2024 Middle Tennessee Mens' Soccer Capsules
Last updated: May 5, 2024 7:29 AM
These capsules are based on the CoachT.com Strength + Success ranking.
The ranking combines a team's opponent win percentage with the team's own win percentage.
Teams that perform better against opponents that perform better will rank higher.
These rankings are updated every morning and are based only on scores reported to CoachT.com.
1.
Schedule: 45th toughest
Overall: 6-1
District: 4-0
Members of
District 11.
Seven meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 30th toughest
Overall: 5-2
District: 5-1
Members of
District 9.
Three meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Fayetteville on Tuesday.
3.
Schedule: 36th toughest
Overall: 2-1
District:
Members of
District 7.
Three meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
White House .
4.
Schedule: 37th toughest
Overall: 4-1-1
District: 4-1-1
Members of
District 9.
Two meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Community on Tuesday.
5.
Schedule: 10th toughest
Overall: 3-4
District: 2-1
Members of
District 8.
Five meetings with Top 25 opponents.
Lost to #9
Hendersonville by 8 on Apr. 30.
6.
Schedule: 20th toughest
Overall: 2-2
District: 0-1
Members of
District 11.
Three meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Culleoka .
7.
Schedule: 1st toughest
Overall: 1-3
District: 0-1
Members of
District 11.
Three meetings with Top 25 opponents.
8.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 1-3
District: 0-1
Members of
District 11.
Three meetings with Top 25 opponents.
9.
Schedule: 54th toughest
Overall: 6-2-1
District: 5-0
Members of
District 10.
Two meetings with Top 25 opponents.
Lost to #20
Lawrence County by 1 on Apr. 30.
10.
Schedule: 56th toughest
Overall: 8-2-2
District: 1-0-1
Members of
District 5.
Three meetings with Top 25 opponents.
Lost to #16
Stone Memorial by 2 on Apr. 30.
Honorable Mentions: Westmoreland (6-2), White House Heritage (1-3), Stem Academy (1-2), Jackson County (7-5-2), Loretto (5-4-1), Community (4-5-2), Sequatchie County (1-2), Hickman County (2-4), Whites Creek (0-4), Cannon County (0-5), Knowledge Academies (1-2), Wayne County (0-3), York Institute (0-3), Fayetteville (1-10), Culleoka (0-11).
1.
Schedule: 46th toughest
Overall: 7-1
District: 3-0
Members of
District 9.
Five meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against #22
Greenbrier tomorrow.
Recently defeated #24
Mt. Juliet Christian .
2.
Schedule: 10th toughest
Overall: 9-4-1
District: 3-1
Members of
District 9.
Eight meetings with Top 25 opponents.
Upcoming game against
Macon County tomorrow.
Recently defeated #6
Shelbyville .
3.
Schedule: 24th toughest
Overall: 3-2
District: 1-0
Members of
District 11.
One meeting with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 53rd toughest
Overall: 3-0-1
District: 1-0-1
Members of
District 8.
Five meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 43rd toughest
Overall: 12-4-2
District: 6-0
Members of
District 7.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
McMinn County .
Lost to
Cookeville by 1 on May. 2.
6.
Schedule: 22nd toughest
Overall: 2-2
District:
Members of
District 10.
Four meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Spring Hill .
7.
Schedule: 32nd toughest
Overall: 6-5-1
District: 4-1
Members of
District 7.
Five meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Jackson County .
8.
Schedule: 39th toughest
Overall: 7-5-1
District: 4-2
Members of
District 7.
Five meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #18
Smith County .
9.
Schedule: 21st toughest
Overall: 3-4-1
District: 0-3
Members of
District 8.
Seven meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #17
Richland .
Lost to #21
Giles County by 1 on May. 2.
Honorable Mentions: Greenbrier (3-4), Murfreesboro Central Magnet (6-5-4), Fairview (1-2-1), DeKalb County (4-10), Macon County (6-9-3), Franklin County (1-1-2), Hume-Fogg (1-2-1), Montgomery Central (1-4-1), White County (2-5-1), Martin Luther King (0-1-3), White House (1-16), Marshall County (1-3-1), Watertown (2-4-2), Creek Wood (0-3-1), Upperman (0-10-1).
1.
Schedule: 27th toughest
Overall: 9-0-2
District: 4-0-1
Members of
District 10.
Nine meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 20th toughest
Overall: 3-1
District: 1-1
Members of
District 10.
Three meetings with Top 25 opponents.
3.
Schedule: 34th toughest
Overall: 9-2-1
District: 3-0-1
Members of
District 13.
Three meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 41st toughest
Overall: 6-2
District: 6-1
Members of
District 9.
Four meetings with Top 25 opponents.
Lost to #4
Station Camp by 3 on May. 2.
5.
Schedule: 65th toughest
Overall: 12-1-1
District: 8-1-1
Members of
District 7.
Two meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Stewarts Creek and
Smyrna .
6.
Schedule: 25th toughest
Overall: 10-2-3
District: 4-0
Members of
District 12.
Nine meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #11
LEAD Academy and
Gallatin .
7.
Schedule: 12nd toughest
Overall: 3-2
District: 1-0
Members of
District 11.
Four meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
John Overton and
Oakland .
8.
Schedule: 16th toughest
Overall: 3-1-1
District: 0-1-1
Members of
District 10.
Three meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Oakland .
9.
Schedule: 44th toughest
Overall: 11-4-1
District: 3-1
Members of
District 12.
Ten meetings with Top 25 opponents.
10.
Schedule: 59th toughest
Overall: 11-3-1
District: 5-2-1
Members of
District 8.
Three meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
Riverdale and
DeKalb County .
Honorable Mentions: Ravenwood (2-2), Columbia (9-3-1), Coffee County (7-1-2), Page (8-3-3), Nolensville (4-3), Rossview (7-2-2), Cookeville (5-4-1), Hunters Lane (3-2), Clarksville NW (5-4), West Creek (8-3-1), Dickson County (5-6), Springfield (6-8-1), Clarksville NE (7-8-1), John Overton (7-5-2), Centennial (1-1-1).
1.
Schedule: 15th toughest
Overall: 6-1-1
District: 5-1
Members of
District 4.
Ten meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 16th toughest
Overall: 5-1-1
District: 3-1
Members of
District 3.
Seven meetings with Top 25 opponents.
4.
Schedule: 13rd toughest
Overall: 6-4
District: 5-1
Members of
District 4.
Eight meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 25th toughest
Overall: 4-1
District: 2-1
Members of
District 3.
Six meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 9th toughest
Overall: 8-7-2
District: 2-5
Members of
District 3.
Fourteen meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #24
Mt. Juliet Christian .
8.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 5-7-2
District: 3-3
Members of
District 3.
Twelve meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #23
Ezell-Harding .
Lost to #2
Webb School by 7 on Apr. 30 and #7
Goodpasture by 3 on May. 4.
10.
Schedule: 7th toughest
Overall: 3-6-2
District: 3-2-1
Members of
District 4.
Eleven meetings with Top 25 opponents.
Honorable Mentions: St. Andrew's-Sewanee (1-5), Middle Tennessee Christian (2-12), Ezell-Harding (2-12-1), Mt. Juliet Christian (1-8-3), Clarksville Academy (2-8).
1.
Schedule: 6th toughest
Overall: 5-1
Region: 4-0
Members of
Middle Region.
Six meetings with Top 25 opponents.
2.
Schedule: 10th toughest
Overall: 9-1-1
Region: 2-1-1
Members of
Middle Region.
Nine meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated #11
Lipscomb Academy .
3.
Schedule: 7th toughest
Overall: 7-2-2
Region: 3-2-1
Members of
Middle Region.
Ten meetings with Top 25 opponents.
Recently defeated
White House .
4.
Schedule: 11st toughest
Overall: 6-1-2
Region: 4-1
Members of
Middle Region.
Eight meetings with Top 25 opponents.
5.
Schedule: 4th toughest
Overall: 1-2-1
Region: 0-2
Members of
Middle Region.
Seven meetings with Top 25 opponents.
6.
Schedule: 2nd toughest
Overall: 1-8
Region: 0-4
Members of
Middle Region.
Ten meetings with Top 25 opponents.
7.
Schedule: 1st toughest
Overall: 0-4
Region: 0-3
Members of
Middle Region.
Six meetings with Top 25 opponents.
Lost to #4
MBA by 3 on Apr. 30.
Honorable Mentions:
1.
Schedule: 1st toughest
Overall: 6-3-2
Division:
Members of
Independent Division.
Two meetings with Top 25 opponents.
Lost to #19
Columbia by 3 on Apr. 30.
Honorable Mentions: