: