Boys' Basketball

All Sumner County boys basketball team
Wilson Post · Friday · 23 clicks

One more game for Lion's senior
Daily Herald · Thursday · 24 clicks

BIBB NEW GHS TIGERS BASKETBALL HEAD COACH
Carthage Courier · Tuesday · 70 clicks

East’s Connor Jordan signs with King University
Citizen Tribune · Tuesday · 15 clicks

BOYS STATE BASKETBALL CHAMPIONSHIP RESULTS
Chattanoogan · Monday · 64 clicks

East falls to Bearden in Class AAA championship game
Commercial Appeal · Saturday · 75 clicks

Bearden beats three-time defending champ Memphis East for first state title
Knoxville News-Sentinel · Saturday · 55 clicks

Columbia Academy to play for state championship
Daily Herald · Saturday · 24 clicks

Top plays from the third day of the TSSAA basketball state tournament
Knoxville News-Sentinel · Saturday · 76 clicks

Wiseman, Memphis East dunk Blue Raiders at state
Cleveland Daily Banner · Friday · 22 clicks

State Hoops: Brentwood falls to top ranked Memphis East 46-42
Williamson Herald · Friday · 21 clicks

TSSAA BlueCross Championship Television Coverage
Tssaasports.com · Friday · 351 clicks

View News Archive

Updated at 4:03:41 AM CDT

Most Offense (Points per Game)
Wooddale 77.6/38
Camden 76.4/30
Humboldt 75.8/34
Bearden 75.0/37
B.T. Washington 74.7/30
Manassas 73.8/35
Raleigh Egypt 73.7/30
Covington 73.3/33
Chester County 72.3/29
Eagleville 72.1/33
Maryville 71.9/32
Webb School 71.3/34
Summertown 71.1/30
Columbia Academy 70.7/36
Knoxville Webb 70.5/36
Fairview 70.0/31
Bartlett 70.0/34
Oak Ridge 70.0/33
Sacred Heart of Jesus 69.5/28
Sullivan East 69.5/30
Best Defense (Points per Game)
Clarksville Academy 37.6/31
Goodpasture 40.2/33
Mt. Juliet 41.3/31
McKenzie 43.7/33
Northpoint Christian 44.2/31
Briarcrest Christian 44.2/30
Blackman 44.4/32
West Carroll 44.7/31
Boyd Buchanan 45.3/30
North Greene 45.7/34
Oakland 46.1/30
Union City 46.2/33
White House Heritage 46.3/28
Fayetteville 46.4/34
Huntingdon 46.4/28
Loretto 46.7/29
Brentwood 46.8/36
Houston 47.1/29
Riverdale 47.2/33
Jackson Christian 47.3/27
Best Records
Wooddale 34-4
Clay County 32-3
Bearden 32-5
Bartlett 31-3
Manassas 31-4
Columbia Academy 31-5
Goodpasture 30-3
Humboldt 30-4
Dobyns-Bennett 30-5
Knoxville Webb 30-6
Eagleville 29-4
McKenzie 29-4
Cleveland 29-5
University High 29-6
Briarcrest Christian 28-2
Fairview 28-3
Mt. Juliet 28-3
Sweetwater 28-3
Maryville 28-4
Fulton 28-5

Top Ten Teams

Division I Class A Sch. Rank
1. Columbia Academy (31-5) 4
2. Eagleville (29-4) 10
3. Clay County (32-3) 38
4. Humboldt (30-4) 27
5. McKenzie (29-4) 43
6. Fayetteville (26-8) 12
7. Loretto (22-7) 9
8. Manassas (31-4) 87
9. University High (29-6) 57
10. East Robertson (25-6) 66
Division I Class AA Sch. Rank
1. Fulton (28-5) 10
2. Wooddale (34-4) 43
3. East Nashville (27-7) 6
4. Sweetwater (28-3) 81
5. Jackson South Side (23-4) 61
6. Austin-East (24-6) 32
7. Fairview (28-3) 97
8. Loudon (24-4) 88
9. Elizabethton (23-7) 35
10. Covington (26-7) 57
Division I Class AAA Sch. Rank
1. Bearden (32-5) 10
2. Cleveland (29-5) 8
3. Mt. Juliet (28-3) 54
4. Maryville (28-4) 43
5. Dobyns-Bennett (30-5) 44
6. Whitehaven (25-8) 1
7. Bartlett (31-3) 103
8. Franklin (28-7) 22
9. Memphis East (26-9) 3
10. Knoxville Catholic (25-7) 27
Division II Class A Sch. Rank
1. Goodpasture (30-3) 28
2. Knoxville Webb (30-6) 9
3. FACS (20-5) 8
4. Chattanooga Christian (25-5) 30
5. Webb School (27-7) 27
6. Harding Academy (25-7) 34
7. Tipton-Rosemark (23-9) 11
8. CPA (26-11) 12
9. Northpoint Christian (24-7) 38
10. Grace Christian - Knoxville (23-14) 3
Division II Class AA Sch. Rank
1. Briarcrest Christian (28-2) 12
2. Baylor (22-6) 3
3. Brentwood Academy (25-7) 10
4. Ensworth (20-11) 4
5. McCallie (20-10) 7
6. Christian Brothers High (18-9) 11
7. Lipscomb Academy (10-15) 8
8. MBA (9-16) 2
9. Pope John Paul II (10-19) 9
10. St. Benedict (6-18) 1

Toughest Schedules

Division I Class A Opp. Success
1. KIPP - Memphis (0-14) 67.7%
2. Natchez Trace (0-12) 65.0%
3. Memphis Business (1-14) 63.8%
4. Columbia Academy (31-5) 59.3%
5. Trinity Christian (4-22) 58.6%
6. Big Sandy (1-19) 56.3%
7. Collinwood (2-23) 56.1%
8. Clarkrange (14-20) 56.0%
9. Loretto (22-7) 55.6%
10. Eagleville (29-4) 55.3%
Division I Class AA Opp. Success
1. Stratford (8-14) 62.7%
2. Sullivan Central (7-21) 61.0%
3. Fayette Ware (11-14) 60.6%
4. Bolivar Central (16-9) 60.5%
5. MLK Prep - Memphis (1-19) 60.4%
6. East Nashville (27-7) 60.1%
7. Lexington (12-18) 59.9%
8. Pearl Cohn (17-11) 59.8%
9. Alcoa (17-15) 59.5%
10. Fulton (28-5) 59.2%
Division I Class AAA Opp. Success
1. Whitehaven (25-8) 62.5%
2. Liberty (7-18) 62.3%
3. Memphis East (26-9) 61.4%
4. Jefferson County (10-17) 61.4%
5. West (13-17) 61.3%
6. East Hamilton (22-10) 60.1%
7. Bolton (12-17) 59.4%
8. Cleveland (29-5) 58.6%
9. Ridgeway (13-11) 58.0%
10. Bearden (32-5) 57.8%
Division II Class A Opp. Success
1. Evangelical Christian (6-12) 57.4%
2. University School of Nashville (7-19) 56.2%
3. Grace Christian - Knoxville (23-14) 55.4%
4. St. Andrew's-Sewanee (1-17) 54.5%
5. Clarksville Academy (18-13) 53.9%
6. Notre Dame (17-17) 53.8%
7. Franklin Road Academy (4-21) 52.9%
8. FACS (20-5) 52.9%
9. Knoxville Webb (30-6) 52.9%
10. St. George's (5-17) 52.7%
Division II Class AA Opp. Success
1. St. Benedict (6-18) 58.8%
2. MBA (9-16) 57.3%
3. Baylor (22-6) 57.1%
4. Ensworth (20-11) 56.8%
5. MUS (6-16) 55.6%
6. Father Ryan (5-22) 55.3%
7. McCallie (20-10) 54.6%
8. Lipscomb Academy (10-15) 53.5%
9. Pope John Paul II (10-19) 52.7%
10. Brentwood Academy (25-7) 52.6%