Softball

Mongar Succeeds Massey As Lady Owls Softball Coach
Chattanoogan · Friday · 11 clicks

Carter named to TSWA All-State
Macon County Chronicle · Wednesday · 13 clicks

Lady Trojan softball team honored with awards cookout
Dyersburg State Gazette · Saturday · 24 clicks

CA's Golden, Zion's Fox named all-state
Daily Herald · Friday · 23 clicks

East's Sams lone member of TSWA all-state teams
Johnson City Press · Friday · 26 clicks

Solomon garners spot on TSWA All-State Softball Team
Tribune/Marshall Gazette · Friday · 21 clicks

Pair of Lady Tigers named All-State
Daily Post - Athenian · Thursday · 11 clicks

Frost named to All-State softball team
Cleveland Daily Banner · Thursday · 10 clicks

Six Jackson area softball players named TSWA all-state
Jackson Sun · Thursday · 8 clicks

Five local softball players earn All-State honors
Daily Times · Thursday · 10 clicks

CHS Softball Splits Summer Doubleheader with Moore County
Thunder1320.com · Tuesday · 23 clicks

Longtime King softball coach Testa makes move to Tennessee High
Bristol Herald Courier · Tuesday · 19 clicks

Meigs County's Ashley Rogers honored as nation's top softball player
Chattanooga Times-Free Press · Friday · 60 clicks

Sarah West Named to NFCA South Region Team
Thunder1320.com · Wednesday · 21 clicks

GBS softball facilities vandalized
The News-Herald · Wednesday · 48 clicks

Phoenix softball inks Woodruff, Cooper
Lebanon Democrat · Tuesday · 22 clicks

Meet the DNJ's 2018 all-area softball team
Daily News Journal · Tuesday · 47 clicks

2018 Leaf-Chronicle All Area softball team
Leaf Chronicle · Tuesday · 52 clicks

Main Street Media announces 2018 All-Sumner Softball Team
hendersonvillestandard.com · Monday · 140 clicks

Commercial Appeal all-metro softball team 2018
Commercial Appeal · Thursday · 37 clicks

Unaka’s Chambers named Coach of the Year
Carter County Sports · Wednesday · 29 clicks

Lady Trojan softball standout Caldwell signs with Bethel
Dyersburg State Gazette · Wednesday · 24 clicks

Lady Raider Softball Holds Awards Banquet
Thunder1320.com · Tuesday · 24 clicks

Whitley and Pugh honored by TSCA
Millington Star · Wednesday · 29 clicks

Blackman names veteran coach Fortel head softball coach
Daily News Journal · Tuesday · 60 clicks

Farragut softball coach David Moore steps down after 28 years
Knoxville News-Sentinel · Tuesday · 50 clicks

View News Archive

Updated at 3:34:23 PM CDT

Most Offense (Points per Game)
Collierville 12.8/24
Brentwood Academy 10.4/25
Cosby 10.3/25
Upperman 9.6/36
Girls Preparatory School 9.4/36
The King's Academy 9.4/31
Livingston Academy 9.3/27
Pope John Paul II 9.2/22
Munford 9.2/27
Red Boiling Springs 9.1/23
Clarksville 9.0/32
Forrest 8.9/31
Claiborne 8.8/30
Gordonsville 8.7/32
Farragut 8.6/34
Warren County 8.3/27
Meigs County 8.3/38
St. Benedict 8.3/26
DeKalb County 8.2/35
Baylor 8.2/37
Best Defense (Points per Game)
Meigs County 1.0/38
Lawrence County 1.6/35
Powell 1.6/50
McNairy Central 1.7/41
White House Heritage 1.7/43
Baylor 1.7/37
Siegel 1.7/35
Jackson South Side 1.8/26
Girls Preparatory School 1.9/36
Waverly 2.0/40
Summertown 2.1/46
Morristown East 2.1/36
Sale Creek 2.1/43
Creek Wood 2.1/54
Gibbs 2.2/52
Silverdale Academy 2.3/33
The King's Academy 2.3/31
Brentwood 2.4/42
South Fulton 2.5/28
Scotts Hill 2.5/22
Best Records
Powell 42-8
Gibbs 42-10
Ooltewah 38-8
Unicoi County 38-10
Creek Wood 38-16
Summertown 37-6
Sale Creek 36-7
William Blount 35-8
Beech 35-10
Walker Valley 35-11
Baylor 34-3
Meigs County 34-4
Brentwood 33-9
White House Heritage 33-9
Siegel 32-3
Girls Preparatory School 32-4
Lexington 32-10
Lawrence County 31-4
McNairy Central 31-10
Dyersburg 29-7

Top Ten Teams

Division I Class A Sch. Rank
1. Sale Creek (36-7) 24
2. Summertown (37-6-3) 37
3. South Fulton (22-6) 44
4. Houston County (23-7-1) 35
5. Cascade (26-10-1) 34
6. Tellico Plains (20-9) 32
7. Coalfield (23-11) 38
8. MAHS (6-3) 36
9. Huntingdon (8-6) 7
10. Harriman (18-12) 21
Division I Class AA Sch. Rank
1. Forrest (28-3) 54
2. Gibbs (42-10) 20
3. Meigs County (34-4) 63
4. GRAD Academy (11-1) 82
5. Dyersburg (29-7) 45
6. Red Bank (23-7) 32
7. Kingston (27-8) 34
8. Jackson South Side (20-6) 33
9. White House Heritage (33-9-1) 44
10. McNairy Central (31-10) 52
Division I Class AAA Sch. Rank
1. Siegel (32-3) 22
2. Powell (42-8) 54
3. Ooltewah (38-8) 59
4. Lawrence County (31-4) 92
5. Walker Valley (35-11) 39
6. Brentwood (33-9) 53
7. Jefferson County (24-9) 21
8. Beech (35-10) 57
9. William Blount (35-8) 82
10. Morristown East (29-7) 85
Division II Class A Sch. Rank
1. The King's Academy (28-3) 6
2. Davidson Academy (22-8) 9
3. Tipton-Rosemark (17-6) 10
4. Goodpasture (25-9) 12
5. Silverdale Academy (24-8-1) 11
6. Chattanooga Christian (20-13) 3
7. Grace Christian- Knoxville (26-16) 8
8. DCA (19-11) 16
9. Friendship Christian (18-14) 7
10. Zion Christian (18-8) 24
Division II Class AA Sch. Rank
1. Girls Preparatory School (32-4) 1
2. Baylor (34-3) 2
3. Brentwood Academy (18-7) 9
4. Pope John Paul II (12-10) 6
5. St. Benedict (12-13-1) 3
6. Briarcrest Christian (9-9) 7
7. Lipscomb Academy (10-11) 10
8. Father Ryan (9-17) 11
9. Harpeth Hall (4-12) 5
10. Ensworth (3-10) 12

Toughest Schedules

Division I Class A Opp. Success
1. CSAS (4-9) 65.9%
2. West Carroll (7-9) 64.2%
3. Collinwood (4-7) 61.0%
4. Trinity Christian (14-11) 60.6%
5. Clarkrange (9-13) 60.5%
6. Halls (West TN) (19-13) 59.2%
7. Huntingdon (8-6) 58.8%
8. Wayne County (7-9) 56.7%
9. Trousdale County (11-13-1) 56.3%
10. Humboldt (0-14) 55.9%
Division I Class AA Opp. Success
1. Adamsville (1-8) 68.6%
2. Chester County (5-15) 66.4%
3. Jackson North Side (0-11) 65.6%
4. Crockett County (15-8) 65.1%
5. McMinn Central (2-11) 64.3%
6. Sullivan South (3-15) 62.9%
7. East Ridge (3-14) 62.7%
8. York Institute (0-18) 62.2%
9. Obion County (1-17) 62.2%
10. Cannon County (7-20) 61.2%
Division I Class AAA Opp. Success
1. Knoxville Halls (21-13) 72.1%
2. Heritage (6-16) 68.4%
3. Hardin Valley (10-13) 67.7%
4. Karns (15-15) 66.8%
5. West Creek (0-8) 64.4%
6. McMinn County (12-17) 64.4%
7. Knoxville Catholic (1-13) 63.7%
8. Cherokee (7-14-1) 63.2%
9. Cocke County (5-7) 60.4%
10. Knox Central (5-16) 60.3%
Division II Class A Opp. Success
1. CAK (0-9) 65.1%
2. Fayette Academy (3-7) 62.1%
3. Chattanooga Christian (20-13) 61.9%
4. Hendersonville Christian (0-11) 58.3%
5. Nashville Christian (2-11) 57.6%
6. The King's Academy (28-3) 55.9%
7. Friendship Christian (18-14) 54.7%
8. Grace Christian- Knoxville (26-16) 54.4%
9. Davidson Academy (22-8) 53.8%
10. Tipton-Rosemark (17-6) 53.2%
Division II Class AA Opp. Success
1. Girls Preparatory School (32-4) 60.8%
2. Baylor (34-3) 56.5%
3. St. Benedict (12-13-1) 50.6%
4. St. Agnes Academy (2-12) 48.0%
5. Harpeth Hall (4-12) 47.1%
6. Pope John Paul II (12-10) 46.8%
7. Briarcrest Christian (9-9) 46.2%
8. St. Cecilia Academy (0-17) 45.2%
9. Brentwood Academy (18-7) 44.7%
10. Lipscomb Academy (10-11) 41.7%