Baseball

Pioneers reflect on 18-win season
Southern Standard · Sunday · 29 clicks

Wild ride in store for Region 1 spring sports teams
Johnson City Press · Saturday · 39 clicks

McCallie Takes Two Out Of Three from Pope John Paul
Chattanoogan · Saturday · 47 clicks

Claiborne defeats Cocke County bringing 2022 season to a close
Newport Plain Talk- Cocke County · Friday · 30 clicks

HCHS players win major district honors
Paris Post-Intelligencer · Friday · 34 clicks

All-District 7-AA baseball awards | Shelbyville Times-Gazette
Shelbyville Times-Gazette · Friday · 5 clicks

Eagles advance to district finals | Shelbyville Times-Gazette
Shelbyville Times-Gazette · Friday · 50 clicks

Huskies Fall To Hampton, Eliminated
Greeneville Sun · Friday · 15 clicks

Roundup: Patriots win nightcap to deny Vikings 3A baseball title
Johnson City Press · Friday · 5 clicks

Greene Devils Get By Grainger Again To Capture District Title
Grassroots Sports · Friday · 3 clicks

Bees win district title
Herald-Citizen · Friday · 5 clicks

Bembry shuts down Bulldogs as Bucs take District 1-A title
Kingsport Times-News · Friday · 3 clicks

Coffee County ends Pioneer baseball season
Southern Standard · Friday · 3 clicks

Bulldogs Come Up Short In District 1-A Title Game
Carter County Sports · Friday · 9 clicks

GCHS baseball eliminated from district tournament
Grundy County Herald · Friday · 2 clicks

View News Archive

Updated at 2:39:36 PM CDT

Most Offense (Points per Game)
Kirby 11.5/22
Stewart County 10.9/24
Goodpasture 10.6/38
Whitehaven 10.4/30
Eagleville 10.0/32
Knoxville Halls 10.0/28
Grace Christian - Franklin 9.9/31
McKenzie 9.7/25
Northpoint Christian 9.6/26
Chuckey-Doak 9.4/25
Silverdale Academy 9.3/35
Stewarts Creek 9.3/32
Science Hill 9.2/38
Murfreesboro Central Magnet 9.2/34
Pigeon Forge 9.1/36
Clarksville Academy 9.1/36
Sequoyah 9.1/31
Coalfield 9.1/34
Christian Brothers High 8.9/35
Tennessee 8.9/32
Best Defense (Points Allowed per Game)
Pigeon Forge 1.4/36
Goodpasture 1.9/38
Powell 2.4/29
Watertown 2.4/28
Sale Creek 2.5/27
CAK 2.6/38
Adamsville 2.6/33
McKenzie 2.7/25
Collierville 2.8/41
Westview 2.8/22
South Gibson 3.0/28
Hendersonville 3.0/35
Silverdale Academy 3.0/35
Marion County 3.1/33
Upperman 3.1/33
Mt. Juliet 3.1/36
Whitehaven 3.2/30
Eagleville 3.2/32
Grace Christian - Franklin 3.2/31
McMinn County 3.3/30
Best Records
Goodpasture 35-3
Pigeon Forge 33-3
Science Hill 33-5
Houston 33-7
Collierville 32-9
Eagleville 30-2
Silverdale Academy 30-4
Christian Brothers High 29-6
CAK 29-8
Clarksville Academy 28-8
Grace Christian - Franklin 27-4
Stewarts Creek 26-6
Carter 26-7
Hendersonville 26-9
Mt. Juliet 26-9
Sevier County 26-11
Powell 25-4
CPA 25-7
Upperman 25-8
Bearden 25-16

Top Ten Teams

Division I Class 1A Sch. Rank
1. Eagleville (30-2) 25
2. McKenzie (18-6) 14
3. Hollow Rock-Bruceton (11-4) 23
4. Sale Creek (20-6-1) 29
5. Dresden (16-5) 39
6. Coalfield (24-10) 30
7. Gordonsville (21-11) 18
8. University High (20-11) 16
9. Peabody (19-10-1) 20
10. Hampton (23-11) 47
Division I Class 2A Sch. Rank
1. Pigeon Forge (33-3) 8
2. Sweetwater (22-8) 3
3. Chuckey-Doak (20-5) 42
4. Westview (16-6) 23
5. Loudon (22-11) 4
6. Union County (23-8) 37
7. Forrest (22-6) 50
8. Kingston (22-12) 7
9. Loretto (20-10) 16
10. Alcoa (17-12) 1
Division I Class 3A Sch. Rank
1. Tennessee (24-8) 12
2. Upperman (25-8) 30
3. Greenbrier (21-7-1) 16
4. Sullivan East (17-8) 5
5. Portland (22-6) 48
6. Page (20-13) 1
7. Dyer County (14-6-1) 21
8. Carter (26-7) 66
9. Tullahoma (23-13) 17
10. Munford (21-12-1) 11
Division I Class 4A Sch. Rank
1. Houston (33-7) 16
2. Science Hill (33-5) 61
3. Powell (25-4) 62
4. Collierville (32-9) 27
5. Farragut (23-11-1) 1
6. Hendersonville (26-9) 34
7. Stewarts Creek (26-6) 73
8. Summit (22-8) 50
9. Mt. Juliet (26-9-1) 46
10. Beech (21-12) 4
Division II Class 1A Sch. Rank
1. Goodpasture (35-3) 16
2. Silverdale Academy (30-4-1) 12
3. Grace Christian - Franklin (27-4) 25
4. Clarksville Academy (28-8) 13
5. CAK (29-8-1) 11
6. Northpoint Christian (19-7) 9
7. Notre Dame (17-9) 10
8. Evangelical Christian (23-10) 27
9. FACS (20-9) 30
10. The King's Academy (19-9) 35
Division II Class 2A Sch. Rank
1. Baylor (19-7) 1
2. CPA (25-7-1) 9
3. Christian Brothers High (29-6) 16
4. Knoxville Catholic (19-10) 7
5. MBA (21-10) 14
6. McCallie (21-11-1) 10
7. Lipscomb Academy (23-11) 15
8. Pope John Paul II (19-17) 11
9. Briarcrest Christian (16-19) 3
10. Knoxville Webb (9-14) 4
Independent Division Sch. Rank
1. Providence Academy (18-12) 1
2. Christian Community (7-8) 3
3. Maryville Christian (3-17) 2
4. Riverside Christian (3-1) 13
5. Franklin Christian (5-3) 12
6. Middle TN Monarchs (6-10) 5
7. Franklin Road Christian (2-2) 11
8. Tennessee Heat (2-12) 8
9. MHEA (2-11) 9
10. Madison Academy (0-4) 4

Toughest Schedules

Division I Class 1A Opp. Success
1. Halls (West TN) (4-15) 55.7%
2. Moore County (9-20) 53.7%
3. Bradford (8-11) 51.6%
4. Jo Byrns (10-12) 50.8%
5. Unaka (1-23) 50.4%
6. Harriman (10-14-1) 49.5%
7. Trousdale County (7-13-1) 49.5%
8. South Pittsburg (14-10-1) 49.1%
9. Rockwood (6-17) 48.8%
10. Lake County (5-9) 48.0%
Division I Class 2A Opp. Success
1. Alcoa (17-12) 59.9%
2. McMinn Central (9-15) 58.3%
3. Sweetwater (22-8) 56.9%
4. Loudon (22-11) 56.7%
5. Huntingdon (3-19) 56.3%
6. Cumberland Gap (9-12) 56.2%
7. Kingston (22-12) 55.9%
8. Pigeon Forge (33-3) 55.8%
9. Smith County (15-15-1) 55.4%
10. Grundy County (2-17) 55.2%
Division I Class 3A Opp. Success
1. Page (20-13) 60.6%
2. Lawrence County (18-13) 57.5%
3. Covington (11-12) 57.4%
4. Unicoi County (17-15) 56.9%
5. Sullivan East (17-8) 56.6%
6. Seymour (12-26) 56.4%
7. Lexington (3-22-1) 56.3%
8. Elizabethton (13-16) 56.1%
9. Brighton (17-16) 56.0%
10. Jackson South Side (12-8) 55.9%
Division I Class 4A Opp. Success
1. Farragut (23-11-1) 62.9%
2. Knox Central (11-19) 59.8%
3. Daniel Boone (11-18) 59.8%
4. Beech (21-12) 59.2%
5. Hardin Valley (17-17) 59.2%
6. White Station (10-16) 58.3%
7. Siegel (14-20) 57.8%
8. Bartlett (21-15) 57.3%
9. David Crockett (11-22) 57.3%
10. Cookeville (13-18) 57.1%
Division II Class 1A Opp. Success
1. Boyd Buchanan (9-10) 59.1%
2. Nashville Christian (6-15) 58.3%
3. Grace Baptist - Chattanooga (4-13) 57.1%
4. Davidson Academy (12-19) 56.0%
5. Harding Academy (8-12) 55.1%
6. Grace Christian - Knoxville (12-18) 54.0%
7. Lakeway Christian (8-20) 53.3%
8. University School of Nashville (10-16-1) 53.1%
9. Northpoint Christian (19-7) 53.1%
10. Notre Dame (17-9) 53.0%
Division II Class 2A Opp. Success
1. Baylor (19-7) 57.0%
2. Chattanooga Christian (8-16) 56.3%
3. Briarcrest Christian (16-19) 56.1%
4. Knoxville Webb (9-14) 55.9%
5. St. Benedict (4-29) 55.6%
6. Father Ryan (7-18) 54.0%
7. Knoxville Catholic (19-10) 53.9%
8. Ensworth (7-19) 53.8%
9. CPA (25-7-1) 53.6%
10. McCallie (21-11-1) 53.2%
Independent Division Opp. Success
1. Providence Academy (18-12) 59.9%
2. Maryville Christian (3-17) 52.1%
3. Christian Community (7-8) 41.6%
4. Madison Academy (0-4) 65.3%
5. Middle TN Monarchs (6-10) 61.7%
6. Tennessee Christian Prep (0-2) 59.4%
7. Lighthouse Christian- Antioch (0-8) 54.7%
8. Tennessee Heat (2-12) 53.5%
9. MHEA (2-11) 51.7%
10. Clarksville Christian (0-1) 46.7%