Jump to content


Why login?

  • It's free
  • Participate in the discussions
  • Contribute schedules, rosters and scores
  • Hide the advertising on the message boards by becoming a Plus member
  • Welcome to CoachT.com!

    You can't become a part of our great high school sports community without logging in!

    Regular visitors will tell you: they love keeping up with teams outside their own area. That only happens when we share information here on CoachT.com!

    Don't have an account? It only takes a second to create one, and it's even easier with a Facebook or Twitter account!
    Photo

    Boys & Girls 2014 District & Region Tournament Brackets


    • This topic is locked This topic is locked
    44 replies to this topic

    #11 endofbcs

    endofbcs

      Trainer

    • Members
    • 179 posts

    Posted 09 February 2014 - 05:33 PM

    District 3-AAA Girls final standings

     

    1. Powell

    2. Halls

    3. Anderson Co.

    4. Campbell Co.

    5. Gibbs

    6. Oak Ridge

    7. Clinton

    8. Karns

    9. Central

     

    3 AAA Boys

     

    1. Oak Ridge

    2. Karns

    3. Halls

    4. Powell

    5. Clinton

    6. Campbell Co.

    7. Central

    8. Anderson Co.

    9. Gibbs


    • 0

    #12 Galilee

    Galilee

      Champion

    • Members
    • 2,087 posts

    Posted 09 February 2014 - 10:06 PM

    Updated 16A

     

    Girls

     

    Monday, Feb 10th (Games are at 6 PM)

    KIPP @ Carver

    MASE @ MAHS

    MBA @ Middle College

    Hillcrest @ Northside

    Power Center @ Soulsville

     

     

    Wednesday, Feb 12th (Games are at 6 PM)

    Winner MASE @ MAHS @ Winner KIPP @ Carver

    Winner MBA @ Middle College @ Mitchell

    Winner Hillcrest @ Northside @ BTW

    Winner Power Center @ Soulsville @ Oakhaven

     

     

    Games at Mitchell High School

    Thursday, Feb 13th – Semi-Finals (Higher Seed Bracket)

    Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

    Monday, Feb 17th – Consolation

    Tuesday, Feb 18th - Finals

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Boys

     

    Monday, Feb 10th(Games are a 7:30)

    MSE @ BTW

    MASE @ MAHS

    Northside @ Carver

    City University @ KIPP (Game is at 6 PM)

    Middle College @ MBA (Game is at 6 PM)

    Power Center @ Soulsville

    Hillcrest @ Oakhaven

     

     

    Wednesday, Feb 12th(Games are at 7:30)

    Winner City University @ KIPP @ Winner Northside @ Carver

    Winner Middle College @ MBA @ Winner MASE @ MAHS

    Winner Power Center @ Soulsville @ Winner MSE @ BTW

    Winner Oakhaven @ Hillcrest @ Mitchell

     

     

    Games at Mitchell High School

    Thursday, Feb 13th – Semi-Finals

    Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

    Monday, Feb 17th – Consolation

    Tuesday, Feb 18th - Finals

     

     


    • 0

    "Children don't care how much you know, until they know how much you care"

    Mitchell Tigers 2014, 2015, and 2016 TSSAA 1A Basketball State Champions. 2005 and 2006 Girls AA State Track Champions. 1987, 2006, 2007, 2008, 2012 2A Boys Basketball Runner Ups, 1983 3A and 1990 2A Girls Basketball Runner Ups, 2002 2A and 2008 4A Football Runner Ups  


    #13 rhsballer33

    rhsballer33

      Member

    • Members
    • PipPip
    • 19 posts

    Posted 10 February 2014 - 09:23 AM

    District 15AA Boy's Tournament

     

    Quarter-Finals at Higher Seed

    Wednesday, Feb. 12th

    #6 JCM at #3 Ripley, 6:30 p.m.

    #5 North Side at #4 Covington, 6:30 p.m.

     

    Semi-Finals at Haywood

    Friday, Feb. 14th

    #1 Haywood vs. Winner of #4 Covington/#5 North Side, 6:00 p.m.

    #2 Liberty vs. Winner of #3 Ripley/#6 JCM, 7:30 p.m.

     

    Finals at Haywood

    Monday, Feb. 17th

    Game #1 Consolation, 6:00 p.m.

    Game #2 Championship, 7:30 p.m.

     

    District 15AA Girl's Tournament

     

    Quarter-Finals at Higher Seed

    Monday, Feb. 10th

    #6 JCM at #3 North Side, 5:30 p.m.

    #5 Ripley at #4 Haywood, 6:30 p.m.

     

    Semi-Finals at Haywood

    Thursday, Feb. 13th

    #1 Covington vs. Winner of #4 Haywood/#5 Ripley, 6:00 p.m.

    #2 Liberty vs. Winner of #3 North Side/ #6 JCM, 7:30 p.m.

     

    Finals at Haywood

    Saturday, Feb. 15th

    Game #1 Consolation, 6:00 p.m.

    Game #2 Championship, 7:30 p.m.


    Edited by rhsballer33, 10 February 2014 - 10:07 AM.

    • 0

    #14 DougS

    DougS

      Competitor

    • Members
    • 484 posts

    Posted 10 February 2014 - 11:24 AM

    D2 A WEST

    BOYS

     

    Tues 2/11

    (top part of bracket)

    D2 (#4) Sacred Heart vs D1 (#5) Catholic

    D2 (#6) Rossville vs D1 (#3) Lausanne

    (bottom part of bracket)

    D2 (#3) TRA vs D1 (#6) Northpoint

    D2 (#5) Fayette Academy vs D1 (#4) FACS

     

    Thurs 2/13

    (top part of bracket)

    D1 (#1) ECS vs  [D2 (#4) Sacred Heart vs D1 (#5) Catholic]

    D2 (#2) USJ vs [D2 (#6) Rossville vs D1 (#3) Lausanne]

    (bottom part of bracket)

    D1 (#2) Harding vs [D2 (#3) TRA vs D1 (#6) Northpoint]

    D2 (#1) St George vs [D2 (#5) Fayette Academy vs D1 (#4) FACS]

     

    Saturday 2/15 @ Fayette Academy

    Semi Finals

    2 PM & 6 PM

     

    Tuesday 2/18

    Finals

    7:30 PM


    Edited by DougS, 10 February 2014 - 11:43 AM.

    • 0
    Serve God; Serve others; serve self

    And whatever you do in word or deed, do all in the name of the Lord Jesus, giving thanks to God the Father through Him Colossians 3:17 NKJV

    #15 DougS

    DougS

      Competitor

    • Members
    • 484 posts

    Posted 10 February 2014 - 11:43 AM

    D2 A WEST

    GIRLS

    Monday, Tuesday, Thursday games start at 6 PM

     

    Monday 2/10

    Play In Game

    (top part of Bracket)

    D1 (#6) FACS vs D1 (#7) Catholic

     

    Tues 2/11

    (top part of bracket)

    D1 (#4) St Mary's vs D2 (#5) Sacred Heart

    D2 (#3) Fayette Academy vs [ D1 (#6) FACS vs D1 (#7) Catholic ]

     

     

    (bottom part of bracket)

    D1 (#3) Harding vs D2 (#6) Tipton-Rosemark

    D2 (#4) Rossville vs D1 (#5) Lausanne

     

     

    Thurs 2/13

    (top part of bracket)

    D2 (#1) USJ vs [D1 (#4) St Mary's vs D2 (#5) Sacred Heart]

    D1 (#2) Northpoint vs [ D2 (#3) Fayette Academy vs [ D1 (#6) FACS vs D1 (#7) Catholic ] ]

     

    (bottom part of bracket)

    D2 (#2) St George vs [ D1 (#3) Harding vs D2 (#6) Tipton-Rosemark ]

    D1 (#1) ECS vs [ D2 (#4) Rossville vs D1 (#5) Lausanne ]

     

    Saturday 2/15 @ Fayette Academy

    Semi Finals

    12 PM & 4 PM

     

    Monday 2/17

    Finals

    7:30 PM


    • 0
    Serve God; Serve others; serve self

    And whatever you do in word or deed, do all in the name of the Lord Jesus, giving thanks to God the Father through Him Colossians 3:17 NKJV

    #16 bigshowchamp

    bigshowchamp

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 59 posts

    Posted 10 February 2014 - 01:27 PM

    Are these boys?

    Yes


    • 0

    #17 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 10 February 2014 - 07:47 PM

    Updated 16A

     

    Girls

     

    Monday, Feb 10th (Games are at 6 PM)

    KIPP @ Carver

    MASE @ MAHS

    MBA @ Middle College

    Hillcrest @ Northside

    Power Center @ Soulsville

     

     

    Wednesday, Feb 12th (Games are at 6 PM)

    Winner MASE @ MAHS @ Winner KIPP @ Carver

    Winner MBA @ Middle College @ Mitchell

    Winner Hillcrest @ Northside @ BTW

    Winner Power Center @ Soulsville @ Oakhaven

     

     

    Games at Mitchell High School

    Thursday, Feb 13th – Semi-Finals (Higher Seed Bracket)

    Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

    Monday, Feb 17th – Consolation

    Tuesday, Feb 18th - Finals

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Boys

     

    Monday, Feb 10th(Games are a 7:30)

    MSE @ BTW

    MASE @ MAHS

    Northside @ Carver

    City University @ KIPP (Game is at 6 PM)

    Middle College @ MBA (Game is at 6 PM)

    Power Center @ Soulsville

    Hillcrest @ Oakhaven

     

     

    Wednesday, Feb 12th(Games are at 7:30)

    Winner City University @ KIPP @ Winner Northside @ Carver

    Winner Middle College @ MBA @ Winner MASE @ MAHS

    Winner Power Center @ Soulsville @ Winner MSE @ BTW

    Winner Oakhaven @ Hillcrest @ Mitchell

     

     

    Games at Mitchell High School

    Thursday, Feb 13th – Semi-Finals

    Saturday, Feb 15th – Semi-Finals

    Monday, Feb 17th – Consolation

    Tuesday, Feb 18th - Finals

    Do you have the seeds?


    • 0

    #18 sdawg

    sdawg

      Advanced Member

    • Members
    • PipPipPip
    • 72 posts

    Posted 11 February 2014 - 07:45 AM

    6AAA games played at Cookeville High School

     

    Girls Seeds                                     Boys Seeds

    1 White County                              1 Cookeville

    2 Cumberland County                    2 Stone Memorial

    3 Rhea County                               3 White County

    4 Cookeville                                   4 Cumberland County

    5 Warren County                           5 Warren County

    6 Stone Memorial                          6 Rhea County


    • 0

    #19 9oldschool5

    9oldschool5

      Trainer

    • Members
    • 213 posts

    Posted 11 February 2014 - 08:22 AM

    @jim314 in district 15a. you have listed middleton as #1seed in boys, it should be Adamsville as both teams have two losses in district and middletons 2 losses were head to head against aville.


    • 0

    #20 jim314

    jim314

      Contender

    • CoachT+
    • 871 posts

    Posted 11 February 2014 - 07:01 PM

    Got it. Making those corrections (and adding a dozen or so districts) now. Should all be fixed before I hit the hay.


    • 0




    Spirit Style Chooser: