Girls' Basketball

Lady Tribe's season finished
Daily Post - Athenian · Monday · 6 clicks

Lady Chiefs down Loudon in OT
Monroe County Advocate & Democrat · Monday · 1 clicks

Lady Huskies Dial Up Long Distance To Advance
Greeneville Sun · Monday · 5 clicks

Casey Collier runs the show between the lines for Webb
Knoxville News-Sentinel · Monday · 12 clicks

Top girls and boys basketball performers in the Knoxville area
Knoxville News-Sentinel · Sunday · 25 clicks

CoachT's Strength & Success Top Team Capsules
CoachT · Sunday · 958 clicks

CoachT's Strength & Success Rankings
CoachT · Sunday · 1107 clicks

Adding Scores Yourself
CoachT · Sunday · 1172 clicks

Buzzer beater: Watch Franklin reach the 11-AAA girls finals
Tennessean- Williamson · Sunday · 40 clicks

Lady Cougars Prep For Tourney With Close Loss to Greeneville
TriCitiesSports.com · Sunday · 6 clicks

GIRLS BASKETBALL: Brentwood struggles against Dickson County
Brentwood Home Page · Sunday · 15 clicks

Unicoi, Central girls to meet for District 1-AA championship
Kingsport Times-News · Sunday · 9 clicks

Unaka blasts Hampton to move on to title game
Carter County Sports · Sunday · 5 clicks

Girls basketball highlights: Maryville vs Hardin Valley
Knoxville News-Sentinel · Sunday · 5 clicks

Girls basketball highlights: Bearden vs William Blount
Knoxville News-Sentinel · Sunday · 6 clicks

Girls basketball highlights: Oak Ridge vs Campbell County
Knoxville News-Sentinel · Sunday · 2 clicks

Lady Lions adjust, edge Brainerd in 6-AA semifinal [photos]
Chattanooga Times-Free Press · Sunday · 2 clicks

Boone gets hard-earned win over D-B for 1-AAA girls crown
Johnson City Press · Sunday · 4 clicks

UC girls, Lady Cougars advance to finals
Johnson City Press · Sunday · 2 clicks

Boone gets hard-earned win over D-B for 1-AAA girls crown
Kingsport Times-News · Sunday · 4 clicks

Photos: District 7-AAA Basketball Tournament
Daily News Journal · Sunday · 3 clicks

Unger saves Franklin, creates a legend
Williamson Herald · Sunday · 59 clicks

View News Archive

Updated at 10:47:39 AM CST

Most Offense (Points per Game)
Pickett County 76.7/27
Upperman 75.7/29
Riverdale 73.8/29
Dyer County 70.6/27
Clarkrange 68.5/31
Bradley Central 68.3/27
Cumberland County 68.2/28
Rhea County 67.4/29
Tellico Plains 66.0/29
Henry County 65.2/29
Arlington 64.8/29
Meigs County 64.7/28
South Greene 64.5/31
Houston 64.4/26
Grainger 64.0/27
University School of Jackson 64.0/30
Brentwood Academy 63.6/29
White County 63.1/28
B.T. Washington 62.9/31
Trinity Christian 62.9/28
Best Defense (Points per Game)
Franklin 27.8/28
Northpoint Christian 29.3/30
Cane Ridge 29.3/27
Goodpasture 30.6/32
Westview 31.7/30
Tellico Plains 33.2/29
Father Ryan 34.0/28
Marshall County 34.2/26
Tipton-Rosemark 34.4/32
Cheatham County 34.7/24
Munford 34.8/27
Tyner Academy 34.9/27
Houston County 34.9/25
Summertown 35.0/28
Bradley Central 35.1/27
Washburn 35.3/28
Northview Academy 35.3/27
Dickson County 35.8/29
Ensworth 35.8/25
Grace Christian- Franklin 35.9/24
Best Records
Upperman 29-0
Riverdale 28-1
Northpoint Christian 28-2
Westview 28-2
Clarkrange 28-3
Goodpasture 28-4
Bradley Central 27-0
Cane Ridge 27-0
Summertown 27-1
Brentwood Academy 27-2
Greenfield 27-2
Tellico Plains 27-2
South Greene 27-4
Cumberland County 26-2
Franklin 26-2
Dickson County 26-3
Creek Wood 26-4
Daniel Boone 26-4
University School of Jackson 26-4
B.T. Washington 26-5

Top Ten Teams

Division I Class A Sch. Rank
1. Summertown (27-1) 10
2. Greenfield (27-2) 4
3. Huntingdon (22-1) 43
4. Clarkrange (28-3) 35
5. Moore County (24-5) 16
6. Pickett County (25-2) 76
7. Gibson County (23-8) 8
8. Gleason (22-8) 11
9. Tellico Plains (27-2) 102
10. Peabody (20-8) 14
Division I Class AA Sch. Rank
1. Cumberland County (26-2) 6
2. Upperman (29-0) 55
3. Cheatham County (23-1) 51
4. Westview (28-2) 31
5. Dyersburg (22-6) 1
6. South Greene (27-4) 29
7. Macon County (25-4) 43
8. Jackson South Side (22-4) 34
9. Creek Wood (26-4) 72
10. Stewart County (23-5) 70
Division I Class AAA Sch. Rank
1. Bradley Central (27-0) 7
2. Riverdale (28-1) 53
3. Daniel Boone (26-4) 10
4. Morristown West (22-3) 36
5. East Hamilton (24-4) 33
6. Cane Ridge (27-0) 110
7. Stone Memorial (20-7) 1
8. Stewarts Creek (22-3) 70
9. Science Hill (24-5) 40
10. Houston (21-5) 26
Division II Class A Sch. Rank
1. Providence Christian (22-3) 19
2. University School of Jackson (26-4) 17
3. Northpoint Christian (28-2) 32
4. Franklin Road Academy (24-5) 16
5. Goodpasture (28-4) 30
6. Knoxville Webb (18-9) 5
7. CAK (21-10) 7
8. Friendship Christian (24-8) 26
9. Notre Dame (22-10) 24
10. CPA (18-11) 8
Division II Class AA Sch. Rank
1. Brentwood Academy (27-2) 9
2. Ensworth (19-6) 5
3. Baylor (17-10) 1
4. Briarcrest Christian (16-9) 4
5. Father Ryan (16-12) 6
6. Hutchison School (10-5) 14
7. Girls Preparatory School (14-13) 8
8. St. Benedict (12-12) 11
9. Harpeth Hall (11-14) 7
10. Lipscomb Academy (8-14) 2

Toughest Schedules

Division I Class A Opp. Success
1. Union City (10-20) 67.5%
2. Chattanooga Girls' Leadership Academy (0-10) 62.0%
3. Fayetteville (5-20) 58.5%
4. Greenfield (27-2) 58.5%
5. Columbia Academy (8-20) 58.1%
6. Cascade (4-22) 57.8%
7. Huntland (17-11) 57.6%
8. Gibson County (23-8) 57.2%
9. Soulsville (1-16) 56.9%
10. Summertown (27-1) 56.9%
Division I Class AA Opp. Success
1. Dyersburg (22-6) 64.1%
2. Hume-Fogg (0-10) 62.6%
3. Livingston Academy (14-18) 62.5%
4. Waverly (0-23) 61.4%
5. West Greene (1-27) 61.3%
6. Cumberland County (26-2) 61.2%
7. Greeneville (14-13) 61.0%
8. Sequatchie County (7-21) 60.3%
9. Loudon (4-23) 59.4%
10. Lexington (16-13) 57.7%
Division I Class AAA Opp. Success
1. Stone Memorial (20-7) 66.6%
2. Warren County (12-16) 64.8%
3. Station Camp (13-15) 63.8%
4. Jefferson County (20-10) 62.9%
5. Hillwood (0-16) 62.7%
6. Kirby (5-17) 62.6%
7. Bradley Central (27-0) 62.2%
8. Wilson Central (19-10) 61.8%
9. Farragut (14-14) 61.7%
10. Daniel Boone (26-4) 60.6%
Division II Class A Opp. Success
1. St. George's (1-13) 60.2%
2. Grace Christian- Knoxville (13-15) 57.5%
3. Knowledge Academies (1-15) 57.2%
4. BGA (9-14) 56.3%
5. Knoxville Webb (18-9) 56.0%
6. Fayette Academy (6-9) 56.0%
7. CAK (21-10) 54.8%
8. CPA (18-11) 54.6%
9. Hendersonville Christian (2-20) 54.6%
10. Rossville Christian (2-17) 54.0%
Division II Class AA Opp. Success
1. Baylor (17-10) 62.0%
2. Lipscomb Academy (8-14) 59.2%
3. Pope John Paul II (3-17) 56.9%
4. Briarcrest Christian (16-9) 56.5%
5. Ensworth (19-6) 55.7%
6. Father Ryan (16-12) 54.7%
7. Harpeth Hall (11-14) 52.4%
8. Girls Preparatory School (14-13) 50.8%
9. Brentwood Academy (27-2) 50.4%
10. St. Cecilia Academy (10-16) 49.0%