Wednesday, December 31, 2014
2014 TSWA All-State Football Teams
TSWA
2014 Tennessee Sports Writers Association (TSWA) All-State Football Teams
Class 1A
QB – Parker McKinney (Coalfield)
ATHLETE – Quincy McDonald (Dresden)
ATHLETE – Drew Van de Vuurst (Collierville)
RB – Ricky Henry (Union City)
RB – Stavonski Wilks (Lake County)
RB – Addison Bible (Coalfield)
RB – Garrett Greene (Harriman)
RB – Dalton Phillips (Monterey)
RB – Eric Thomas (KIPP Academy)
OL – Dillon Jolley (Dresden)
OL – Zach Stewart (Coalfield)
OL - Tristan Jernigan (Union City)
OL – Alex Givens (Nashville Christian)
OL – Spencer Norrod (Monterey)
K – Thomas Garrison (Columbia Academy)
K – Case Cook (Union City)
DL – Jamie Pirtle (Union City)
DL – Hayden Hester (Midway)
DL – Josh Turpin (Coalfield)
DL – Tanner LaForce (Greenback)
DL – John Langley (Harriman)
DL – Matthew Dillingham (Bruceton)
DL – Chance York (Oakdale)
LB – Blake Hall (Coalfield)
LB – Tanner Hanley (Greenback)
LB – Jamison Blackwell (Union City)
LB – Cameron Mills (Lake County)
LB – Braxton Tayes (Monterey)
DB – Jovante Moffatt (Union City)
DB – Jaleel Stubbs (Clarksville Academy)
DB – Michael Con (Clarksville Academy)
DB - Sam McCloud (Greenback)
Class 2A
QB – Kendrick Malone (Trenton Peabody)
QB – Kyle Akin (Trinity Christian)
QB – Dereck Weeks (Cosby)
ATH – Justin Winn (Middle Tennessee Christian)
RB – Zach McClendon (Forrest)
RB – Blake Zeman (Marion County)
WR – Jaylon Moore (Mitchell)
WR – Grant Reviere (Trinity Christian)
WR – Damaris Macon (Boyd-Buchanan)
OL – James Merritt (Eagleville)
OL – Boone Sweeney (Forrest)
OL – Cory Tucker (Marion County)
K – Christian Stephens (Marion County)
DL – Tyler Swindell (Oneida)
DL – Dallas Strader (Rockwood)
DL – Grant McEwen (Trenton Peabody)
DL – Brandon Knighten (Carver)
LB – Jacob Lambert (Oneida)
LB – Jake Harden (Boyd-Buchanan)
LB – Jacob Dengler (Adamsville)
LB – Mitch Merrick (McKenzie)
LB – Blake Leonard (Forrest)
LB – Cameron Kuerschen (Grace Christian)
DB – Kobe Kelley (Grace Christian)
DB - Ross Burcham (Adamsville)
DB – James Bond (Trinity Christian)
DB - Alex Kirkendoll (Marion Co.)
Class 3A
QB – J'Honathon Smith (Waverly)
QB – Cole Smith (Christian Academy of Knoxville)
QB – Zack Weatherly (Christ Presbyterian Academy)
QB – Isiah Upton (East Nashville)
ATH – Austin Banks (Notre Dame)
RB – Devin Palk (Waverly)
RB – Jaquez Tyson (Alcoa)
RB – Deshawn Brown (Camden)
RB – Jay Hockaday (Christ Presbyterian Academy)
FB – Dylan Todd (Westmoreland)
WR – Tyler Dell (Waverly)
WR – Phillips Nichols (Christian Academy of Knoxville)
TE – Matthew McClurg (Alcoa)
OL – Kyle Malik Mitchell (Alcoa)
OL – Sam Johnson (Christ Presbyterian Academy)
OL – Andrew Pierce (Alcoa)
OL – Phillips Haynes (Manassas)
OL – Robert Murphy (Notre Dame)
OL – Myles Smith (Red Bank)
OL – Joe Croft (McMinn Central)
K – J.R. Osborn (Christ Presbyterian Academy)
DL – Jonathan Decker (Alcoa)
DL – Parker Howell (Christ Presbyterian Academy)
DL – Dalton Whitfield (Camden)
DL – Jake Scott (Camden)
DL – Courtney Stamper (Red Bank)
DL – Joe Dossett (Notre Dame)
DL – Josh Knight (McMinn Central)
LB – Jerrod Jinnette (Pigeon Forge)
LB – Landon Pitcher (Westview)
LB – Brad Evans (Westmoreland)
LB – Hunter Cobble (Chuckey-Doak)
LB – Mac Keck (Christ Presbyterian Academy)
LB – Luke Davis (McMinn Central)
DB – Dustin Clabough (Alcoa)
DB – Yohana Koko (Alcoa)
DB – Brian Thomas (Milan)
DB – Carlos Sweeney (Gatlinburg-Pittman)
DB – Kareem Orr (Notre Dame)
DB – Malik Davis (Red Bank)
Class 4A
QB – Zac Jancek (Knox Catholic)
QB – Dylan Wieger (Sullivan South)
QB – Adam Diggs (Fulton)
QB – Jimmy Ferrell (Pearl-Cohn)
ATH – Quan Harrison (Greeneville)
ATH – Tylin Oden (Spring Hill)
RB – Ke-Shawn Vaughn (Pearl-Cohn)
RB – Josh Jackson (Loudon)
RB – Jamal Jones (Trezevant)
RB – Johnny Jones (Crockett County)
RB – Dylan Linder (Livingston Academy)
RB – Devin Bush (Liberty)
RB – Ethan Thomas (Elizabethton)
RB – Chris Walker (Marshall County)
WR – Tyler Ferguson (Loudon)
WR – Chandler Viscardis (King's Academy)
WR – Jay Howard (Marshall County)
WR – Kentel Williams (Fulton)
OL – Jonathan Roth (Fulton)
OL – Landon Kail (Crockett County)
OL – Brody Gregory (Hixson)
OL – Harrison Moon (Signal Mountain)
OL – Wilt Chapman (Greeneville)
OL - Cade Mays (Knox Catholic)
DL – Austin Rowan (Knox Catholic)
DL – Josh Silvey (Knox Catholic)
DL – Torrey Mabone (Trezevant)
DL – Colton Meadows (Liberty)
LB – Austin Howard (Carter)
LB – Logan Lacey (Knox Catholic)
LB – D.J. Campbell (Fulton)
LB – Trey Hyde (White House)
LB – Kamau Caldwell (Crockett County)
LB – Sam Kesler (Chester County)
LB – Jacob Strickler (Sullivan South)
DB – Peter Hollars (Livingston Academy)
DB – K.J. Roper (Fulton)
DB – Domonique Williams (Fulton)
DB – Dominic Souder (Knox Catholic)
DB – Gabriel Scott (Trezevant)
DB – Cameron Ordway (Giles County)
Class 5A
QB – Ethan Jeffers (Campbell County)
QB – Cal Gobbell (Hardin County)
QB – Michael Hughes (Hillsboro)
QB - Seth Marshall (Knox West)
ATH – Malcolm Perry (Kenwood)
ATH - Brody Rollins (South-Doyle)
RB – Nathan Cottrell (Knox West)
RB - Earl Harrison (Ridgeway)
RB – Matt Fox (Anderson County)
WR – Tee Higgins (Oak Ridge)
WR - Trey Torres (Campbell County)
WR – Jonathan Johnson (Melrose)
WR – Jocquez Bruce (South-Doyle)
WR – Shoan La Beaux (South-Doyle)
OL – Mason McNutt (South-Doyle)
OL – Koran Kennedy (Cleveland)
OL – Jacob Williams (Rhea County)
OL – C.J. Shelton (Rhea County)
K – Laslo Toser (Ooltewah)
DL – Hunter Lane (Gibbs)
DL – Taylor Dollar (Morristown West)
DL – Kyle Phillips (Hillsboro)
LB – Noah Hoxie (Knox West)
LB – Ben Wyrick (Cleveland)
LB – Patrick Macon (Millington)
LB – Jeremiah Jackson (Ooltewah)
DB – Rodrick Napper (Beech)
DB – Brandon Bonds (Oak Ridge)
DB - Max Bacon (Knox West)
DB – Alex Burch (Knox West)
DB – Jemiah Hall (Oak Ridge)
DB – Kyland Tate (Memphis East)
DB - Nick Godwin (Hardin County)
DB – Rashaun Freeman (Ooltewah)
Class 6A
QB – Jauan Jennings (Blackman)
QB – Malik McGue (Science Hill)
QB – Cole Brown (Ravenwood)
QB – Jared Schmidt (Houston)
QB – Andrew Bunch (Independence)
ATH – Dillon Mithcell (White Station)
ATH – Ronnie Killings (Blackman)
RB – Charlie Davidson (Blackman)
RB – Isaiah Johnson (Rossview)
RB – Seth Rowland (Ravenwood)
RB – Vic Johnson (Cookeville)
WR – Kelby Brock (Maryville)
WR – Van Jefferson (Ravenwood)
WR – Nate Johnson (Independence)
WR – Emanuel Hall (Centennial)
WR – Blake Smith (Soddy-Daisy)
TE – Bryce Miller (Maryville)
OL – Jack Jones (Oakland)
OL – Caleb Lafleur (Blackman)
OL – Nathan Gilliam (Farragut)
OL – Jim Irwin (Rossview)
OL – Jacob Throneberry (Hendersonville)
OL – Tyler Tinney (Ravenwood)
OL – Tyler Norris (Dobyns-Bennett)
OL – Malcolm White (Science Hill)
K – Corey Fatony (Franklin)
DL – Ty Nix (Oakland)
DL – Dylan Jackson (Maryville)
DL - Chris Kacprowski (Hendersonville)
DL – Richard Koons (Maryville)
DL – Seth Arwood (Sevier County)
DL – Bryson Harris (Rossview)
DL – Josh Filbey (Franklin)
DL – Eric Kemp (Bolton)
DL – Quinton Bohanan (Cordova)
LB – Josh Smith (Oakland)
LB – Kevin Prather (Oakland)
LB – Joshua McMillon (Whitehaven)
LB – T.D. Blackmon (Maryville)
LB – Tyrel Dodson (Centennial)
LB – Jonathan Mabone (Arlington)
LB – Hunter Clay (Arlington)
DB – Andre Jones (Memphis Central)
DB – D.J. Williams (Smyrna)
DB – Donte Vaughn (Whitehaven)
DB – Josh Holt (Dobyns-Bennett)
DB – Ugo Amadi (Overton)
DB – Andrew Lutgens (Ravenwood)
DB – Sean Williams (Cordova)
DB – Sidney Austin (Arlington)
DB – Austin Hall (Collierville)
Division II-Class AA
QB – Nick Tiano (Baylor)
QB – Cole Euverard (Montgomery Bell Academy)
QB – Jeremiah Oatsvall (Brentwood Academy)
QB – P.J. Settles (Ensworth)
ATH – Christian Saulsberry (Northpoint)
ATH – Jack Shoulders (Father Ryan)
RB – Alex Trotter (McCallie)
RB – Colton Neel (Memphis University School)
RB – Jacob Cretin (Brentwood Academy)
RB – Darius Morehead (Ensworth)
RB – Jay Alexander (Father Ryan)
RB – Ty Chandler (Montgomery Bell Academy)
WR – Camron Johnson (Brentwood Academy)
WR – Austin Rolfe (Montgomery Bell Academy)
WR – Tyler Currie (St. Benedict)
TE – Brycen Hopkins (Ensworth)
OL – Drew Richmond (MUS)
OL – Bryce Matthews (Brentwood Academy)
OL – Ryan Johnson (Brentwood Academy)
OL – Greg McCloud (Ensworth)
OL – Chad Mitchell (Montgomery Bell Academy)
OL – James Throckmorton (Montgomery Bell Academy)
OL – Billy Boardman (McCallie)
OL – Casey Thompson (Pope John Paul II)
K – Colin Brewer (Baylor)
DL – Peyton Jones (Memphis University School)
DL – Myles Douglas (Ensworth)
DL – Jackson Pittman (Brentwood Academy)
DL – Brandon Adams (Brentwood Academy)
DL – Nash Moorer (Ensworth)
DL – Robert Crawford (Father Ryan)
DL – Harrison Lien (Montgomery Bell Academy)
DL – Jay Roberts (McCallie)
LB – Nick Pope (Briarcrest)
LB - Joey Magnifico (St. Benedict)
LB – Ryan Parker (Baylor)
LB – Trent Holt (Ensworth)
LB – Landon Knoll (Father Ryan)
LB – T.J. Jefferson (Montgomery Bell Academy)
DB – Cameron Sanders (Christian Brothers)
DB – Andrew Rector (Father Ryan)
DB – Rico McGraw (Ensworth)
DB – Donovan Sheffield (Ensworth)
DB – Aaquil Annoor (Brentwood Academy)
DB – Trent Taylor (Brentwood Academy)
DB – Colton Cochran (St. Benedict)
DB – Thomas Freeland (Ensworth)
Division II-Class A
QB – Clay Beathard (Battle Ground Academy)
RB – Chase Hayden (St. George's)
RB – Austin Taylor (Friendship Christian)
ATH – Ronald Cleveland (Battle Ground Academy)
WR – Marcus Cawthorne (Battle Ground Academy)
TE – Mike Taylor (University School of Jackson)
OL – Jacob Still (St. George's)
OL – Trey Smith (University School of Jackson)
OL – Andrew Wood (Friendship Christian)
OL – Cole Sams (Knox Webb)
DL – Liam Willoughby (Knox Webb)
DL – Andrew Craig (Knox Webb)
DL – Myles Taylor (Battle Ground Academy)
DL – Christian Rosenberger (Evangelical Christian)
DL – Drew Rutland (First Assembly Christian)
LB – Brant Mitchell (Knox Webb)
LB – Keeling Hunter (Franklin Road Academy)
LB – Ben Brauss (University School of Jackson)
LB – Campbell Carlock (University School of Jackson)
DB - Christian Lewis (Evangelical Christian)
DB – Harrison Cox (Evangelical Christian)
DB – Brock Beeler (Knox Webb)
DB – Wrinn Alexander (Knox Webb)