Girls' Soccer

TSWA All-State Girls' Soccer Team
TSWA · Wednesday · 193 clicks

2023 All-County Girls Soccer Team | Sports | news-herald.net
Loudon County News-Herald · Wednesday · 129 clicks

TSSAA soccer: Knox News All-PrepXtra girls soccer team for 2023
Knoxville News-Sentinel · Thursday · 138 clicks

Bearden's Alivia Stott is Knox News' Girls Soccer Player of the Year
Knoxville News-Sentinel · Thursday · 179 clicks

Knoxville area National Signing Day list for November 2023
Oak Ridger · Wednesday · 94 clicks

CCHS, Cosby soccer players earn postseason honors | Sports | newportplaintalk.com
Newport Plain Talk- Cocke County · Tuesday · 227 clicks

Stevenson signs with Midway | Sports | clevelandbanner.com
Cleveland Daily Banner · Monday · 187 clicks

View News Archive

Updated at 8:37:26 AM CDT

Most Offense (Points per Game)
Rossview 5.8/17
Bearden 5.7/23
Kingston 5.7/19
USJ 5.5/19
Culleoka 5.4/12
Houston 5.3/17
DCA 5.3/12
Smith County 5.3/16
Tullahoma 5.2/19
Knox Central 5.2/20
Cheatham County 5.2/16
Madison Academic Magnet 5.2/19
Lakeland Prep 5.1/23
Macon County 5.1/17
Silverdale Academy 5.0/21
Greeneville 4.9/25
Davidson Academy 4.8/13
Tipton-Rosemark 4.8/17
Northpoint Christian 4.8/16
Westview 4.8/20
Best Defense (Points Allowed per Game)
Bearden 0.3/23
Baylor 0.4/17
Chuckey-Doak 0.5/23
Houston 0.5/17
Franklin 0.6/17
Kingston 0.7/19
Westview 0.7/20
Oakland 0.7/18
Liberty Creek 0.7/22
Hutchison School 0.7/15
Stewarts Creek 0.8/18
Silverdale Academy 0.8/21
Livingston Academy 0.8/16
Franklin County 0.8/23
Station Camp 0.8/25
University High 0.9/15
Briarcrest Christian 0.9/16
Evangelical Christian 0.9/21
Siegel 0.9/21
Smith County 0.9/16
Best Records
Bearden 22-0
Liberty Creek 19-3
Lakeland Prep 19-4
Evangelical Christian 18-2
Westview 18-2
Silverdale Academy 18-3
Franklin County 18-4
Station Camp 18-4
Merrol Hyde 18-6
Chuckey-Doak 17-3
Knox Central 17-3
Kingston 16-3
Walker Valley 16-4
Greeneville 16-9
Baylor 15-1
Oakland 15-2
Rossview 15-2
Stewarts Creek 15-2
McNairy Central 15-3
South Gibson 15-5

Top Ten Teams

Division I Class 1A Sch. Rank
1. Kingston (16-3) 5
2. Westview (18-2) 22
3. Liberty Creek (19-3) 18
4. Merrol Hyde (18-6) 8
5. Cascade (9-3) 11
6. Lakeland Prep (19-4) 44
7. Huntland (11-6) 3
8. Culleoka (10-2) 54
9. Chuckey-Doak (17-3-3) 35
10. Pigeon Forge (10-5) 15
Division I Class 2A Sch. Rank
1. Station Camp (18-4-3) 7
2. Anderson County (15-6-1) 3
3. Martin Luther King (12-3-2) 16
4. McNairy Central (15-3) 57
5. Greeneville (16-9) 5
6. Hume-Fogg (14-3-2) 29
7. South Gibson (15-5-2) 18
8. Signal Mountain (14-7-1) 8
9. Tennessee (12-4-2) 15
10. Franklin County (18-4-1) 54
Division I Class 3A Sch. Rank
1. Bearden (22-0-1) 12
2. Houston (14-1-2) 5
3. Rossview (15-2) 29
4. Collierville (14-2-2) 4
5. Franklin (14-2-1) 18
6. Knox Central (17-3) 43
7. Walker Valley (16-4-1) 11
8. Hendersonville (14-4-1) 26
9. Oakland (15-2-1) 70
10. Oak Ridge (14-4-1) 32
Division II Class 1A Sch. Rank
1. Evangelical Christian (18-2-1) 5
2. Silverdale Academy (18-3) 10
3. USJ (14-4-1) 7
4. DCA (9-3) 32
5. St. George's (11-6-1) 4
6. Davidson Academy (9-4) 24
7. Harding Academy (10-7) 3
8. Nashville Christian (11-5) 25
9. Northpoint Christian (11-5) 31
10. Franklin Road Academy (11-5-1) 27
Division II Class 2A Sch. Rank
1. Baylor (15-1-1) 2
2. Pope John Paul II (12-2-2) 7
3. Lipscomb Academy (10-3-1) 3
4. Harpeth Hall (13-4) 14
5. Girls Preparatory School (11-3-1) 8
6. Chattanooga Christian (12-3-2) 6
7. Briarcrest Christian (12-3-1) 13
8. Knoxville Webb (12-4-1) 17
9. St. Mary's Episcopal (10-7) 10
10. Hutchison School (8-5-2) 4

Toughest Schedules

Division I Class 1A Opp. Success
1. South Fulton (0-7) 58.3%
2. Community (3-7) 57.2%
3. Huntland (11-6) 54.5%
4. Memphis East (6-8) 54.2%
5. Kingston (16-3) 53.9%
6. White House Heritage (6-12-1) 53.8%
7. Fayetteville (0-7) 53.5%
8. Merrol Hyde (18-6) 53.3%
9. Scotts Hill (2-7-1) 53.2%
10. CSAS (11-10-3) 52.2%
Division I Class 2A Opp. Success
1. Chester County (5-7) 63.5%
2. White House (5-14) 58.5%
3. Anderson County (15-6-1) 57.9%
4. Lexington (6-9-1) 57.2%
5. Greeneville (16-9) 56.5%
6. Dyersburg (12-8) 55.4%
7. Station Camp (18-4-3) 55.2%
8. Signal Mountain (14-7-1) 55.1%
9. Stone Memorial (4-13) 54.9%
10. Sycamore (10-8) 53.7%
Division I Class 3A Opp. Success
1. Bartlett (5-11) 63.1%
2. Hardin Valley (3-11) 62.7%
3. Ravenwood (11-7) 61.3%
4. Collierville (14-2-2) 60.9%
5. Houston (14-1-2) 60.4%
6. Arlington (7-4-1) 59.3%
7. West (13-7-2) 58.5%
8. Heritage (6-8-2) 58.4%
9. McMinn County (5-10) 57.9%
10. Centennial (2-8-1) 56.9%
Division II Class 1A Opp. Success
1. Trinity Christian (2-5-2) 59.1%
2. Lausanne (5-6) 56.8%
3. Harding Academy (10-7) 56.3%
4. St. George's (11-6-1) 55.3%
5. Evangelical Christian (18-2-1) 54.8%
6. Fayette Academy (1-7) 53.6%
7. USJ (14-4-1) 52.0%
8. Collegedale Academy (3-7-2) 51.5%
9. Notre Dame (3-7) 51.3%
10. Silverdale Academy (18-3) 50.9%
Division II Class 2A Opp. Success
1. Father Ryan (7-4-5) 65.8%
2. Baylor (15-1-1) 60.7%
3. Lipscomb Academy (10-3-1) 60.3%
4. Hutchison School (8-5-2) 60.2%
5. Knoxville Catholic (2-12-4) 58.8%
6. Chattanooga Christian (12-3-2) 58.1%
7. Pope John Paul II (12-2-2) 58.0%
8. Girls Preparatory School (11-3-1) 56.2%
9. St. Benedict (4-9) 56.1%
10. St. Mary's Episcopal (10-7) 56.0%