Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Class AA Tournament Information


    • This topic is locked This topic is locked
    34 replies to this topic

    #11 Indian Chief

    Indian Chief

      Trainer

    • Members
    • 180 posts

    Posted 12 February 2007 - 09:29 PM

    District 6AA

    End of season standing:
    1. Sequatchie Co.
    2. Howard
    3. Grundy Co.
    4. Chattanooga Christian
    5. Bledsoe Co.
    6. Notre Dame
    7. East Ridge
    8. Marion Co.
    9. Hixson

    Wednesday 2/14
    Play-in Game #8 Vs #9

    Thursday 2/15
    First Round, Higher Seed Host
    #1 Sequatchie Co. Vs #8 Hixson and #9 Marion Co. Winner
    #4 Chattanooga Christian Vs #5 Bledsoe Co.
    #3 Grundy Co. Vs #6 Notre Dame
    #2 Howard Vs #7 East Ridge

    Saturday 2/17 At Hixson High School
    #1 Sequatchie Co. Vs #8 Hixson and #9 Marion Co. Winner
    VS
    #4 Chattanooga Christian Vs #5 Bledsoe Co. Winner

    #3 Grundy Co. Vs #6 Notre Dame Winner
    VS
    #2 Howard Vs #7 East Ridge Winner

    Monday 2/19 At Hixson High School
    Championship and consolation Games

    Edited by Indian Chief, 13 February 2007 - 08:15 PM.

    • 0

    #12 Stone Age

    Stone Age

      Advanced Member

    • CoachT+
    • PipPipPip
    • 97 posts

    Posted 13 February 2007 - 09:01 AM

    1. Loudon (won on coin toss)
    1. Stone Memorial
    3. CAK
    4. Knox Catholic
    5. Scott
    6. Anderson Co.
    7. Kingston


    2/15 #7 Kingston vs. #6 Anderson Co.
    2/16 #4 Knox Catholic vs. #5 Scott
    2/16 #3 CAK vs. winner of 6/7
    2/17 #1 Loudon vs. 4/5
    2/17 #2 Stone Memorial vs. CAK/6/7 winner
    2/19 Consolation game
    2/20 Championship game
    • 0

    #13 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,943 posts

    Posted 13 February 2007 - 06:46 PM

    Girls

    District 14-AA

    at North Side

    Tuesday, Feb 13

    No. 4 USJ vs. No. 5 Haywood, 6 p.m.

    No. 3 Fayette-Ware vs. No. 6 Ripley, 7:30 p.m.

    Friday, Feb 16

    No. 1 North Side vs. USJ/Haywood, 6 p.m.

    No. 2 Covington vs. Fayette-Ware/Ripley, 7:30 p.m.

    Monday, Feb 19

    Consolation, 6 p.m.

    Championship, 7:30 p.m.

    -------------------------

    BOYS

    District 14-AA

    at North Side

    Thursday, Feb 15

    No. 4 North Side vs. No. 5 Ripley, 6 p.m.

    No. 3 Haywood vs. No. 6 USJ, 7:30 p.m.

    Saturday, Feb 17

    No. 1 Covington vs. North Side/Ripley, 6 p.m.

    No. 2 Fayette-Ware vs. Haywood/USJ, 7:30 p.m.

    Tuesday, Feb 20

    Consolation, 6 p.m.

    Championship, 7:30 p.m.
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #14 Indian Chief

    Indian Chief

      Trainer

    • Members
    • 180 posts

    Posted 13 February 2007 - 08:18 PM

    Hey Jim,
    In the 6AA district standings Marion Co. is #8 and Hixson is #9. They had to flip a coin. I posted them in reverse on the early post but I edited it just now. It does not make any difference in who plays who, but it does determine where the play-in game will be played at. Hixson will play at Marion Co. on Wednesday 2/14.

    Edited by Indian Chief, 13 February 2007 - 10:28 PM.

    • 0

    #15 LA Wildcats

    LA Wildcats

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 66 posts

    Posted 13 February 2007 - 10:10 PM

    End of Season Girls Standings:
    1. Livingston Academy
    2. Upperman
    3. Smith Co.
    4. York Institute
    5. Macon Co.
    6. Cannon Co.
    7. DeKalb Co.

    End of Season Boys Standings:
    1. Livingston Academy
    2. Upperman
    3. Macon Co.
    4. York Institute
    5. DeKalb Co.
    6. Smith Co.
    7. Cannon Co.


    First round appears to be a play in.
    THUR 15 Feb:
    6:30 girls #6 Cannon Co. vs #7 DeKalb Co.
    8:00 boys #6 Smith Co. vs #7 Cannon Co.
    New T$$AA rule only two games on a school night.

    FRI 16 Feb.
    4:00 girls #3 Smith Co. vs #6 Cannon Co./ #7 Dekalb Co.
    5:30 boys #3 Macon Co. vs #6 Smith Co./ #7 Cannon Co.
    7:00 girls #4 York Institute vs #5 Macon Co.
    8:30 boys #4 York Institute vs #5 Dekalb Co.
    It appears that the #1 and #2 teams get a BYE.

    SAT 17 Feb.
    4:00 girls #2 Upperman vs #3 Smith Co- #6 Cannon Co./ #7 Dekalb Co.
    5:30 boys #2 Upperman vs #3 Macon Co.- #6 Smith Co./ #7 Cannon Co.
    7:00 girls #1 Livingston Academy vs #4 York Institute/ #5 Macon Co.
    8:30 boys #1 Livingston Academy vs #4 York Institute/ #5 Dekalb Co.

    MON 19 FEB.
    6:30 Cons. game girls
    8:00 District Championship girls

    TUES 20 Feb.
    6:30 Cons. game boys
    8:00 District Championship boys.

    All games will be played at Upperman High School in Baxter.

    Edited by LA Wildcats, 14 February 2007 - 05:06 PM.

    • 0
    H-O-G-E-Y-E

    #16 jimbo44

    jimbo44

      jimbo44

    • CoachT+
    • 5,122 posts

    Posted 13 February 2007 - 10:16 PM

    7AA at Upperman boys and girls.
    THUR 15 FEB:
    6:30 girls 6vs 7 Cannon Co-Dekalb Co
    8:00 boys 6 vs7
    FRI 16 FEB:
    4:00 girls 3 vs 6/7 SmithCo vs 6/7
    5:30 boys 3 vs 6/7
    7:00 girls 4 vs 5 York vs Macon CO
    8:30 boys 4 vs 5
    SAT 17 Feb:
    4:00 2 vs 3-6/7 Upperman vs 3- 6/7 girls
    5:30 2 vs 3-6/7 boys
    7:00 1 vs 4/5 LA vs York/Macon girls
    8:30 1 vs 4/5 boys
    MON 19 FEB. girls
    6:30 Cons.game
    8:00 District Championship
    TUES 20 FEB. boys
    6:30 Cons. game
    8:00 District Championship
    • 0
    No true colors... good match-ups... good athletes...always girls basketball.

    #17 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,943 posts

    Posted 14 February 2007 - 12:50 PM

    7AA at Upperman boys and girls.
    THUR 15 FEB:
    6:30 girls 6 vs 7 Cannon Co-Dekalb Co
    8:00 boys 6 vs 7 Smith Co vs Cannon Co

    FRI 16 FEB:
    4:00 girls #3 Smith Co vs Cannon/Dekalb
    5:30 boys 3 Macon Co vs Smith/Cannon
    7:00 girls 4 vs 5 York vs Macon CO
    8:30 boys 4 York vs 5 Dekalb Co

    SAT 17 Feb:
    4:00 2 Upperman vs Smith/Cannon/Dekalb girls
    5:30 2 Upperman vs Macon/Smith/Dekalb boys
    7:00 1 Livingston Academy vs York/Macon girls
    8:30 1 Livingston Academy vs York/Dekalb boys

    MON 19 FEB. girls
    6:30 Cons.game
    8:00 District Championship
    TUES 20 FEB. boys
    6:30 Cons. game
    8:00 District Championship
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #18 thenick700

    thenick700

      Camper

    • Members
    • 5 posts

    Posted 14 February 2007 - 02:54 PM

    District 3AA
    All games at Austin-East High School

    Girls
    Friday, Feb. 16
    Gibbs vs. Fulton, 4:30 p.m.
    Alcoa vs. Carter, 7:30 p.m.

    Saturday, Feb. 17
    Austin-East vs. Alcoa/Carter winner, 4 p.m.
    Seymour vs. Gibbs/Fulton winner, 7 p.m.

    Monday, Feb. 19
    Consolation, 6 p.m.
    Championship, 7:30 p.m.

    Boys
    Friday, Feb. 16
    Carter vs. Seymour, 6 p.m.
    Alcoa vs. Gibbs, 9 p.m.

    Saturday, Feb. 17
    Austin-East vs. Carter/Seymour winner, 5:30 p.m.
    Fulton vs. Alcoa/Gibbs winner, 8:30 p.m.

    Tuesday, Feb. 20
    Consolation, 6 p.m.
    Championship, 7:30 p.m.
    • 0

    #19 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,943 posts

    Posted 14 February 2007 - 03:52 PM

    11AA BOYS Bracket, Date, and Tmes

    Thursday, Feb. 14 @ 7:00
    1. Harpeth
    8. Fairview

    4. Creekwood
    5. Stewart County

    2. Sycamore
    7. Montgomery Central

    3. Cheatham County
    6. Waverly Central

    Winner of Harpeth-Fairview will play the winner of Creekwood-Stewart Co. on Saturday night at Cheatham County Central High School at 8:00. Winner of Sycamore-Mont Cent will play winner of Cheatham-Waverly at 5:30 Saturday night at CCCHS. Consolation and Championships will be played on Tuesday Feb. 20.
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC

    #20 CoachT

    CoachT

      Hall of Famer

    • Administrators
    • 17,943 posts

    Posted 14 February 2007 - 04:36 PM

    11AA Girls- Higher Seed then at Cheatham Co

    Friday- Feb 16- 7PM

    #8 Stewart Co at #1 Harpeth
    #5 Montgomery Central at #4 Sycamore

    #6 Waverly at #3 Creek Wood
    #7 Fairview at #2 Cheatham Co

    Saturday- Feb 17

    4PM Wav/Creek vs Fair/Cheat
    7PM Stew/Harp vs Mont/Syc

    Monday- Feb 19

    6PM Girls Conso

    7:30 Girls CShip
    • 0
    Dance like nobody's watching, Love like you've never been hurt, Sing like nobody's listening, Live like it's heaven on earth.

    https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12247035_10154399863588079_7196293014927146125_n.jpg?oh=482b17230bb1fef87d9f31d323c08f2d&oe=596E84CC




    Spirit Style Chooser: