Jump to content

Wrestling Updates and Tidbits...


Sommers

Recommended Posts

Posted (edited)
Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2024 at 10:39 AM, Sommers said:

Brice :thumb:

Listen to one of Cleveland's best TD Artists of all time MC'ing

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Archer earns All-American status at national tourneys

  • SPORTS WRITER Sam Cowan
  •  
    • Apr 18, 2024 Updated 19 hrs ago
 
Alyssa Archer

Franklin County's Alyssa Archer displays her medals and certificates after competing in the Adidas Nationals Saturday in Independence, Missouri. Archer finished third in the girls 94.3-104.2-pound folkstyle bracket and fourth in the 98.7-106-pound freestyle division to earn All-American status in both disciplines.

Photo provided
 

Franklin County wrestler Alyssa Archer recently competed in multiple national tournaments and came away with All-American honors in each one.

Archer, a Huntland senior who wrestles for the Franklin County High School team, traveled to Des Moines, Iowa, as part of Clarksville’s Mayhem wrestling team to compete in the Twin Rivers National Duals from April 6-7.

Wrestlers had to avoid losing more than three matches to receive individual All-American recognition at the team event with Archer making the grade with an overall record of 6-2 for the weekend.

Archer’s accolades for the tournament included six pinfall victories in the girls 100-pound division while her two losses for the weekend also came on pins.

She wrestled as part of the Mayhem Black team in the All-Star division with the team going 2-3 in pool play.

Mayhem Black picked up group victories over the Missouri Maulers by a score of 48-30 and Charlie’s Angels Pink by a 57-24 margin, but lost to the Oklahoma Super Girls, the Fightin’ Chicks and Sebolt by respective scores of 66-17, 46-33 and 58-21.

For her part, Archer went 3-2 during her pool matches as she beat Missouri’s Dallys Shaffer in 1:51, Charlie’s Angels’ Justice Milligan in 4:13 and the Fightin’ Chick’s Averie Brehm in 2:16 via pinfall, but she was pinned in turn by Oklahoma’s Dakota Harris in 4:42 and Sebolt’s Kara VeDepo in 1:49.

The 2-3 team record placed Mayhem Black in the All-Star Bronze bracket where the team beat the Iowa DC Elite by a score of 45-36 before falling to Charlie’s Angels Black 46-29 in the semifinals. Mayhem Black ended the weekend on a high note by beating the Missouri Maulers 48-30 in the consolation match to finish third in the bracket

https://www.heraldchronicle.com/sports/local/archer-earns-all-american-status-at-national-tourneys/article_dc904e74-fdaf-11ee-84e0-733642bbe9f9.html

More...

https://www.google.com/url?rct=j&sa=t&url=https://www.theleafchronicle.com/story/sports/high-school/2024/04/17/tssaa-girls-wrestling-clarksville-all-area-2024-teams-mariana-bowen/73093780007/&ct=ga&cd=CAEYACoTMjAzNzMxOTkwNzM1Nzk1MjYyMjIaYzY1MjQ2MWIyYjI4YjI1Zjpjb206ZW46VVM&usg=AOvVaw36d9PdzxbGwcUZYOvfRQrt

-------------------

Middle Tennessee Press...

https://www.google.com/url?rct=j&sa=t&url=https://www.tennessean.com/story/sports/high-school/2024/04/16/tennessee-high-school-wrestling-2024-tennessean-boys-girls-all-midstate-teams/73303938007/&ct=ga&cd=CAEYACoTODk4MTc1NzA2NzUzOTM4MTEzMTIaNTA0MWI1YTEwOTE1MDQ1Yjpjb206ZW46VVM&usg=AOvVaw2t4JmfN58irWicgGwJ1UoW

 

Edited by Sommers
Link to comment
Share on other sites

Chattanoogan.com - Chattanooga's source for breaking local news
photo.6244.jpg

Chattanooga-Area Dominates 2024 TSWA All-State Wrestling Squads

56 Grapplers From Area Are Named for Honors

  • Saturday, April 20, 2024
  •  
  • Staff Report

The Chattanooga-area dominated the 2024 Tennessee Sports Writers All-State Wrestling Teams with a total of 56 athletes named to the different class teams.

For the boys in Division I, Soddy Daisy led in Class A with 10 honorees, followed by Signal Mountain with four. In Class AA, Cleveland had eight selectees.

In Division II, McCallie led with 11 named, with Baylor close behind with 10. Boyd Buchanan had four honorees.

Cleveland led the girls with six named to the team.

photo.6776.jpg
photo.6843.gif
photo.6833.png
photo.6836.jpg

2024 TSWA ALL-STATE WRESTLING TEAMS

Boys

Class A

106

Luke Myhan, Soddy Daisy, Fr.

Dalton Lopez, Millington Central, Jr.

Luke Higdon, Signal Mountain, So.

Deter Thompson, David Crockett, Fr.

 

113

Samuel Comes, Seymour, So.

Ayden Jenkins, Soddy Daisy, Fr.

Nathaniel Graham, Station Camp, So.

Derrick Bolden, Millington Central, Fr.

 

120

JoJo Uhorchuk, Signal Mountain, So.

Tyson Flavin, Soddy Daisy, So.

Gunnar Tompkins, Watertown, Fr.

Logan Bridges, Munford, Jr.

 

126

Carson Dupill, Greeneville, Jr.

Landon Turner, Harpeth, Sr.

Charles Duncan, Soddy Daisy, Jr.

Ezra Finstad, Gibbs, Jr.

 

132

Ethan Uhorchuk, Signal Mountain, Jr.

Andres Hamilton, Tullahoma, Sr.

Max Minor, Tennessee High, So.

Brody Ford, Gibbs, Jr.

 

138

Andrew Lewis, Soddy Daisy, Sr.

Riley Napier, Heritage, Sr.

Vayden Moore, Cascade, Jr.

Jacob Pennington, Eagleville, Sr.

 

144

Caiden Mears, Tullahoma, Sr.

Braylan Cosper, Soddy Daisy, So.

Max Cable, Pigeon Forge, Fr.

Reese Levendusky, Montgomery Central, Sr.

 

150

Brody McLemore, Eagleville, Sr.

Corbin Avans, Tullahoma, Fr.

Ayden Hood, Pigeon Forge, So.

Sam Frank, Fairview, Sr.

 

157

Elijah Turner, Soddy Daisy, Sr.

Dylan Davenport, Sycamore, Sr.

Kaden Weitzel, Livingston Academy, So.

Thomas Solomon, Eagleville, So.

 

165

Deameion Leavell, Clinton, So.

Wyatt Howard, Pigeon Forge, Jr.

Quenston Davis, Munford, Jr.

Nikolas Taylor, White House Heritage, Sr.

 

175

Jackson Davis, Signal Mountain, Jr.

Logan Rawlinson, Soddy Daisy, So.

Jaden Jones, Pigeon Forge, Sr.

Calvin Rickard, Station Camp, Sr.

 

190

Connor Avans, Tullahoma, Sr.

Isaac Chapa, Cascade, Sr.

Houston Rettig, Eagleville, So.

Nathan Wade, Soddy Daisy, Jr.

 

215

Rob Atwood, Trousdale County, Sr.

John Geist, Livingston Academy, Sr.

Tyson Click, Samuel Everett, So.

Landon Morris, Cheatham County, Sr.

 

285

Jonathan Davis, Soddy Daisy, Jr.

Cristopher Flockhart, Cocke County, Sr.

Malik Bolling, East Nashville, Sr.

Andrew Grove, Creek Wood, Sr.

 

Class AA

106

Jose Cordero, Cleveland, So.

Andrew Workman, Blackman, Fr.

Ryan Dietrick, Ravenwood, Fr.

Nolan Barton, Nolensville, So.

 

113

Chase Walker, Cleveland, Jr.

Sebron Colson, Blackman, Sr.

Brock Connatser, Hardin Valley, Jr.

Blaise Masi, Summit, So.

 

120

Mason Jakob, Dobyns Bennett, So.

Chase Smalling, Science Hill, So.

Kyle Nielsen, Spring Hill, So.

Colby Baltz, Germantown Houston, Sr.

 

126

Hunter Heflin, Arlington, Sr.

Zach Bosken, Cleveland, Jr.

Chase Creque, Siegel, Jr.

Derek Winseman, Dobyns Bennett, Fr.

 

132

Jarvis Little, Summit, Sr.

Andrew Donelson, Brentwood, Sr.

Aslan Nadeau, Blackman, So.

Daniel Halcomb, Maryville, Sr.

 

138

Thomas Rubio, Blackman, So.

Arash Yazdani, Brentwood, Sr.

Ace Robinson, Rhea County, Jr.

Damen Pullen, Collierville, Sr.

 

144

Landon Desselle, Summit, Sr.

Riddeck Romano, Independence, Jr.

Ty Hutchens, West Creek, So.

Max Landrum, Rossview, Sr.

 

150

Brayden Leach, Summitt, Jr.

Harlen Hunley, Knox Halls, Jr.

Clark Vaughn, Brentwood, Sr.

Jacob Barlow, Coffee County, Sr.

 

157

Cy Fowler, Cleveland, Jr.

Zachery Little, Summit, So.

Barrett Whaley, Knox Halls, So.

Blaise Meeks, Blackman, Jr.

 

165

Logan Fowler, Cleveland, Sr.

Chase Mayes, Nolensville, Jr.

Jayden McKinney, Summit, Jr.

Alex Osburn, Ravenwood, Jr.

 

175

Tre McTorry, Nolensville, Fr.

Jake Stacey, Green Hill, Sr.

Standford Thompson, West Creek, Jr.

Henry Williams, Clarksville Northwest, Sr.

 

190

Lucas Szymborski, Cleveland, Jr.

Spencer Kon, Independence, Sr.

Brennen Neal, Nolensville, Sr.

Ashton Boswell, Cordova, Jr.

 

215

Logan McBee, Shelbyville Central, Sr.

Garrett Crowder, Dobyns Bennett, Sr.

Gabe Moore, Cleveland, So.

Jake Sentell, Nolensville, Fr.

 

285

Tyson Russell, Cleveland, Jr.

Peters Savarino, Summit, Jr.

Jackson Ard, Brentwood, Jr.

Jeremiah Townsend, Walker Valley, Jr.

 

Division II

106

Jaxon Lane, McCallie School, 8th grade

Tanner Tran, Father Ryan, So.

Cash Waymire, Brentwood Academy, So.

Joseph Drewry, Christian Brothers, Fr.

 

113

Jacob Bond, Baylor School, Jr.

Nolan Hardeman, Boyd Buchanan, So.

Axel Ritchie, McCallie School, So.

Aidan Hare, Father Ryan, Fr.

 

120

Joseph Calvin, Father Ryan, Sr.

Bo Dominguez, Brentwood Academy, Fr.

Luke Johns, Montgomery Bell Academy, So.

Brody Connell, McCallie School, So.

 

126

Brody Gobbell, Father Ryan, Jr.

William Phillips, Baylor School, So.

Cole Gumlick, Lakeway Christian, Jr.

Cainan Williams, McCallie School, 8th grade

 

132

Casen Roark, Father Ryan, Jr.

Spencer Reep, Lakeway Christian, Sr.

Dylan Villers, McCallie School, 8th grade

Chase Hart, Baylor School, Jr.

 

138

Ethan Lampert, Father Ryan, Jr.

Malachi Puckett, Baylor School, Fr.

Cooper Ledbetter, McCallie School, 8th grade

Robert Hutton, Christian Brothers, Sr.

 

144

Titus Norman, Baylor School, So.

Tyson Wolcott, Friendship Christian, Sr.

Zaydan Morgan, McCallie School, Fr.

Mason Butler, Christian Brothers, Jr.

 

150

Chancery Deane, Father Ryan, Jr.

Jerry Payne, Boyd Buchanan, Sr.

William Emendorfer, Baylor School, So.

Findley Smout, Christian Brothers, So.

 

157

Hunter Sturgill, Baylor School, Jr.

Austyn Johnson, Boyd Buchanan, Sr.

Jackson Turner, Chattanooga Christian, Jr.

Cannon Voiles, McCallie School, Fr.

 

165

Maximus Norman, Baylor School, Jr.

James Cross, McCallie School, Sr.

Sawyer Rutherford, Father Ryan, Jr.

Taylor Wimsatt, Brentwood Academy, Sr.

 

175

Drake Bowers, Christian Brothers, Sr.

Kaiden Bates, Boyd Buchanan, Sr.

Brody Casto, Lakeway Christian, Jr.

Brody Belville, Brentwood Academy, So.

 

190

Jay Eversole, Lakeway Christian, Jr.

Ja`Von McMahan, McCallie School, Sr.

Elias Franks, Montgomery Bell Academy, Jr.

Jonah Bumgarner, Chattanooga Christian, Jr.

 

215

Ryder Smith, Chattanooga Christian, So.

Cooper Gentle, McCallie School, So.

Jeremiah Rhames, Battle Ground Academy, Sr.

Beau Koogler, Franklin Road Academy, Sr.

 

285

Carson Gentle, McCallie School, Sr.

Bobby Council, Franklin Road Academy, Sr.

Austin Williams, Christian Brothers, Jr.

Samuel Rose, Baylor School, Sr.

 

Girls

100

Ryleigh Sturgill, Baylor School, Fr.

Vivian Mariscal, Nashville Overton, Sr.

Cora Finstad, Gibbs, Fr.

Evangeline Monge, Centennial, Fr.

 

107

Jaden Evans, York Institute, Jr.

Payton Agnell, Tullahoma, Sr.

Makya Parker, Cleveland, Sr.

Mikiah Souza, Springfield, Sr.

 

114

Melanie Val, St. Andrew’s-Sewanee, Sr.

Senna Grassman, Cleveland, So.

Shyanne Michalski, Clarksville Northwest, Sr.

Abigail Page, White House Heritage, Sr.

 

120

Nataleigh Shane, Bradley Central, So.

Lexi Dean, West Creek, Fr.

Ava Johnson, Clarksville, Fr.

Mya Bundy, Mt. Juliet, Fr.

 

126

Jes’Onia Barefield, West Creek, Jr.

Abigail Vanderheyden, Siegel, Sr.

Delaney Nichols, Gibbs, Jr.

Gabriella Salinas-Rincon, Bradley Central, Sr.

 

132

Halai Cox, McGavock, Jr.

Sophia Satterfield, Knox Halls, Jr.

Eleasa Renken, West Creek, Jr.

Emery Wilson, Ravenwood, Fr.

 

138

Mariana Bowen, West Creek, So.

Delilah Queen, Knox Catholic, Fr.

Brooklyn Whiteside, Clarksville, Sr.

Jocelyn Kolozsy, Montgomery Central, Jr.

 

145

Audrey Levendusky, Montgomery Central, So.

Sally Johnson, Clarksville Northwest, So.

Trinity Roberts, Heritage, So.

Adelyn Vanoy, Cleveland, Jr.

 

152

Kricket Jones, Knox Karns, Sr.

Sawyer Ward, Science Hill, So.

Janiya Johnson, Kirkwood, Fr.

Bella Harris, Cleveland, Sr.

 

165

Piper Fowler, Cleveland, Jr.

Rebecca Deyo, Knox Catholic, Sr.

Cearyona O’Connor, Montgomery Central, Sr.

Danika Mealer, Forrest, So.

 

185

Ella Murphey, Hardin Valley, Sr.

Carter Grissom, Riverdale, Sr.

Diamond Young, Cleveland, Sr.

Lakeria Kelly, Pearl-Cohn, Fr.

 

235

Madelin Zunun, Cleveland, Jr.

Shaniayha Wysinger, Clarksville, Sr.

Samantha O`Leary, Summit, So.

Macy Greenlee, West Greene, Sr.

https://www.chattanoogan.com/2024/4/20/486155/Chattanooga-Area-Dominates-2024-TSWA.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ella Murphey TN (Tennessee) pins Taina Uasike AZ (Arizona)

Girlshttps://www.google.com/url?rct=j&sa=t&url=https://www.themat.com/news/2024/april/27/semifinals-set-at-girls-national-showcase-featuring-three-world-medalists-and-six-returning-champions&ct=ga&cd=CAEYACoTNjcxMjkyNjE3MzM3ODMwMjEyMDIaNTA0MWI1YTEwOTE1MDQ1Yjpjb206ZW46VVM&usg=AOvVaw22E8t0IlnfRyqO03Bbu78X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements


  • Recent Posts

    • Some schools in better parts of the burbs in Chicago have done that. They would send busses to inner city Chicago to pick up a school to play then & send them back. Anybody from that school that wanted to go would be provided trans to & from & free food & admission. The team that came would get fed after the game too
    • Yes. Very lethal, especially her step back game.  Very good at getting separation.  She'll be a big fish in a small pond at unaka.  North Greene has a very good post.  She's a double double every game.  The other 4 are solid.  Abingdon has the best post I've seen so far.  
    • Pencil them in for Black Friday due to the district 7 and region 8 being weak. Pearl-Cohn is still the favorite out of the Regions 5/6 but there are much better suitors to potentially eliminate PC compared to the suitors trying to eliminate Haywood.
    • Yea I agree! June means nothing especially if you don’t make it past region! Champions are made in March not June. 
    • Was the transfer that Unaka got the shooting guard from Elizabethton?  We played Betsy once last year, and seems like she hit about 4 threes against if it's the one I'm thinking about.  I did see somewhere this spring she had an NLI deal.
×
  • Create New...