Football

CoachT.com's GameDay Coverage!!
CoachT · Friday · 1007 clicks

TSSAA State Championship Television Coverage
tssaasports.com · Friday · 998 clicks

TSSAA BlueCross Bowl highlights, Day 1 - 615 Preps
615preps.com · Friday · 7 clicks

PREP ROUND-UP: Football, Bowling Results - Chattanoogan.com
Chattanoogan · Thursday · 13 clicks

View News Archive

Updated at 10:14:33 AM CST

Most Offense (Points per Game)
Haywood 49.6/14
Oakland 47.8/14
Fayetteville 46.3/13
Coalfield 45.7/14
Lipscomb Academy 45.2/13
McKenzie 45.1/14
Chuckey-Doak 44.1/12
Clay County 43.5/14
West 43.4/14
USJ 43.3/12
Alcoa 42.2/14
Anderson County 42.1/14
MASE 41.9/14
Dresden 41.8/12
Jackson Christian 41.6/12
Pearl Cohn 41.4/14
Munford 41.4/12
White County 41.2/12
Waverly 40.9/11
Fairley 40.8/12
Best Defense (Points Allowed per Game)
MASE 6.3/14
Tyner Academy 7.1/14
Lipscomb Academy 7.2/13
McKenzie 8.0/14
Clay County 8.9/14
Creek Wood 9.5/11
West 9.7/14
USJ 9.8/12
Coalfield 10.5/14
Friendship Christian 10.5/13
Greeneville 10.8/13
McMinn County 10.8/12
Mt. Pleasant 11.0/11
Collierville 11.2/11
Daniel Boone 11.2/13
Freedom Prep 11.4/11
Fairley 11.5/12
Covington 11.6/14
Red Bank 11.6/14
Smith County 11.6/13
Best Records
Anderson County 14-0
McKenzie 14-0
West 14-0
Friendship Christian 13-0
Lipscomb Academy 13-0
Alcoa 13-1
Beech 13-1
Clay County 13-1
Haywood 13-1
MASE 13-1
Oakland 13-1
Tyner Academy 13-1
Daniel Boone 12-1
Fayetteville 12-1
Greeneville 12-1
MBA 12-1
Nolensville 12-1
Coalfield 12-2
Decatur County Riverside 12-2
East Nashville 12-2

Top Ten Teams

Division I Class 1A Sch. Rank
1. McKenzie (14-0) 4
2. Fayetteville (12-1) 1
3. Clay County (13-1) 31
4. MASE (13-1) 38
5. Moore County (10-2) 16
6. Peabody (10-3) 9
7. Coalfield (12-2) 37
8. Gordonsville (9-4) 3
9. Dresden (9-3) 20
10. Lake County (8-4) 5
Division I Class 2A Sch. Rank
1. Huntingdon (11-3) 2
2. Tyner Academy (13-1) 31
3. Decatur County Riverside (12-2) 12
4. Fairley (11-1) 45
5. Lewis County (11-2) 37
6. Union City (10-3) 15
7. East Robertson (11-2) 40
8. Westview (9-3) 14
9. Hampton (9-3) 20
10. Mt. Pleasant (9-2) 41
Division I Class 3A Sch. Rank
1. Alcoa (13-1) 6
2. Gatlinburg-Pittman (11-2) 10
3. Smith County (11-2) 18
4. East Nashville (12-2) 25
5. Covington (11-3) 19
6. Giles County (10-4) 11
7. Chuckey-Doak (10-2) 41
8. Sweetwater (10-3) 34
9. Unicoi County (8-3) 31
10. Waverly (9-2) 47
Division I Class 4A Sch. Rank
1. Haywood (13-1) 5
2. Anderson County (14-0) 30
3. Greeneville (12-1) 25
4. Pearl Cohn (12-2) 10
5. Stone Memorial (10-2) 28
6. Red Bank (11-3) 23
7. Macon County (8-3) 9
8. Marshall County (10-2) 48
9. Melrose (9-2) 46
10. Upperman (9-3) 34
Division I Class 5A Sch. Rank
1. West (14-0) 7
2. Daniel Boone (12-1) 26
3. Page (12-2) 14
4. Munford (11-1) 27
5. Henry County (11-3) 12
6. Nolensville (12-1) 46
7. Springfield (10-3) 13
8. Powell (11-3) 20
9. McMinn County (9-3) 34
10. White County (9-3) 45
Division I Class 6A Sch. Rank
1. Beech (13-1) 9
2. Oakland (13-1) 26
3. Bartlett (11-3) 3
4. Maryville (10-4) 1
5. Farragut (9-3) 12
6. Cane Ridge (11-2) 38
7. Germantown (10-3) 23
8. Smyrna (9-2) 40
9. Blackman (10-3) 35
10. Houston (9-3) 32
Division II Class 1A Sch. Rank
1. Friendship Christian (13-0) 14
2. Nashville Christian (10-3) 7
3. Jackson Christian (10-2) 16
4. USJ (10-2) 18
5. Middle Tennessee Christian (9-3) 13
6. Grace Baptist - Chattanooga (6-2) 17
7. DCA (7-5) 3
8. Clarksville Academy (7-4) 19
9. Columbia Academy (4-6) 1
10. Grace Christian - Franklin (5-5) 10
Division II Class 2A Sch. Rank
1. Lipscomb Academy (13-0) 9
2. Knoxville Webb (10-1) 8
3. Franklin Road Academy (10-2) 12
4. CPA (8-6) 1
5. Chattanooga Christian (10-3) 13
6. Lausanne (8-2) 17
7. Silverdale Academy (8-4) 7
8. Boyd Buchanan (7-4) 15
9. Goodpasture (6-5) 10
10. Northpoint Christian (6-5) 11
Division II Class 3A Sch. Rank
1. MBA (12-1) 3
2. Baylor (11-2) 6
3. McCallie (10-3) 4
4. Brentwood Academy (9-3) 5
5. Ensworth (7-4) 7
6. MUS (8-4) 10
7. Pope John Paul II (8-4) 11
8. Christian Brothers High (7-5) 8
9. Knoxville Catholic (3-7) 1
10. Briarcrest Christian (5-6) 9
Independent Division Sch. Rank
1. Liberty Creek (3-7) 1
2. Ezell-Harding (3-8) 2
3. Providence Christian (1-1) 4
4. Zion Christian (3-2) 5
5. Lancaster Christian (0-1) 3
6. Macon Road Baptist (0-1) 6

Toughest Schedules

Division I Class 1A Opp. Success
1. Fayetteville (12-1) 58.3%
2. Cornersville (2-7) 57.8%
3. Gordonsville (9-4) 57.6%
4. McKenzie (14-0) 57.2%
5. Lake County (8-4) 55.5%
6. South Fulton (5-5) 54.7%
7. West Carroll (5-6) 54.2%
8. Jo Byrns (3-8) 53.2%
9. Peabody (10-3) 52.7%
10. Greenback (5-6) 51.9%
Division I Class 2A Opp. Success
1. Trousdale County (2-9) 68.4%
2. Huntingdon (11-3) 63.3%
3. Camden Central (4-7) 61.0%
4. Westmoreland (7-5) 60.7%
5. Bledsoe County (7-5) 59.9%
6. Loretto (4-7) 58.8%
7. Forrest (3-7) 56.0%
8. Happy Valley (2-9) 55.5%
9. Adamsville (6-6) 54.7%
10. York Institute (9-5) 53.9%
Division I Class 3A Opp. Success
1. Grundy County (1-10) 62.0%
2. McMinn Central (6-6) 55.8%
3. Maplewood (3-8) 55.5%
4. Stratford (2-9) 54.6%
5. Johnson County (2-9) 54.1%
6. Alcoa (13-1) 53.3%
7. Northview Academy (4-6) 53.1%
8. White House Heritage (1-9) 52.8%
9. Kingston (5-5) 52.8%
10. Gatlinburg-Pittman (11-2) 52.5%
Division I Class 4A Opp. Success
1. Obion County (6-6) 64.0%
2. Scott (0-10) 61.0%
3. South Gibson (7-5) 59.4%
4. Elizabethton (6-5) 59.2%
5. Haywood (13-1) 59.0%
6. Fulton (4-7) 58.6%
7. Kirby (2-9) 57.5%
8. Cumberland County (2-8) 55.2%
9. Macon County (8-3) 55.2%
10. Pearl Cohn (12-2) 54.5%
Division I Class 5A Opp. Success
1. Spring Hill (0-10) 62.4%
2. Knoxville Halls (2-9) 61.4%
3. Hillsboro (1-8) 61.1%
4. Lincoln County (2-9) 59.6%
5. Rhea County (2-9) 59.5%
6. Oak Ridge (7-6) 59.1%
7. West (14-0) 57.8%
8. David Crockett (5-6) 57.4%
9. Columbia (3-7) 57.1%
10. Portland (6-6) 57.1%
Division I Class 6A Opp. Success
1. Maryville (10-4) 63.5%
2. Science Hill (8-5) 63.0%
3. Bartlett (11-3) 62.0%
4. Antioch (0-10) 61.3%
5. Bearden (7-5) 61.2%
6. Franklin (0-10) 61.1%
7. Rockvale (4-6) 60.7%
8. Gallatin (4-7) 60.4%
9. Beech (13-1) 60.4%
10. White Station (2-8) 59.9%
Division II Class 1A Opp. Success
1. Columbia Academy (4-6) 59.8%
2. Mt. Juliet Christian (1-9) 56.8%
3. DCA (7-5) 55.4%
4. Lakeway Christian (5-7) 54.4%
5. Harding Academy (0-10) 53.8%
6. Tipton-Rosemark (2-8) 53.5%
7. Nashville Christian (10-3) 51.9%
8. FACS (2-8) 50.9%
9. Trinity Christian (5-7) 50.1%
10. Grace Christian - Franklin (5-5) 49.6%
Division II Class 2A Opp. Success
1. CPA (8-6) 72.0%
2. BGA (1-9) 63.5%
3. St. George's (3-7) 63.3%
4. CAK (2-8) 61.3%
5. Evangelical Christian (4-6) 58.7%
6. Davidson Academy (6-6) 57.8%
7. Silverdale Academy (8-4) 55.9%
8. Knoxville Webb (10-1) 55.6%
9. Lipscomb Academy (13-0) 55.5%
10. Goodpasture (6-5) 53.5%
Division II Class 3A Opp. Success
1. Knoxville Catholic (3-7) 70.9%
2. Father Ryan (2-9) 70.0%
3. MBA (12-1) 64.0%
4. McCallie (10-3) 60.3%
5. Brentwood Academy (9-3) 60.3%
6. Baylor (11-2) 57.0%
7. Ensworth (7-4) 55.7%
8. Christian Brothers High (7-5) 54.3%
9. Briarcrest Christian (5-6) 52.6%
10. MUS (8-4) 51.1%
Independent Division Opp. Success
1. Liberty Creek (3-7) 52.7%
2. Ezell-Harding (3-8) 27.4%
3. Lancaster Christian (0-1) 50.0%
4. Providence Christian (1-1) 37.5%
5. Zion Christian (3-2) 25.0%
6. Macon Road Baptist (0-1) 20.0%