Girls' Basketball

Watertown girls’ basketball award winners
Lebanon Democrat · Thursday · 11 clicks

Alan Smith takes over Grace Academy girls' basketball program
Chattanooga Times-Free Press · Thursday · 16 clicks

2018-19 ALL-USA Tennessee Girls Basketball Team
usatoday.com · Wednesday · 284 clicks

Gilliam introduced as FCHS girls basketball coach
Winchester Herald-Chronicle · Wednesday · 30 clicks

2018-19 All-Williamson County girls basketball team
Wilson Post · Monday · 24 clicks

Abby Morgan Signs to Play Basketball at Cumberland
Thunder1320.com · Friday · 24 clicks

Abby Morgan commits to Cumberland
Manchester Times · Thursday · 19 clicks

Coffee County CHS Announces a Pair of Coaching Hires
Thunder1320.com · Wednesday · 66 clicks

All-PrepXtra girls basketball team for 2019
knoxnews.com · Monday · 317 clicks

The Connection names 2018-19 All Robertson County Girls Basketball team
Robertson County Connection · Monday · 14 clicks

Robertson Girls all County basketball team 2018-19
Wilson Post · Monday · 18 clicks

Tennessean 2019 All-Midstate girls basketball team
Tennessean · Monday · 379 clicks

Lippe named new WCHS girls basketball coach
Southern Standard · Friday · 54 clicks

Lippe named new WCHS girls basketball coach
Southern Standard · Wednesday · 65 clicks

Two Lady Blue Devils make All Sumner County Basketball team
White House Connection · Tuesday · 9 clicks

Cannon's Corner: Bearettes help me reach goals
Cleveland Daily Banner · Sunday · 17 clicks

Olivia shines: Farragut basketball player's perseverance pays off
Knoxville News-Sentinel · Friday · 21 clicks

Dobyns-Bennett’s Whitson Selected to Play in BCAT All-Star Game
TriCitiesSports.com · Wednesday · 33 clicks

Lindy King named first Rockvale girls basketball coach
Daily News Journal · Friday · 196 clicks

WCHS girls basketball in search of new coach
Southern Standard · Friday · 38 clicks

Breakout star Jamaryn Blair adds to Bearettes' rich history
Chattanooga Times-Free Press · Thursday · 8 clicks

Whitson chosen as Northeast Tennessee's best
Johnson City Press · Wednesday · 19 clicks

PHOTOS: Ravenwood vs. Dickson County girls basketball
Dickson Post · Wednesday · 10 clicks

Howard key part of Bearette success
Cleveland Daily Banner · Wednesday · 19 clicks

View News Archive

Updated at 5:48:04 PM CDT

Most Offense (Points per Game)
Houston 69.9/34
South Greene 69.5/33
Riverdale 67.7/33
Clay County 66.2/36
Jackson South Side 66.1/35
Cumberland County 66.0/30
Pickett County 66.0/29
Mitchell 65.6/36
Page 65.0/34
Tellico Plains 65.0/30
Greenfield 63.9/35
Loretto 63.9/35
Clarkrange 63.9/37
Campbell County 63.4/33
Dyer County 62.9/32
Trinity Christian 62.7/31
Blackman 62.5/29
Oak Ridge 62.3/37
Coffee County 61.7/33
Farragut 61.7/33
Best Defense (Points per Game)
Tellico Plains 30.0/30
Goodpasture 31.1/31
Ensworth 32.0/29
Tipton-Rosemark 32.7/30
Houston County 32.8/30
Father Ryan 32.9/31
Grace Christian - Franklin 33.2/28
Maplewood 33.3/26
Northpoint Christian 34.0/33
White House Heritage 34.4/30
Harding Academy 34.6/31
Brentwood Academy 35.0/30
Fayette Academy 35.0/28
Gibson County 35.1/38
Kingston 35.7/30
Hardin County 35.8/26
Marshall County 36.1/35
Bearden 36.2/31
McEwen 36.2/30
Rossview 36.3/29
Best Records
Gibson County 35-3
Bradley Central 34-3
Oak Ridge 34-3
Loretto 33-2
Clarkrange 33-4
Riverdale 31-2
Cheatham County 31-3
Houston 31-3
Science Hill 31-4
Macon County 31-6
Westview 31-6
Goodpasture 30-1
Maryville 30-4
Jackson South Side 30-5
Grainger 30-7
Meigs County 29-4
Page 29-5
Greenfield 29-6
Tellico Plains 28-2
Harding Academy 28-3

Top Ten Teams

Division I Class A Sch. Rank
1. Gibson County (35-3) 8
2. Greenfield (29-6) 1
3. Loretto (33-2) 40
4. Clarkrange (33-4) 14
5. Summertown (26-8) 2
6. Richland (27-4) 58
7. Pickett County (23-6) 21
8. Tellico Plains (28-2) 99
9. Midway (27-7) 34
10. Oneida (26-8) 20
Division I Class AA Sch. Rank
1. Cheatham County (31-3) 10
2. Macon County (31-6) 7
3. Westview (31-6) 9
4. Jackson South Side (30-5) 34
5. Upperman (26-6) 12
6. South Greene (28-5) 42
7. East Nashville (27-5) 41
8. Northview Academy (28-5) 46
9. Crockett County (25-6) 24
10. Meigs County (29-4) 87
Division I Class AAA Sch. Rank
1. Riverdale (31-2) 12
2. Oak Ridge (34-3) 5
3. Bradley Central (34-3) 13
4. Maryville (30-4) 4
5. Houston (31-3) 44
6. Stone Memorial (23-7) 1
7. Bearden (27-4) 26
8. Campbell County (28-5) 15
9. Beech (27-6) 11
10. Science Hill (31-4) 58
Division II Class A Sch. Rank
1. Goodpasture (30-1) 32
2. Harding Academy (28-3) 18
3. Clarksville Academy (28-6) 7
4. CAK (26-6) 20
5. Providence Christian (22-7) 10
6. Northpoint Christian (26-8) 16
7. University School of Jackson (26-7) 29
8. Tipton-Rosemark (25-5) 39
9. Chattanooga Christian (19-8) 23
10. CPA (22-10) 22
Division II Class AA Sch. Rank
1. Ensworth (27-2) 10
2. Brentwood Academy (25-5) 4
3. Father Ryan (19-12) 8
4. Harpeth Hall (17-11) 7
5. Pope John Paul II (17-10) 11
6. Hutchison School (11-8) 9
7. Briarcrest Christian (17-10) 12
8. St. Agnes Academy (16-10) 13
9. Baylor (13-17) 1
10. Lipscomb Academy (9-15) 6

Toughest Schedules

Division I Class A Opp. Success
1. Greenfield (29-6) 61.1%
2. Summertown (26-8) 60.6%
3. South Fulton (6-19) 59.8%
4. Union City (12-18) 58.6%
5. Collinwood (6-16) 57.5%
6. Monterey (3-26) 57.3%
7. Jackson County (0-25) 56.8%
8. Gibson County (35-3) 56.6%
9. Huntland (18-14) 55.9%
10. Unaka (14-18) 55.7%
Division I Class AA Opp. Success
1. McNairy Central (13-15) 63.3%
2. Dyersburg (17-13) 62.4%
3. Elizabethton (11-22) 62.0%
4. Alcoa (18-13) 61.4%
5. Lexington (19-12) 60.7%
6. Murfreesboro Central Magnet (1-20) 60.1%
7. Macon County (31-6) 58.8%
8. York Institute (15-14) 58.3%
9. Westview (31-6) 58.1%
10. Cheatham County (31-3) 57.9%
Division I Class AAA Opp. Success
1. Stone Memorial (23-7) 69.2%
2. White County (22-9) 61.0%
3. Memphis Central (13-10) 60.9%
4. Maryville (30-4) 60.6%
5. Oak Ridge (34-3) 60.6%
6. Morristown East (11-20) 60.5%
7. William Blount (18-14) 60.1%
8. Lebanon (25-11) 60.1%
9. Morristown West (22-7) 60.0%
10. Siegel (6-18) 59.5%
Division II Class A Opp. Success
1. Margolin Hebrew (0-10) 65.6%
2. Knoxville Webb (19-15) 60.0%
3. BGA (12-19) 58.7%
4. St. George's (4-10) 58.1%
5. St. Andrew's-Sewanee (2-14) 57.4%
6. Collegedale Academy (2-12) 56.5%
7. Clarksville Academy (28-6) 55.1%
8. Carroll Academy (0-14) 54.8%
9. Friendship Christian (9-14) 54.3%
10. Providence Christian (22-7) 53.0%
Division II Class AA Opp. Success
1. Baylor (13-17) 59.8%
2. Girls Preparatory School (8-19) 59.2%
3. St. Cecilia Academy (5-21) 57.1%
4. Brentwood Academy (25-5) 56.2%
5. St. Benedict (6-17) 55.2%
6. Lipscomb Academy (9-15) 53.5%
7. Harpeth Hall (17-11) 53.3%
8. Father Ryan (19-12) 53.1%
9. Hutchison School (11-8) 51.5%
10. Ensworth (27-2) 49.6%